Porady Kupujemy elektryczne szczoteczki do zębów

Kupujemy elektryczne szczoteczki do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów to wbrew pozorom produkty nie dla leniwych, ale dla praktycznych. Czyszczą one bowiem nie tylko szybciej, ale przede wszystkimi o wiele dokładniej niż tradycyjne szczoteczki do zębów.

Zanim jednak wybierzesz konkretny model szczoteczki elektrycznej przeczytaj, czym się różnią ruchy oscylacyjne od pulsacyjnych, jakie znaczenie dla pracy szczoteczki ma liczba obrotów oraz jakie inne podstawowe parametry i dodatkowe funkcjonalności może posiadać szczoteczka.


Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną?
Jaki rodzaj szczoteczki elektrycznej wybrać?
Podstawowe parametry szczoteczek elektrycznych
Dodatkowe funkcjonalności szczoteczek elektrycznych


Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Elektryczne szczoteczki do zębów są o wiele skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej, która prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Żeby odpowiednio oczyścić zęby tradycyjną szczoteczką, musisz je szczotkować naprawdę długo i w odpowiedni sposób.

Szczoteczka elektryczna to połączenie trzonu z wbudowanym akumulatorem lub pojemnikiem na baterie oraz końcówki z małą, ruchomą główką z włosiem. Główka szczoteczki porusza się bardzo szybko, dzięki czemu włosie nie tylko skutecznie usuwa osad z zębów, ale też wnika między nie głębiej niż zwykła szczoteczka, dokładnie czyszcząc powierzchnie między nimi. Elektryczna szczoteczka oznacza więc krótsze, łatwiejsze i bardziej efektywne mycie zębów.

Jaki rodzaj szczoteczki elektrycznej wybrać?

Wśród szczoteczek elektrycznych coraz rzadziej spotykamy modele o konwencjonalnym kształcie główki. Najczęściej na sklepowych półkach znajdziemy szczotki obrotowe i dźwiękowe (tzw. soniczne).

Główki wszystkich nowoczesnych szczoteczek wykonują ruchy oscylacyjne, czyli obracają się naprzemiennie w prawo i w lewo. Im szybciej, tym dokładniej usuwane są zabrudzenia i resztki pokarmów. W niektórych modelach dodatkowo wykonywane są ruchy pulsacyjne (do przodu i do tyłu). Główka szczoteczki może dzięki nim rytmicznie dociskać się do powierzchni zębów i rozluźniać płytkę nazębną.

Szczoteczki, które łączą ruchy oscylacyjne i pulsacyjne (np. Braun Oral-B Triumph 5000) pracują w tak zwanym systemie 3D (obroty + dociskanie). To bardzo efektywny sposób usuwania płytki nazębnej. Dostępne są także modele, które oferują ruchy rotacyjno-oscylacyjne i pulsacyjne jednocześnie (np. Braun Vitality 3D WHITE (luxe) box).

Główki sonicznych szczoteczek do zębów (np. Philips Sonicare Diamond Clean HX9382/04) wykonują ruchy pulsacyjne i jednocześnie wytwrzają ultradźwięki rozbijające płytkę nazębną i usuwające osady. Dzięki temu czyszczenie odbywa się w sposób bardziej delikatny i skuteczny. Co ważne, dźwięki wydobywające się z tych szczoteczek nie są słyszalne dla ludzkiego ucha (mają wysoką częstotliwość). Modele soniczne to więc dobre wyjście dla użytkowników mających wrażliwe dziąsła i będących wrażliwymi na nadmierny hałas.

Pamiętaj!

Jeśli nie chcesz kupować typowej szczoteczki elektrycznej, możesz zainwestować w jej wersję uproszczoną, czyli tzw. szczoteczkę wibracyjną. Różni się ona od szczoteczki elektrycznej tym, że jej główka nie wykonuje ruchów obrotowych czy pulsacyjnych, a jedynie wibracyjne. Dzięki wibracjom pasta lepiej się pieni, a samo czyszczenie odbywa się dokładniej.

Podstawowe parametry szczoteczek elektrycznych

Liczba obrotów wpływa na dokładność i szybkość czyszczenia przez szczoteczkę. Obowiązuje prosta zasada – im szybciej, tym lepiej i dokładniej. W zależności od typu szczoteczki liczba obrotów rotacyjnych może się wahać od 7 500 do 8 800 na minutę. Liczba ruchów pulsacyjnych wynosi natomiast od 10 000 do 40 000 ruchów na minutę. 
 
Regulacja prędkości to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają wrażliwe dziąsła i w związku z tym potrzebują szczoteczki elektrycznej pracującej nieco wolniej, a więc i łagodniej. Zazwyczaj szczoteczki posiadają jeden bądź trzy poziomy prędkości, w niektórych też regulacja tempa pracy jest w pełni płynna. 
 
Elektryczne szczoteczki do zębów są zazwyczaj zasilane akumulatorem (metodą indukcyjną). Po umyciu zębów odkładasz szczoteczkę na specjalną bazę, a wbudowany w trzon szczoteczki akumulator ładuje się bezstykowo.

Czas ciągłego działania poinformuje Cię o tym, jak długo możesz korzystać ze szczoteczki po pełnym naładowaniu akumulatora. Najlepsze tradycyjne modele elektryczne mogą pracować nawet około 60 minut na jednym ładowaniu, zaś w przypadku sonicznych okres ten sięga nawet do półtorej godziny. Większości szczoteczek działa jednak około pół godziny. Dłuższy czas pracy przydaje się zwłaszcza w czasie wyjazdów, kiedy to nie mamy czasu na ładowanie bądź nie mamy dostępu do kontaktu. Trzeba bowiem wiedzieć, że czas jednego pełnego ładowania akumulatora to zwykle kilkanaście godzin.

