Porównywarka/Porady/Fotografia/Lampy błyskowe/Doświetlamy zdjęcia, czyli kupujemy lampy błyskowe

Doświetlamy zdjęcia, czyli kupujemy lampy błyskowe

Jakie lampy błyskowe powinniśmy wybrać, aby doświetlić zdjęcie, ale go też nie prześwietlić? Jakiej mocy powinna być lampa? W jakim trybie pracy lampy najlepiej robić zdjęcia? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszej poradzie.

Okazje.info pomagają wybrać odpowiednie lampy błyskowe.


Wstęp
Kwestie o których warto wiedzieć
Jak mocna lampa jest nam potrzeba?
Automatyka lampy
Tryby pracy
 


Wstęp

Dzisiejsze aparaty fotograficzne, zarówno aparaty cyfrowe jak i lustrzanki cyfrowe, posiadają wbudowaną lampę błyskową. Mimo to na naszym rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz zewnętrznych lamp błyskowych. Podstawową przewagą zewnętrznych lamp błyskowych jest to, że dysponują większą siłą błysku, dzięki czemu możemy wykonywać zdjęcia z większej odległości i w słabszym oświetleniu. Poza tym oddzielne lampy błyskowe posiadają wiele funkcji których nie użyjemy korzystając z lamp wbudowanych, a które pozwalają na uzyskanie wiele ciekawych efektów fotograficznych. Zewnętrzne lampy pozwalają na uzyskanie zdjęć, które wyglądają jakbyśmy nie używali lampy. W wbudowanych lampach, obraz wydaje sie płaski. To właśnie w celu uniknięcia tego niepotrzebnego efektu, używamy dodatkowych lamp błyskowych. Równie ważną, często spotykaną, a niechcianą sprawą jest efekt czerwonych oczu. Gdy używamy zewnętrznych lamp błyskowych, które są odsunięte od osi optycznej obiektywu, w dużym stopniu redukujemy ten niepożądany efekt.

Zakup odpowiedniej lampy błyskowej nie jest prostą kwestią. Każdy model bardzo różni się od siebie zestawem użytych funkcji i ceną. Do tego, nie każda też lampa nadaje się do każdego aparatu. No i najważniejsza sprawa w wyborze lampy, to jej moc.

Kwestie o których warto wiedzieć

* Liczba przewodnia- jest to najważniejszy parametr, który określa maksymalną "moc" błysku lampy. Moc jest określana z reguły dla czułości filmu ISO 100/21 i obiektywu 50 mm.

Jeśli liczba przewodnia jest większa tym nasza lampa jest silniejsza. W bardzo łatwy sposób możemy obliczyć maksymalny zasięg konkretnej lampy. Wystarczy podzielić liczbę przewodnią przez ustawioną przysłonę. Jeśli liczba przewodnia wynosi 20(np. Lampa Olympus FL-20 ) przy przesłonie 5, to zasięg używanej lampy będzie wynosił 5 metrów( to wszystko przy czułości filmu ISO 100/21). Przykładowo, zmiana ilości światła pomiędzy przysłoną 5 a 10 wynosi 2 EV. Oznacza to, że możemy zwiększyć lub zmniejszyć dwukrotnie zasięg lampy. Podsumowując, odległość na jakiej możemy robić dobrze oświetlone zdjęcia zależy od liczby przewodniej lampy, czułości zastosowanego filmu, a także od ustawionej na obiektywie przysłony. Im mocniejsza lampa( taka z dużą liczbą przewodnią), im bardziej czuły film oraz im mniejsza przysłona tym maksymalny zasięg użytej lampy będzie większy.

Musimy również pamiętać o tym, że moc lampy dostosowujemy do panujących warunków. Jeśli przebywamy w mały pokoju o powierzchni 12 m2 i użyjemy lampy, która może nam oświetlić do 5 metrów, prawdopodobnie prześwietlimy zdjęcie. Należy opowiednio dobierać moc lampy,do pomieszczeń. Mocniejsze lampy stosujemy w dużych, ciemnych pomieszczeniach lub na otwartych przestrzeniach.

