zamknij
Marka
Wybierz zaznaczone

Zderzaki samochodowe

-19 produktów
Filtruj
Sortuj

Zderzaki samochodowe

O zderzakach samochodowych

Do najbardziej wysuniętych części samochodu, zarówno z przodu, jak i z tyłu, zalicza się zderzaki samochodowe. Ich główne zadanie polega na złagodzeniu siły zderzenia z innym pojazdem, pieszym bądź dowolną przeszkodą. Aby kupić odpowiednie zderzaki samochodowe, powinno się poznać ich najważniejsze parametry. Dodatkowo zaleca się zrobić porównanie cen zderzaków samochodowych. Przyczyni się to do ustalenia oceny jakości, co bezpośrednio wypłynie na decyzję, które zderzaki samochodowe warto kupić.

Materiały, z których są wykonane zderzaki samochodowe

Pierwsze zderzaki samochodowe produkowane były w dużej mierze z metalu. Jednak, wraz z upływem czasu, ze względu na słabsze parametry metal został zastąpiony tworzywem sztucznym. Części wykonane z metalu charakteryzowały się większą podatnością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz mniejszą elastycznością. W efekcie metalowe zderzaki samochodowe wymagały szczególnego doglądu i konserwacji.

Sposób produkcji zderzaków uległ zmianie, i tworzywa sztuczne stały się najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są zderzaki samochodowe. Tworzywa sztuczne charakteryzują się licznymi właściwościami, które sprawiają, iż zderzaki samochodowe odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, która w niektórych przypadkach, jest wyższa od wytrzymałości stali. Zrobione z nich zderzaki samochodowe są odporne na negatywne działanie korozji co sprawia, że są znacznie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu i konserwacji. Dodatkowo tego typu elementy charakteryzują się dużą elastycznością, swobodą w formowaniu oraz nadawaniu koloru.

W zderzakach samochodowych możliwe jest też łączenie dwóch różnych typów materiałów. Często można spotkać więc zderzaki samochodowe z tworzyw, które poddawane są procesowi chromowania bądź niklowania. Dzieje się tak głównie ze względów dekoracyjnych, aby wizualnie części z tworzyw sztucznych przypominały te wykonane z metalu. Procesy te przedłużają też żywotność zderzaków

Wśród najbardziej popularnych tworzyw sztucznych używanych w zderzakach samochodowych należy wymienić między innymi: ABS, PP, PS, PUR oraz PA. W zależności od rodzaju danego tworzywa sztucznego, możliwe jest łączenie ze sobą ich poszczególnych części. Informacja o rodzaju zastosowanego tworzywa zazwyczaj wyżłobiona jest po wewnętrznej stronie zderzaka samochodowego. Jest to wiadomość przydatna w razie dokonywania napraw i konserwacji.

Rodzaje zderzaków samochodowych

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się zderzaki samochodowe przednie i tylne. Elementy te różnią się od siebie konstrukcją – zderzaki samochodowe przednie i tylne charakteryzują między innymi się różnej wielkości otworami na światła.

W przypadku zderzaków samochodowych przednich, w zależności od modelu samochodu, wyróżnia się osobne kieszenie na halogeny i kierunkowskazy. Uwzględnione są także otwory, które przeznaczone są na instalację ramek do poszczególnych lamp. Kieszenie mogą przyjmować różne kształty – zarówno okrągłe, jak i prostokątne.

Różnice mogą także dotyczyć wielkości otworu wlotowego. Może się dojść do sytuacji, w której zderzak samochodowy przedni ma mniejszy otwór wlotowy niż tylni bądź na odwrót. Niektóre zderzaki samochodowe charakteryzują się obecnością przetłoczenia, które ma kształt wgłębienia przeznaczonego na montaż tablicy rejestracyjnej.

Kupując zderzaki samochodowe, warto zaopatrzyć się także we wszelkiego rodzaju akcesoria, które czynią sprzęt jeszcze bardziej funkcjonalnym. W sprzedaży dostępne są wsporniki zderzaków samochodowych mające na celu maksymalnie trwałe przytwierdzenie tablicy rejestracyjnej do nadwozia. W sprzedaży dostępne są także narożniki zderzaków samochodowych – w zależności od sposobu instalacji wyróżnia się narożniki przeznaczone do montażu z prawej bądź lewej strony zderzaka.

Co więcej, można kupić wyspecjalizowane zaślepki części zderzaków – otworu spryskiwacza, reflektorów, halogenów czy haka holowniczego. Zaślepki odpowiadają głównie za estetyczny wygląd zderzaków samochodowych, kamuflując niewykorzystywane otwory.

Ceny i producenci zderzaków samochodowych

Kupując zderzaki samochodowe należy przede wszystkim dopasować ich kształt do modelu samochodu. Ceny zderzaków samochodowych wahają się dość znacznie i zależą głównie od marki samochodu i oceny jakości samych zderzaków. Najtańsze egzemplarze można kupić w cenie 100 zł, w przypadku zderzaków samochodowych pasujących do luksusowych samochodów ich ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Do najbardziej popularnych producentów zderzaków samochodowych, należą między innymi takie firmy jak: Fiat, Ford, Opel, Renault, Volkswagen, Daewoo, Mercedes, Mazda, Honda, czy Jeep.

Tagi kategorii: samochodowe Zderzaki, samochodowy zderzak, do samochodów zderzaki
^
Cache: 0.016 s. (IBM5-fcgi-2)