zamknij
Kolor
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking parasoli

Parasole

-1 362 produkty
Filtruj
Sortuj
ANSWEAR.comPozorski Trade
Zobacz następne

Parasole

O parasolach

Mimo, iż parasol w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego oznacza ochronę przeciwsłoneczną, jest urządzeniem osłaniającym nie tylko przed ciepłymi promieniami, ale też przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Jego główne części to rączka, stelaż i materiał (zazwyczaj w kształcie wielokąta foremnego). Ze względu na jakość wykonania poszczególnych z części ceny parasoli mogą się tak różnić.

Otwieranie/zamykanie parasola

Parasole, ze względu na sposób ich otwierania i zamykania, dzielimy na trzy rodzaje: ręczne (zwane manualnymi), w pełni automatyczne oraz półautomatyczne.

W tych pierwszych czaszę składamy i rozkładamy ręcznie, przy pomocy znajdującego się na trzonie suwaka. Parasole automatyczne mogą mieć różne wymiary: od bardzo długich (przypominających laskę), po te, które da się zmieścić w damskiej torebce. Do wad tego typu parasoli należy natomiast fakt, że ich suwak lubi się zacinać.

Parasole półautomatyczne wykorzystują mechanizm umożliwiający ich automatyczne otwieranie za pomocą przycisku, natomiast zamykanie odbywa się ręcznie poprzez ściągnięcie czaszy. Przycisk otwierający umieszczony jest zazwyczaj na rączce lub trzonie. Występują również w bardzo różnorodnych wymiarach.

Najnowocześniejsze, najlepsze parasole to te automatyczne. Na ich rączce znajduje się przycisk uruchamiający automatyczne otwieranie i zamykanie się czaszy. Zaletą ich jest to, że są to najczęściej urządzenia małe, które zmieszczą się tak w torebce, jak i na przykład w samochodowej skrytce.

Rodzaje parasoli

Najczęściej spotykanymi są parasole przeciwdeszczowe, które mają sprawić, że nie zmokniemy w czasie opadu. Najbardziej klasycznym ich modelem jest ten przypominający laskę. Jest on otwierany ręcznie i posiada drewnianą rączkę z zakończeniem w kształcie litery „U”. Zastanawiając się nad tym, jaki parasol jest najlepszy, wiele osób wybiera jednak te składane, z mechanizmem automatycznego zamykania. Wśród danych technicznych naszego ochronnego urządzenia znaleźć można również niekiedy wzmocnienie przeciwwiatrowe. W tych rodzajach stelaż posiada mocniejszą konstrukcję, a materiał jest wzmacniany. Za tę dodatkową ochronę zapłacimy oczywiście wyższą cenę, ale będziemy mieć pewność, że parasol podczas burzy nam się nie połamie.

Typowo kobiecymi parasolami są przeciwsłoneczne. Ze względu na to, że z założenia ich funkcją jest ochrona przed słonecznymi promieniami, w opisie danych technicznych tych parasoli nie musi znaleźć się przeciwdeszczowość czy przeciwwiatrowość. Za to powinny w nich być lekkość, delikatność i doskonały wygląd. Podczas zakupów zwróćmy szczególną uwagę na materiał, z którego są wykonane te urządzenia (obecnie najczęściej papier, bawełna lub koronka) i na ozdobne wzory, które będą pasować do reszty naszego stroju. Dobrze dobrane przeciwsłoneczne parasole dodadzą kobietom elegancji. Wśród parasoli przeciwsłonecznych wyróżnia się też znacznie bardziej uproszczone, plażowe rodzaje, które umieszcza się bezpośrednio w piasku lub przymocowywuje do leżaka. Są one zazwyczaj bardzo kolorowe, a niekiedy posiadają ogromną zaletę w postaci przeciwsłonecznego filtra zatrzymującego promienie UV.

Parasolki ślubne służą zazwyczaj tylko i wyłącznie do upiększenia wyglądu Panny Młodej. Ocena ich jakości jest zazwyczaj niższa od typowych przeciwsłonecznych modeli, niekiedy jednak mogą być one do nich podobne. Kolory ich czasz i rączek to głównie biały i beżowy, spotykane są również dodatki w postaci kokardek, koronek czy delikatnych wzorów. Oprócz tradycyjnych, okrągłych kształtów, coraz częściej wybierane są też sercowate.

Materiały, z których wykonane są parasole

Do konstrukcji parasoli codziennego użytku wykorzystuje się najczęściej poliester, opisywany jako materiał trwały, cechujący się sporą odpornością na przerwanie i zniszczenia oraz niską ceną. Najlepszym jego rodzajem jest ten określany jako pongee.

Jeszcze większą trwałość, ale i wyższą cenę, zapewni nam parasol z teflonu (używanego między innymi jako powłoka w patelniach), a dla najbardziej wymagających polecany jest nylon, jeden z najwytrzymalszych wśród obecnie dostępnych materiałów, używany do wytwarzania między innymi spadochronów.

Jeśli natomiast deszcz jest mały, a chcemy dopełnić naszego eleganckiego wizerunku, wybierzmy modele z dodatkiem jedwabiu bądź satyny. Aby jednak materiał w stu procentach spełniał swoją rolę, musi być umieszczony na mocnym stelażu.

Dla komfortu noszenia parasola ważna jest też rączka, którą w nim umieszczono. Musi być nie tylko trwała, ale i estetyczna. Porównując ceny parasoli zauważymy, że najtańsze są te z rączką wykonaną z tworzywa sztucznego lub aluminium, trochę droższe i trwalsze z rączką pokrytą miłą w dotyku piankową lub gumową powłoką, zaś najdroższe rączki zrobione są ze skóry lub drewna

Tagi kategorii: Parasolki, parasole, parasol
^
No-cache: 0.9418 s. (IBM5-fcgi-2)