* Czerwone oczy- jest to na ogół nieporządany efekt podczas robienia zdjęć. Dzieje się to dlatego, że następuje odbicie światła od dna oka.
 

Jest kilka trików, które mogą temu zapobiec:

-odsunięcie lampy jak najdalej od obiektywu

-musimy niekierować lampę bezpośrednio na fotografowaną osobę

-zastosowanie specjalnej nasadki rozpraszającej nakładanej na lampę błyskową ( np. Metz Mecabounce 44-90 )

-wygenerowanie przez lampę przedbłysku, co spowoduje zawężenie źrenicy oka

Możemy również w ostateczności użyć specjalnego korektora czerwonych oczu, który można nabyć w sklepach fotograficznych. Jest to flamaster, którym zamalujemy niechciany efekt.

Dla wytrwałych, można poszukać lampy błyskowe, które wykonują przedbłyski w celu redukcji efektu „czerwonych oczu". Taką właśnie lampą jest lampa Metz 58 Nikon AF-1 digital.

* Synchronizacja lampy z migawką- Ogólnie uważa się, że aparat jest tym lepszy im krótszy ma czas synchronizacji migawki.

Jest to czas w którym podczas błysku lampy migawka odsłoni całą swoją płaszczyznę błony. Gdy wykorzystujemy lampę jako jedyne źródło światła tak naprawdę nie ma znaczenia dla nas czy czas ten wynosi 1/80 czy 1/250 sekundy. Jeśli korzystamy natomiast z lampy błyskowej do doświetlenia światła zastanego, to w tym przypadku im krótszy czas tym lepszy (Lampa Nikon SB-800). Wynika to z tego, że wykonanie zdjęć przy mniejszej przysłonie daje możliwość zmniejszenia głębi ostrości. Nowoczesne lustrzanki posiadają lampy wyposażone w możliwość stosowania super szybkich czasów synchronizacji. Bazuje to na tym, że lampa wysyła wiele krótkich błysków, które stopniowo naświetlają błonę w miarę odsłaniania jej przez migawkę.

Jak mocna lampa jest nam potrzeba?

Wiemy już jak określa się moc lampy błyskowej. Teraz musimy zdecydować, jaka tak naprawdę będzie dla nas najlepsza. No, ale skąd mamy to wiedzieć. Względem czego to się określa? Otóż, typowe pomieszczenie, w jakim przyjdzie nam wykonywać zdjęcia będzie miało załóżmy maksymalnie 5-6 metrów długości. Zatem, ale realny zasięg 5 m powinien wystarczyć, by dobrze oświetlić grupę osób na końcu 5-6 metrowego pomieszczenia. Nie tak do końca. Doświetlimy, wystarczająco, ale nie dobrze. Światło błyskowe ma tę cechę, że jego źródło, czyli palnik lampy ma charakter wybitnie punktowy. Otóż, gdy skierujemy palnik lampy na wprost fotografowanych obiektów, spowoduje to spłaszczenie ich rzeźby. Za nimi zaś pojawiają się brzydkie, wyraźne cienie.

Najbardziej popularną metodą unikięcia tych efektów jest skierowanie lampy w sufit lub ścianę i odbicie światła lampy od białej płaszczyzny. Do tego potrzebne są lampy z regulowaną głowicą np. Lampa Sony HVL-F56AM. Nawet, jeśli pominiemy pochłanianie światła przez ową płaszczyznę, droga światła od lampy do oświetlanego obiektu znacznie się wydłuży. Przez to efektywny zasięg lampy błyskowej się znacznie skróci. Takie właściwości osiągamy gdy lampa błyskowa jest jedynym źródłem światła, a czułość filmu/matrycy wynosi 100 ISO. Gdy zwiększenie czułości matrycy zwiększymy tym samym zasięg lampy.

