Porady Kupujemy laptopy

Kupujemy laptopy

Coraz więcej osób zamiast tradycyjnego komputera stacjonarnego kupuje nowoczesne laptopy. Wynika to z faktu, że są to sprzęty już stosunkowo tanie, a przy tym nieustępujące technologicznie pecetem. Inne powody, dla których wybiera się wspomniane produkty, to niewielkie gabaryty oraz idąca za nimi mobilność.

Zanim jednak wybierze się odpowiednie laptopy, warto bliżej przyjrzeć się ich rodzajom, podstawowym parametrom oraz technologiom w nich spotykanym. Zmieniają się one bardzo szybko, przez co to, co rok czy dwa temu było uznawane za wysokie jakościowo, dziś już wcale nie musi takie być.


Jakie są rodzaje laptopów?

Które parametry są najważniejsze?

Jakie interfejsy powninien mieć każdy laptop?


Rodzaje laptopów

Większość osób mówiąc o laptopach ma na myśli trzy rodzaje sprzętu komputerowego: notebooki, netbooki oraz ultrabooki.

Notebooki  (np. Asus X550CC-XO072H) to najbardziej popularne laptopy. Ich ekrany mają przekątną średnio od 12'' do 18''.  W zależności od  wbudowanych podzespołów wyróżnia się ich modele uniwersalne, biznesowe, multimedialne, DTR (zastępujące komputery stacjonarne) oraz te dedykowane dla graczy.

 Netbooki (np. HP Mini 5103) mają mniejszą mniejszą przekątną ekranu, wagę średnio do 1 kg oraz słabsze parametry niż wyżej wymienione komputery. Dlatego też ich głównym zadaniem jest umożliwienie łatwego dostępu do Internetu w dowolnym miejscu, co jest ważne zwłaszcza podczas częstych podróży prywatnych czy biznesowych. Te modele nie posiadają napędu optycznego, a ich ogólna wydajność znajduje się na średnim poziomie. Obecnie coraz więcej osób zamiast netbooków kupuje mniejsze i tańsze od nich tablety.

Ultrabooki (np. HP Envy 6-113-ew C6F63EA) to najnowsze rodzaje laptopów, które zostały zaprojektowane przez markę Intel. Cechuje je nieduża waga (do 2 kg), cienka obudowa (do 23 mm), długi czas pracy na jednymładowaniu baterii (w najnowszej generacji - do 9 h), ekran o przekątnej 13-14'' oraz cena nieprzekraczająca 2 000 USD. Wiele z nich ma także dotykowe matryce.                                                                                                                                                                                                                                                                       

        

Podstawowe paramerty

Procesor (CPU – Central Process Unit)

Procesor to serce komputera. Dzięki niemu możliwe jest prawidłowe współdziałanie wszystkich jego podzespołów. To w procesorze wykonywane są bowiem wszystkie obliczenia spływające z płyty głównej czy kart dźwiękowych i graficznych. Najważniejszym parametrem omawianego elementu jest jego częstotliwość wyrażana w gigahercach (GHz). Parametr ten decyduje o szybkości naszego komputera – im wyższa jego wartość, tym wszelkie działania wykonywane będą sprawniej, co znacznie poprawi komfort pracy. Do pracy biurowej wystarczy wartość 1,2-1,8 GHz, do wykonywania bardziej zaawansowanych czynności powinna być ona wyższa. Kolejnym bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pamięć podręczna procesora. (pamięć cache) wyrażana w megabajtach (MB). Jej wartość decyduje o szybkości wykonywania niektórych operacji procesora, np. korzystania z wielu aplikacji jednocześnie. Na wydajność procesora wpływa także ilość jego rdzeni. Standardem w biznesowych komputerach są dwa lub trzy rdzenie, ale do obsługi multimediów czy zaawansowanych grafik lepsza będzie większa ich ilość.

