Fotele samochodowe

Brak ofert dla podanych kryteriów

Co teraz możesz zrobić:
  1. Przejdź do strony głównej
  2. Skorzystaj z wyszukiwarki
  3. Wybierz kategorię z menu na górze strony

Fotele samochodowe

O Fotelach samochodowych

Nowoczesne fotele samochodowe sprawią, że nawet dłuższa podróż autem nie będzie zbyt męcząca. Odpowiednie ich dopasowanie do modelu samochodu i wymiarów siedzącego oraz pasażerów to coś, co zagwarantuje pełen komfort, a także bezpieczeństwo jazdy. Gdy więc kupuje się fotele samochodowe nie warto oszczędzać. Niskie ceny foteli samochodowych to bowiem nie zawsze bardzo wysoka ocena jakości. W związku z tym podczas zakupów oprócz porównania cen powinno się także sprawdzić parametry wybranych foteli.

Budowa foteli samochodowych

Wszystkie fotele samochodowe, bez względu na rodzaj, zbudowane są z podobnych elementów. Pierwszym z nich jest siedzisko. W przedniej części posiada ono zazwyczaj delikatne uwypuklenie, dzięki któremu w wypadku wystąpienia zderzenia czołowego z innym autem ciało pasażera nie zsunie się. Siedzisko może być zrobione z mocnej tkaniny, skóry naturalnej lub skóry syntetycznej, przy czym jego obrzeża są zazwyczaj powleczone nieco twardszym i odporniejszym materiałem. Łączy się ono z oparciem, w skład którego wchodzi mechanizm obrotu oparcia, umożliwiający ustawienie go pod odpowiednim kątem, i zagłówek. W oparciu umiejscowiona jest zazwyczaj również specjalna poduszka lędźwiowa, z pomocą której fotel idealnie przylega do pleców siedzącego.

Poza powyższymi elementami w każdym fotelu samochodowym znajdzie się także szkielet. Złożony jest on z rur bądź wytłoczek, które wykonane są różnych materiałów, np. stali. Ważne jest jednak, by materiały te miały bardzo wysoką ocenę wytrzymałości, gdyż inaczej fotele nie będą odpowiednio trwałe. Idąc dalej, każdy fotel posiada w swojej górnej części odpowiednie punkty mocowania zagłówków, które mogą być zrobione tak z metalu, jak i tworzywa sztucznego. Z kolei prowadnice to coś, dzięki czemu możliwe jest przymocowanie danego fotela do podłogi auta i przesuwanie go w kierunku przodu bądź tyłu.

Rodzaje regulacji foteli samochodowych

Sposoby regulacji foteli samochodowych dzielą się przede wszystkim na mechaniczne (ręczne) i elektryczne. Wersja ręczna posiada także odmiany w postaci regulacji przy pomocy korb i przy pomocy dźwigni.

Podstawowy kierunek regulacji foteli samochodowych to przód-tył. Jest on obecny nawet w starszych modelach pojazdów. Nowsze auta posiadają także regulację góra dół, która znajduje się prawie zawsze w fotelu kierowcy i dość często w przednim siedzeniu pasażera. Oczywiście każdy fotel samochodowy, nawet ten mocno starszy, posiada regulację pochylenia oparcia. Ale jedynie nowsze wersje, z dodatkowymi poduszkami lędźwiowymi, mają regulacje oparcia w części lędźwiowej, polegającą na możliwości ustawienia poziomu wypukłości. Z kolei zarówno siedziska tylne, jak i przednie, mają możliwość regulacji wysokości zagłówka.

Nowoczesne dodatki do foteli samochodowych

Dbając o komfort kierowców, a także pasażerów, producenci foteli samochodowych umieszczają w ich konstrukcjach coraz liczniejsze innowacyjne rozwiązania mające jeszcze bardziej zwiększyć komfort jazdy. Bardzo ciekawym wyjściem jest obecność w fotelu funkcji podgrzewania i nawiewu chłodnego powietrza. Odpowiadają za to sprężarki komór powietrznych bądź niewielkie wentylatorki.

Sportowe fotele samochodowe, zwłaszcza te kubełkowe, posiadają także nowoczesne zabezpieczenia, które chronią korpus i biodra użytkownika przed zbytnim wychyleniem się ciała na ostrych zakrętach pokonywanych przy dużej prędkości jazdy.

Ceny i producenci foteli samochodowych

Jak już wspomniano na początku, w przypadku zakupu foteli samochodowych ceny nie powinny być najważniejszym kryterium. Robiąc jednak porównanie cen foteli samochodowych szybko się zauważy, że rozbieżności w tej kwestii są bardzo duże. Najdroższe fotele samochodowe to bowiem koszt nawet kilku tysięcy złotych za sztukę. Tak drogie są fotele sportowe, których umieszczanie w autach klasy ekonomicznej mija się z celem. W tych pojazdach wystarczą fotele samochodowe za kilkaset złotych.

Producenci foteli samochodowych to takie firmy jak: Sparco, Recaro, OMP Racing, Monza, Jacky Auto Sport, Auto Racing, Bimarco, Bottari, Eufab, Marschal, Sebelt, QSP Raceware czy ISA Racing.

 

Tagi kategorii: Fotele samochodowe, fotel samochodowy
^
No-cache: 0.3617 s. (IBM5-fcgi-2)