zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking reflektorów samochodowych

Reflektory samochodowe

-1 258 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Reflektory samochodowe

O reflektorach samochodowych

Reflektory samochodowe określane są również jako światła samochodowe i lampy samochodowe. Bez względu jednak na to, jak się je nazwie, najważniejsze jest, że dzięki nim można bezpiecznie jeździć o każdej porze dnia i nocy. Aby kupić reflektory samochodowe o wysokiej ocenie jakości należy dokładnie porównać ich porównać ich parametry. Podczas zakupów przyda się także porównanie cen reflektorów samochodowych, które pozwoli na uzyskanie połączenia najlepszej ceny i jakości.

Rodzaje reflektorów samochodowych

Ze względu na przeznaczenie reflektory samochodowe dzielą się na główne, dodatkowe i do jazdy dziennej.

Reflektory samochodowe główne (znane też jako zasadnicze) to w większości lampy uniwersalne, używane zarówno jako światła mijania, jak i jako światła drogowe. Wiązki światła, które wytwarzane są przez te reflektory, mają jaśniejszą część nakierowaną na drogę i prawe pobocze, zaś ciemniejszą – do góry. To najważniejsze światła samochodowe, dlatego ich parametry muszą być w pełni zgodne z normami.

Reflektory samochodowe dodatkowe, w przeciwieństwie do głównych, nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Są one jednak bardzo przydatne podczas mgieł i innych złych warunków pogodowych, podczas których używane są jako światła dalekiego zasięgu. W nowoczesnych autach dodatkowe reflektory samochodowe stanowią wyposażenie fabryczne i zamontowane są pod tym samym kloszem co światła główne.

Reflektory samochodowe przeznaczone do jazdy dziennej są obowiązkowym wyposażeniem aut, którego używanie jest w Polsce obligatoryjne przez cały rok. Wbrew powszechnej opinii, ich całoroczne włączanie nie prowadzi do znacznego zwiększenia zużycia paliwa, za to może mieć kluczowe znaczenie przy niekorzystnej pogodzie.

Źródła światła w reflektorach samochodowych

Każdy z rodzajów reflektorów samochodowych może być wyposażony w różne źródła światła. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były reflektory samochodowe zwykłe, czyli przystosowane do próżniowych żarówek R-2. Obecnie dużo samochodów posiada światła halogenowe H-4, jednak, co ważne, nawet w nich można bez obaw stosować żarówki R-2. Należy natomiast pamiętać, by nie działać w drugą stronę (do świateł dedykowanych pod żarówki R-2 wsadzać halogenowych), gdyż może być to przyczyną uszkodzenia ich odbłyśników. Poza tym nie będzie można w pełni poprawnie ustawić takich reflektorów samochodowych, przez co będzie się oślepiać kierujących pojazdami nadjeżdżającymi z naprzeciwka.

Najnowocześniejsze źródła światła reflektorów samochodowych to palniki ksenonowe. Istotne jest, by zawierały one mechanizmy samopoziomujące oraz spryskiwacze przeznaczone do spłukiwania kloszy lamp. Ich największą zaletą jest duża siła światła, co jednak może być problematyczne w przypadku złego ustawienia lamp. Nawet najmniejszy błąd może bowiem prowadzić do oślepiania kierowców nas mijających, co może doprowadzić do niepożądanych skutków. Dlatego też kupując reflektory ksenonowe nie warto patrzeć na te z najniższej półki cenowej. Lepiej postawić na jakość, która odwdzięczy się podczas użytkowania.

Co do zasady, w reflektorach samochodowych najbezpieczniej jest stosować dokładnie takie źródła światła, jakie przewidział producent tych części. Wykorzystanie innych niż te przewidziane fabrycznie może bowiem prowadzić do problemów przy regulacji ustawienia świateł, a więc do nieodpowiedniego ich świecenia.

Ceny i producenci reflektorów samochodowych

Kupując reflektory samochodowe najlepiej na początku sprawdzić dokładnie, jakie reflektory mamy obecnie, a następnie wybrać te, które będą miały takie same lub zbliżone parametry. Działanie to znacznie usprawni decyzję zakupową.

Robiąc porównanie cen reflektorów samochodowych łatwo da się zauważyć, że najtańsze z nich to wydatek poniżej 20 zł. Często jednak nie jest konieczne wymienienie całego reflektora, a tylko żarówki czy szkła, których najniższe ceny to zaledwie kilka złotych. Na drugim końcu skali cenowej znajdują się reflektory samochodowe, za które zapłacić trzeba nawet kilka tysięcy złotych.

Większość producentów reflektorów samochodowych to sami producenci aut. Znajdziemy więc wśród nich takie firmy jak: Ford, Volkswagen, Alfa Romeo, Audi czy BMW, a także inne, mniej znane marki, jak TYC, Valeo, Arteb czy Autopal.

Tagi kategorii: reflektory samochodowe, reflektor samochodowy
^
No-cache: 0.4432 s. (IBM5-fcgi-1)