Pamięć operacyjna (RAM – Random Access Memory)

Pamięć operacyjna to ętu  pamięć ulotna – komputer korzysta z niej tylko przy włączonym zasilaniu, po wyłączeniu jej zawartość zostaje utracona. Przechowywane są w niej wszystkie informacje, z których korzysta i które przetwarza procesor. Im wyższa jej wartość, tym szybciej nasz komputer będzie pracował. Obecnie absolutnym minimum są pamięci o pojemności 2 GB, choć coraz częściej spotyga się komputery z 4 GB, 6 GB czy nawet 8 GB RAM. Te wyższe wartości powinny wybierać osoby zajmujące się projektowaniem graficznym czy obrabianiem dużej ilości muzyki, a także fani zaawansowanych gier komputerowych.

Dysk twardy (HDD – Hard Disk Drive)

Dysk twardy to rodzaj pamięci masowej umożliwiającej gromadzenie i przechowywanie różnego typu danych. Charakteryzują go trzy podstawowe parametry. Pojemność decyduje o tym ile informacji możemy zapisać na nośniku. Obecnym minimum jest 320 GB, co jednak przy rozmiarach nowoczesnych, rozbudowanych aplikacji innych multimediów może okazać się niewystarczające. Dlatego też producenci tworzą dyski o pojemności nawet 2 TB. Szybkość wyrażana jest w obrotach na minutę (RPM – Rounds Per Minute) i decyduje o tym, z jaką prędkością dane będą odczytywane i zapisywane na dysku. Na rynku komputerów przenośnych najczęściej spotyka się dyski o szybkości 5 400 RPM – jest to minimum niezbędne do komfortowej pracy. Pamięć podręczna (cache) przyspiesza pracę dysku twardego, dlatego im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. W laptopach powinna mieć ona wartość minimum 4 MB.

Matryca

Obecnie w praktycznie każdym laptopie montowane są ekrany LCD (Liquid Crystal Display).  Ich przekątna zależy od rodzaju urządzenia oraz od tego, do czego będzie ono używane. Najpopularniejsze wartości dla komputerów biznesowych to około 15''. Do grafiki niezbędne będą matryce większe, zaś do przeglądania zasobów Internetu spokojnie wystarczą mniejsze (np. 11''). Rozdzielczość matrycy mówi o tym, ile pikseli wyświetlanych w pionie i poziomie (np. 1366 x 768). Wartość ta decyduje o jakości wyświetlanego obrazu – im wyższa, tym dokładniejszy obraz. Z kolei odświeżanie (wyrażane w milisekundach) informuje o tym, z jaką szybkością obraz prezentowany na ekranie będzie aktualizowany. Im niższa jego wartość, tym płynniejsze przejścia obrazu. Ostatnia rzecz przy wyborze matrycy to rodzaj jej pokrycia: błyszczący lub matowy. Pierwszy gwarantuje lepsze nasycenie barw i wyższy kontrast obrazu, jednak przy dużym słońcu mogą na nim się pojawiać refleksy utrudinające pracę. Przy ekranie matowym nie trzeba się martwić możliwością powstania refleksów, trzeba jednak pogodzić się z nieco słabszymi kolorami i kontrastowością obrazu.

Karta graficzna

Karta graficzna odpowiedzialna jest za jakość obrazu wyświetlanego na ekranie. Na rynku dostępne są laptopy z różnymi modelami tego komponentu – zarówno zintegrowanymi z płytą główną, jak i osobnymi (dedykowanymi). Komputery mające kartę zintegrowaną są droższe od tych z modelami zintegrowanymi, co jednak przekłada się bezpośrednio na ich zwiększoną wydajność. Wynika to między innymi z posiadania przez nie własnej pamięci RAM (do 2 GB), która gwarantuje odciążenie RAMu komputera. Co więcej, moduły dedykowane można łatwo wymienić na inną, o bardziej odpowiadających nam parametrach. Nie jest to możliwe w przypadku kart zintegrowanych. Dlatego też jeśli często pracujemy z grafiką, animacjami 3D czy plikami wideo wysokiej jakości - zdecydowanie kupujmy laptopy z kartami dedykowanymi. Trzeba tylko pamiętać, że karta o wysokiej wydajności wpływa na zwiększone zużycie energii, a pra pracę urządzenia na jednym ładowaniu baterii.

