zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking wycieraczek samochodowych

Wycieraczki samochodowe

-3 805 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Wycieraczki samochodowe

O wycieraczkach samochodowych

Dobrze działające wycieraczki samochodowe gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też wycieraczki samochodowe muszą posiadać odpowiednie parametry, pozwalające im na sprawne działanie w ulewnym deszczu czy przy znacznych opadach śniegu, a także na dokładne czyszczenie, przy pomocy spryskiwaczy, zabrudzonych szyb. Producenci starają się, by działanie wycieraczek było jak najlepsze, dlatego stosują w nich różnego typu nowoczesne rozwiązania. Jakie więc wycieraczki samochodowe kupić? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Najczęściej w samochodzie można spotkać się z dwiema wycieraczkami z przodu. Warto zwrócić uwagę na to, że nie muszą być one tej samej długości. Zdecydowana większość obecnie produkowanych modeli aut posiada także wycieraczkę na tylnej szybie. Głównym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek samochodowych, jest długość ich piór (czyli części, które bezpośrednio przecierają szybę samochodu). Ich rodzaj powinien być dopasowany do modelu posiadanego samochodu.

Konstrukcja wycieraczek

Budowa wycieraczek samochodowych jest bardzo prosta – są to paski gumy naciągnięte na metalowe bądź plastikowe szkielety. Zazwyczaj do konstrukcji wycieraczek używa się zarówno gumy twardej, jak i miękkiej. Wynika to z różnorodności parametrów tych gum. Zaletą gumy miękkiej jest to, że wycieraczki dobrze przylegają do szyby, a ich działanie nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dźwięków. Natomiast zaletą gumy twardej jest przede wszystkim dokładne usuwanie wody i zabrudzeń z szyby. Dodatkowo, aby wzmocnić przyleganie wycieraczek do szyb, ich gumy są otoczone powłoką grafitową.

Jakość, a cena

Aby gumy działały skutecznie muszą być ścięte pod odpowiednim kątem. Jednak, jak pokazuje doświadczenie i ocena jakości wielu kierowców, wycieraczki samochodowe zaliczające się do tych najtańszych mają taką wady, że szybko się zużywają i nierzadko również, np. poprzez złe podcięcie gum właśnie, nie spełniają należycie swoich funkcji.

Rodzaje wycieraczek

Obecnie kierowcy mają wybór spośród wycieraczek klasycznych oraz płaskich, które wykreował Bosh. Klasyczna budowa wycieraczek została już zawarta w tym opisie. Natomiast wycieraczki samochodowe płaskie (zwane bezprzegubowymi, „bananami”) nie posiadają elementu, który pełniłby funkcję dociskową (czyli szkieletu metalowego bądź plastikowego). Osadzone są one jedynie na ramieniu, a pozostałą ich część stanowi guma podtrzymywana przez szynę wykonaną z elastycznego tworzywa. Zaletą wycieraczek samochodowych płaskich jest większa odporność na opór powietrza przy dużych prędkościach i przy znacznych podmuchach wiatru. Poza tym nie sprawiają one większych problemów przy wysokich mrozach, ponieważ stosunkowo łatwo jest je oderwać od powierzchni szyby. Ich wada ujawnia się natomiast w samochodach posiadających bardziej uwypuklone szyby, gdyż wtedy nie przylegają one dobrze do powierzchni i okazują się nie do końca funkcjonalne. Wadą zaś wycieraczek klasycznych jest ich rozdwajanie się, czyli odklejanie się gumy od części metalowej (plastikowej). Dlatego, aby były one bardziej użyteczne i odporne na duże podmuchy wiatru, można zamontować przy nich spoilery.

Wymiana wycieraczek

Wycieraczki samochodowe należy wymieniać cyklicznie. Okres, po jakim należy kupić nowe, zależy od intensywności i częstotliwości używania pojazdu, a także od jakości dotąd używanych wycieraczek. Łatwo jednak zauważyć moment, w którym wycieraczki powinny ulec wymienianie: nie usuwają one wtedy w należyty sposób brudu i wody, co znacznie ogranicza widoczność podczas jazdy. Warto zwrócić uwagę, że nie trzeba wymieniać całej wycieraczki (pod warunkiem, że jej szkielet jest w dobrym stanie), ale wystarczy dokupić same jej pióra. Dlatego tak istotne jest, aby szkielet wycieraczek samochodowych był był dobrze chroniony przed korozją i wpływem czynników zewnętrznych (w tym atmosferycznych).

Producenci i ceny

Według wielu osób najlepszą firmą produkującą wycieraczki samochodowe jest firma Bosh. Producent ten zapracował na pochwałę dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania w postaci wycieraczek płaskich. Na pewno warto je wybrać i wypróbować, ponieważ, jaj już było wspomniane, technologia ta ma wiele zalet. Z porównania cen wycieraczek samochodowych wynika, że ceny tych „wartych zakupu” zaczynają się od około 70 zł.

Tagi kategorii: samochodowe Wycieraczki, samochodowa wycieraczka, do samochodu wycieraczka
^
Cache: 0.0165 s. (IBM5-fcgi-2)