Automatyka lampy

By prawidłowo oświetlić fotografowany obiekt, mówiliśmy, że trzeba dopasować siłę błysku lampy do kilku czynników: czułości filmu/matrycy, otworu przysłony oraz odległości od fotografowanego obiektu. Kiedyś by dopasować odpowiednią moc lapmy używano specjalnych kalkulatorów czy też tabel. Później zaczęto stosować wbudowaną automatykę, która oceniałą eskpozycję zdjęcia w trakcie błysku i przerywała go w określonych sytuacjach. Jednak to rozwiązanie nie zawsze się sprawdzało w szczególności, gdy tło zdjęcia było bardzo jasne lub bardzo ciemne. Trzebabyło również ręcznie ustwiać przesłonę.Obecnie takie rozwiązanie jest wykorzystywane jedynie w modelach profesjonalnych jak i tańszych fleszach.

Na szczęście inżynierowie zajmujący się fotografią wymyślili dobre rozwiązanie. O wiele lepszą dokładność możemy osiągnąć dzięki systemowi pomiaru światła błyskowego typu TTL (Lampa Pentax AF-360 FGZ). Ocenia on ekspozycję zdjęcia na podstawie obrazu, który dociera do filmu lub matrycy. W tym przypadku, prawidłowe działanie lampy zależy od aparatu. To właśnie on mierzy i przekazuje niezbędne informacje do lampy.

Tryby pracy

Szeroka gama lamp błyskowych prezentuje równie szeroki zakres ich możliwości. Te najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze oferują nam automatykę TTL wraz z manualnym sterowaniem siłą błysku. Bardziej zaawansowane lampy błyskowe dysponują trybem priorytetu przysłony, priorytetu odległości (moc błysku lampy jest ustawiania po uwgzlednieniu podanej przez nas odległości) oraz błysku stroboskopowego. Bardziej zaawansowane lampy posiadają możliwość wykonywania zdjęć przy krótkich czasach synchronizacji. Są to czasy rzędu tysięcznych części sekundy, w żargonie fotografów tzw. tryb HSS (High Speed Synchronizaton) (Lampa Metz 54 M -4i Canon).

Jeśli chcemy korzystać z lamp z manualnym sterowaniem siłą błysku musimy wiedzieć z jaką dokładnością możemy ją regulować, a także jak szeroki jest jej zakres regulacji. Gdy stosujemy bardziej zaawansowane lampy mamy możliwość zmniejszyć moc błysku aż do 1/128, nieco tańsze do 1/64, te najprostsze jedynie do 1/32. Zestaw fukncji, które są oferowane przez flesz zależy od możliwości korpusu, do którego jest podłączona lampa, czy wręcz rodzaju obiektywu. Przykładowo, lampa Nikon SB-400 oferuje tryb manualny jedynie z korpusem D40/D40x. Producenci oferujący najbardziej zaawansowane odmiany błysku wypełniającego informują, że ich lampy współpracują wyłącznie z obiektywami przekazującymi informację o odległości ostrzenia. Identycznie to wygląda w przypadku trybu HSS, który będzie funkcjonował tylko z przystosowanymi do tego korpusami.

Widzimy zatem, że dobór odpowiedniej lampy błyskowej nie jest łatwy. Natomiast po zgłębieniu kilku istotnych faktów jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni błysk do naszych potrzeb i możliwości technicznych.Najbardziej znani producenci lamp błyskowych to m.in.: Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax.

autor: Okazje.info.plPorady zakupowe
Poradzimy Ci co kupić. Co chciałbyś kupić
w kategorii Lampy błyskowe?
Pomożemy Ci w wyborze.
Doświetlamy zdjęcia, czyli kupujemy lampy błyskowe

Jakie lampy błyskowe powinniśmy wybrać, aby doświetlić zdjęcie, ale go też nie prześwietlić? Jakiej mocy powinna być lampa? W jakim trybie pracy lampy najlepiej robić zdjęcia? Na te i inne pytania... więcej


Top Lampy błyskowe
Co internauci wybierali najchętniej - Ranking:

No-cache: 0,1315 s. (app-okazje-2_0.1)