Napęd optyczny

Zarówno notebooki, jak i ultrabooki posiadają wbudowany napęd optyczny. Pozwala on na odtwarzanie płyt CD i DVD, a także nagrywanie na nie informacji czy nawet wypalanie grafik na ich górnej powierzchni. Coraz częściej jednak filmy czy gry zapisywane są na nowoczesnych płytach Blu-ray, które mieszczą do 50 GB danych. Jeśli chcesz, by Twój komputer mógł je bez problemu odtwarzać, wbudowany w niego napęd optyczny musi być kompatybilny także z tym formatem. 

Systemy sterowania kursorem

Każdy laptop oprócz klawiatury musi posiadać także specjalny system sterowania kursorem. Może mieć on formę touchpada, trackballa bądź trackpointu. Rodzaj pierwszy jest zdecydowanie najpopularniejszy. Jest to niewielka, prostokątna przestrzeń umieszczona pod klawiaturą, po której przesuwa się palcem. Obsługa takiego systemu jest prosta, a precyzja działania - dość duża. Trackball w swojej konstrukcji jest podobny do tradycyjnej myszki. Różnica polega jednak na tym, że jego myszka znajduje się na górze systemu, a nie od jego spodu. Aby dokonać zmiany położenia kursora należy poruszyć samą kulką. Zapewnia to większą precyzję działania niż w przypadku touchpada. Z kolei trackopint to niewielki joystick umieszczony pomiędzy klawiszamy, mniej więcej na środku klawiatury. Ze względu na dość trudną i niezbyt wygodną obsługę tego typu system sterowania jest bardzo żadko spotykany.

Bateria

Każdy laptop wyposażony jest w bezprzewodowy system zasilania, niezbędny w sytuacji, gdy chce się korzystać z urządzenia poza domem czy biurem. Kluczowym jego parametrem jest czas, jaki komputer będzie pracował bez potrzeby ładowania. Obecnie absolutnie minimalna wartość to około dwie godziny, choć w ultrabookach może być ona nawet pięciokrotnie wyższa.

Interfejsy

Interfejsy to wszystkie wejścia/wyjścia, które umożliwiają nam podłączenie do laptopa różnych urządzeń, takich jak drukarka, skaner, odtwarzacz mp3, aparat cyfrowy, modem etc. Im większa ich ilość, tym bardziej multimedialny będzie nasz komputer. Komponenty te dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe.

Najpopularniejsze interfejsy przewodowe to:

USB (Universal Serial Bus) – uniwersalny port umożliwiający podłączenie do laptopa urządzeń peryferyjnych (myszki, drukarki, aparatu cyfrowego). Szybkość przesyłania danych podawana jest w megabajtach na sekundę (MB/s). Wyróżnia się dwa rodzaje tego portu:
USB 2.0 (transferuje dane z maksymalną prędkością 480 MB/s) oraz USB 3.0 (10-krotnie szybsze od 2.0). Dobry laptop ma przynajmniej dwa wejścia USB, w tym chociaż jeden wykonany w technologii 3.0.

Czytnik kart pamięci – pozwala na odczyt danych z kart pamięci stosowanych w różnych urządzeniach przenośnych. Najczęściej są to czytniki typu 5-in-1, 7-in-1 i inne, współpracujące z kilkoma rodzajami kart pamięci, takimi jak microSD, MemoryStick Pro Duo itp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zazwyczaj dużo szybsze niż w przypadku podłączenia aparatu czy telefonu za pomocą kabla USB.

FireWire (IEEE1934) – to bardzo stabilne i szybkie złącze. Wykorzystuje się je zwłaszcza przy zgrywaniu danych z aparatu czy kamery cyfrowej lub podpinaniu profesjonalnych interfejsów audio,

LAN – interfejs sieciowy umożliwiający podłączenie laptopa do sieci lokalnej. LAN umożliwiającą transmisję danych z szybkością 10 Mb/s, 100 Mb/s czy 1000 Mbit/s. Najczęściej spotykaną prędkością przesyłu danych jest 100 Mbit/s.

Line-out (wyjście), Line-in (wejście), Microphone (mikrofon) – gniazda karty muzycznej, za pomocą których przesyłany jest dźwięk. Służą do podłączenia do laptopa głośników , urządzeń wejściowych (np. radioodtwarzacz) lub mikrofonu. Gniazda te mają formę złącz Mini Jack o średnicy 3,5 mm.

