zamknij
Wybierz zaznaczone

Skutery

O skuterach

Zatłoczone i zakorkowane drogi wymuszają poszukiwania nowych rozwiązań komunikacyjnych. Aby więc uniknąć bezużytecznego stania w korkach,warto jako środki komunikacji wybierać skutery. Ich główną zaletą jest zwinność oraz łatwość obsługi. Ceny skuterów zachęcają do ich zakupu, gdyż nie są wygórowane. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych pojazdów, dlatego przed zakupem warto dokonać porównania różnych ich parametrów.

Skutery to pośredni rodzaj pojazdu pomiędzy motorowerem a motocyklem. Ich parametry techniczne są bardziej zaawansowane niż motorowerów i zarazem mniej skomplikowane niż motocykli. Zaleta, dzięki której lepiej zdecydować się na skuter niż na motorower, to zamontowana w tym pierwszym automatyczna skrzynia biegów. Dodatkowo w skuterach zazwyczaj pod siedzeniem znajduje się wlew do paliwa oraz poręczny bagażnik, czego nie ma w motorowerach. Na dole zaś znajdują się podstawki (w motocyklach – stopki), które pozwalają wygodnie położyć całą stopę.

Silnik i uprawnienia do prowadzenia skuterów

Skutery na ogół mają silnik jednocylindrowy. Najpopularniejsze z nich posiadają około 50 cm2 pojemności skokowej, a ich konstrukcja nie pozwala przekraczać więcej niż 45 km/h. Te parametry (zwłaszcza niewielka osiągana prędkość) są zaletą skuterów i stanowią o ich bezpieczeństwie. Jest to bardzo ważne, gdyż mogą je prowadzić już osoby niepełnoletnie (po ukończeniu czternastego roku życia pod warunkiem posiadania karty motorowerowej), a ci, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, do prowadzenia skuterów nie potrzebują żadnych uprawnień. Jeśli jednak dla kogoś parametry te nie są wystarczające, bardziej korzystne będzie zdobycie uprawnień na motocykle i kupienie sobie tych pojazdów.

Napęd skuterów

Różnorodność skuterów objawia się w możliwości wyboru napędu. Napęd spalinowy to najpowszechniejsza forma pozyskiwania energii dla tych pojazdów. Przy napędzie spalinowym użytkownik czuje wyraźnie pracę silnika, co dla wielu użytkowników pojazdu jest wielką zaletą. Stanowi to zarazem wadę, ponieważ praca silnika przysparza dużo hałasu. Napęd elektryczny jest to bardziej nowatorskie i ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu przejechanie 100 km nie kosztuje więcej niż parę złotych. W związku z tym zaletą napędu elektrycznego jest niski koszt eksploatacji. Z kolei wadą tego rozwiązania jest konieczność ładowania silnika, co trwa zazwyczaj kilka godzin (około pięciu). W pełni naładowany silnik może wystarczyć na przejechanie nawet 100 km. Skutery o napędzie elektrycznym są najdroższe w pozostałymi rodzajami skuterów. Ich ceny zaczynają się od około 9000 zł. Natomiast napęd hybrydowy to całkowity przewrót jeśli chodzi o wprawianie w ruch pojazdów takich jak skutery. Jego praca polega na tym, że przy mniejszej prędkości pojazd jest zasilany elektryką, a przy większych przełącza się na zasilanie benzyną. Rozrusznik stosowany w pojazdach z napędem hybrydowym jest zazwyczaj elektryczny. Wynika to z tego, że silnik hybrydowy łączy w sobie wszystkie wyżej wypisane zalety i wady. Warto zwrócić uwagę, że ceny skuterów o napędzie hybrydowym są zbliżone do cen skuterów o napędzie spalinowym.

Rozmiar kół

Trzeba zauważyć, że skutery cechuje bardzo mały rozmiar kół. Najczęściej można spotkać się z rozmiarem 10-12 cali. Oczywiście takie rozmiary byłby wystarczające przy zadbanych i dobrych nawierzchniach dróg, jednak biorąc pod uwagę niedogodne dla kierowców nawierzchnie na polskich drogach, lepiej zdecydować się na trochę większe koła (najlepiej 13-14 calowe).

Hamulce

Jeśli chodzi o rodzaje hamulców, to są ich dostępne dwa typy: bębnowy i tarczowym. Przewagę hamulców tarczowych w porównaniu do hamulców bębnowych stanowi fakt ich większej skuteczności. Wada tych hamulców to dodatkowe koszty konserwacji, jakie użytkownik musi cyklicznie ponosić. Przy niewielkich pojemnościach skutera, a takie są najbardziej dogodnym rozwiązaniem, wystarczą więc hamulce bębnowe.

Rozstaw osi

Kolejnym istotny element, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie skuterów, to rozstaw ich osi. Tu pojawia się dylemat. Z jednej strony im rozstaw osi mniejszy, czyli około 130 cm, tym pojazd jest bardziej zwrotny (lepiej sprawdza się w podróżach po mieście). Natomiast większy rozstaw osi daje możliwość przewożenia większych i cięższych ładunków (co jest przydatne przy dłuższych podróżach).

Rozmiary skuterów

Kolejną zaletą skuterów jest ich lekkość. Najlżejszy skuter waży tylko około 80 kg, a skutery o małej pojemności nie ważą więcej niż sto parę kilogramów. Średnie wymiary „miejskiego” skutera wynoszą około: 2000 mm długości, 700 mm szerokości i 1200 mm wysokości. Niewielkie wymiary skuterów wpływają na ich zwinność, a także łatwość prowadzenia. Pojemność silnika jest adekwatna do rozmiarów pojazdu. W mniejszych skuterach ona wynosi ok. 4-5 l, natomiast w większych – około 10 l.

Spalanie

Następnym atutem skuterów jest niskie spalanie paliwa, a tym samym oszczędność finansów. Mały skuter przy odpowiedniej eksploatacji spala zaledwie około 2 l/100km, a maksymalne spalanie nawet większych skuterów nie powinno przekroczyć 5 l/100km.

Innowacje

Producenci cały czas myślą o miłośnikach jednośladów, dostosowując je do potrzeb użytkowników. Dlatego też stworzyli model, którego można używać nawet podczas niesprzyjającej pogody (deszczu, silnego wiatru). Zawiera on dodatkowy element jakim jest zadaszenie i duża przednia szyba. Skutery chroniący przed wiatrem i deszczem są zarazem na tyle wąskie i zwrotne, że – mimo zwiększenia masy – nadal świetnie poruszają się po mieście.

Producenci skuterów

Popularnymi firmami produkującymi skutery są Kymco i Zipp. Oferują one dobrą jakość za przystępną cenę. Z porównania cen skuterów wynika, że wahają się one między 3000 zł a 7000 zł. Jakość skuterów współgra z ceną i wiąże się to przede wszystkim z trwałością konstrukcji i częstotliwością konserwacji.

Inne rodzaje skuterów

Oprócz klasycznych skuterów, opisanych wyżej, na rynku można znaleźć skutery wodne lub śnieżne, które najczęściej służą do rekreacji. Najszybsze skutery wodne osiągają prędkość około 115 km/h. Natomiast skutery śnieżne, mogące poruszać się zarówno po śniegu, jak i po lodzie, osiągają maksymalną prędkość nawet do 200 km/h.

Tagi kategorii: skutery, skuter, skutery tanie
^
No-cache: 0.4108 s. (IBM5-fcgi-2)