TV-Out – złącze karty graficznej służące do wysyłania obrazu na ekran telewizora. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, pozwala cieszyć się grami lub filmami na dużym ekranie.

HDMI – dzięki niemu możliwe jest przesłanie do telewizora dźwięku i obrazu zapisanego na komputerze. Złącze pozwala na zachowanie wysokiej jakości plików zapisanych w jakości HD i FullHD.

PCMCIA – interfejs ten umożliwia łatwy montaż karty PCMCIA, której zadaniem jest poszerzenie funkcjonalności laptopa, np. powiększenie pamięci komputera.

Modem – umożliwia połączenie się z siecią przy użyciu kabla telefonicznego.

Interfejsy bezprzewodowe

Wi-Fi (Wireless Fidelity) – umożliwia bezprzewodowe łączenie się z Internetem. Obecnie jest to standard w laptopach. Wi-Fi dzięki tzw. Hot-Spotom, czyli miejscom w kawiarniach, restauracjach, hotelach udostępniającym bezpłatny Internet, pozwala na darmowe połączenie się z globalną siecią. Z tego interfejsu możemy oczywiście korzystać także w domu, jeżeli posiadamy urządzenie przesyłające sygnał do naszego komputera (router).

Bluetooth – bardzo popularny interfejs, stosowany przede wszystkim w telefonach, ale coraz częściej wykorzystywany także w laptopach. Umożliwia bezprzewodową komunikację między laptopem a smartfonem, tabletem czy odtwarzaczem muzycznym. Jedynym ograniczeniem jest odległość – Bluetooth w najnowocześniejszej wersji 4.0 ma zasięg do 100 m, a starsze typy mogą odpowiednio pracować w odległości do 10 m.

IrDa – system pozwalający na bezprzewodowy przesył cyfrowych treści przy użyciu promieniowania podczerwonego. Jego wadą jest jednak to, że urządzenia, między którymi transmituje się dane, muszą znajdować się bardzo blisko siebie, a na ich drodze nie może znajdować się żadna przeszkoda, co spowodowałoby przerwanie niewidocznego strumienia światła. Z tego powodu IrDę spotka się tylko w niewielkiej ilości laptopów.Popularni producenci laptopów

Wśród producentów omawianych komputerów najpopularniejszymi mą się takie marki jak: Asus, Sony, HP, Toshiba, Dell i Apple. Niemal równie popularne są sprzęty sygnowane przez firmy Samsung, Siemens, Acer, Fujitsu, MSI, HTC czy Panasonic, a mniejszym zainteresowaniem cieszą się laptopy Getaway, Adax, Delock, Overmax, Packard Bell czy Twinhead.Słowniczek

Ekran dotykowy – często spotykany zwłaszcza w ultrabookach. Pozwala na łatwiejszą obsługę multimediów i jednoczesne wykonywanie kilku czynności. 

Nagrywarka DVD DL (Dual Layer) – dzięki niej możliwe jest nagrywanie swuwarstwowych płyt DVD, co zwiększa ich pojemność ze standardowych 4,7 GB do 8,5 GB.

Czytnik linii papilarnych – zabezpiecza laptop przed korzystaniem z niego przez niepowołane osoby. Jest to rozwiązanie o wiele skuteczniejsze od stosowania hasła, które ktoś może złamać lub po prostu podejrzeć podczas wpisywania.

autor: Okazje.info.plPorady zakupowe
Poradzimy Ci co kupić. Co chciałbyś kupić
w kategorii Laptopy?
Pomożemy Ci w wyborze.
Kupujemy pierwszy laptop dla dziecka

Nasze dzieci bardzo szybko rosną, a wraz nimi rosną ich zachcianki. Gdy dzieci kończą podstawówkę czy gimnazjum często bywa tak, że oprócz własnej komórki pragną posiadać laptopa. Wtedy pojawia się... więcej

Kupujemy laptopy

Coraz więcej osób zamiast tradycyjnego komputera stacjonarnego kupuje nowoczesne laptopy. Wynika to z faktu, że są to sprzęty już stosunkowo tanie, a przy tym nieustępujące technologicznie pecetem.... więcejNo-cache: 0,2002 s. (app-okazje-2_9.1)