Dla komfortu użytkowania ważna jest też waga szczoteczki. Najlżejsze modele elektryczne potrafią ważyć zaledwie 100 g, jednak wtedy zazwyczaj są zasilanie nie akumulatorem, a bateriami AAA. Średnia waga dostępnych w sklepach szczoteczek akumulatorowych wynosi natomiast 30

Na to, jak będzie czyściła dana szczoteczka elektryczna, wpływa również twardość włosia. Modele miękkie (soft), których średnica włosia to 0,18-0,20 mm przeznaczone są dla osób mających dziąsła i zęby wrażliwe, z tendencjami do krwawienia lub z odkrytymi szyjkami zębowymi. Szczoteczki o średniej twardości (medium), których włosie ma średnicę 0,20-0,25 mm będą idealne dla wszystkich osób mających zdrowe dziąsła. Szczoteczki twarde natomiast, których włosie ma średnicę 0,25-0,30 mm, to idealne rozwiązanie dla osób o dziąsłach zdrowych, które palą papierosy lub piją dużo kawy.

Dodatkowe funkcjonalności szczoteczek elektrycznych

Elektryczne szczoteczki do mycia zębów mogą być wyposażone w wiele funkcjonalności ułatwiających ich użytkowanie i ulepszających działanie. 

Przydatny jest z pewnością sygnalizator czasu mycia, który pozwoli Ci dokładnie skontrolować to, jak długo myjesz swoje zęby. W przypadku większości modeli sygnał dźwiękowy emitowany jest po każdych 30 sekundach mycia.

Czujnik siły nacisku chroni zęby i dziąsła przed zbyt mocnym szczotkowaniem. Jej działanie polega na tym, że ruchy pulsacyjne ustąpią, gdy zbyt mocno przyciśniesz szczoteczkę do zębów. To dobra opcja dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach.

Wskaźnik naładowania poinformuje Cię o tym, kiedy należy odłożyć szczoteczkę na bazę. Unikniesz w ten sposób wyłączenia się sztoczeczki w najmniej pożądanym momencie.

Elektryczne szczoteczki do zębów z uchwytem ściennym pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience. Taką szczoteczkę można powiesić przy umywalce, nie zajmując miejsca na półkach. Będzie ona też zawsze łatwa do znalezienia.

Dla wygody użytkowników, wszystkie modele elektrycznych szczoteczek do mycia zębów można myć pod bieżącą wodą. Jednak modele z antypoślizgową, gumową rączką łatwiej będzie pewnie utrzymać nawet w mokrej dłoni.

W komplecie ze szczoteczką elektryczną znajduje się przeważnie jedna końcówka. Końcówki trzeba regularnie zmieniać co 2-3 miesiące. Dzięki temu mycie zębów jest bardziej higieniczne. W momencie, w którym końcówka nadaje się do wymiany, włókna główki zmieniają kolor z niebieskich na biały. Możesz wybrać tradycyjne końcówki albo takie przeznaczone do „zadań specjalnych”- np. czyszczenia powierzchni języka czy wyłącznie polerowania zębów.

W zestawie mogą znajdować się również takie elementy dodatkowe jak irygator, flosser czy sanitizer. Irygator zapewni możliwość płukania przestrzeni międzyzębowych za pomocą wody z bąbelkami powietrza płynącej pod wysokim ciśnieniem. Flosser oczyści płytkę nazębną w okolicy dziąseł przy użyciu nylonowej końcówki drgająceęstotliwością. Sanitizer z kolei zdezynfekuje szczoteczkę przy użyciu promieni UV. Do najpopularniejszych producentów elektrycznych szczoteczek do zębów należą takie firmy jak: BraunPhilipsPanasonicOral-B.Słowniczek

Ruchy oscylacyjne – tryb pracy szczoteczki, w którym jej główka obraca się naprzemiennie w prawą i lewą stronę, przy czym zmiana kierunku następuje co ściśle określony czas.

Ruchy pulsacyjne – tryb pracy szczoteczki, w którym jej główka porusza się systematycznie do przodu i do tyłu.

Szczoteczka soniczna (dźwiękowa) – elektryczna szczoteczka do zębów, która czyści za pomocą ruchów pulsacyjnych oraz ultradźwięków rozbijających płytkę nazębną i rozbijających osady.

autor: Okazje.info.plForum Elektryczne szczoteczki do zębów(194) > Opinie o Kupujemy elektryczne szczoteczki do zębów
Wyniki 1 - 8 z 8Pokaż
Chciałbyś napisać swoją opinię ? dodaj opinię
Mi dentysta polecił szczoteczkę ultradźwiękową i jestem bardzo zadowolona.Myję nią zęby od 7 miesięcy i widzę zdecydowaną poprawę. Dziąsła mi nie krwawią a sama szczoteczka myje bardzo dokładnie...
Dentyści rzeczywiście tak bardzo polecają te soniczne szczoteczki? Nie wiem nawet do końca szczerze mówiąc, na jakiej zasadzie one działają. Muszę sobie poczytać coś na ich temat i zrobić nalot na...
Fail. Oral-B to nie firma, tylko nazwa zbiorcza modeli szczoteczek Brauna. Tak na marginesie :)
jestem szczęśliwym posiadaczem szczoteczki elektrycznej Philipsa i powiem tak wymiata :) akumultor długa trzyma, nie mam problemu z zakupem końcówek, a żeby błyszczą :) to moje cacko:...
no włąsnie skoro wczesniejsza miała 5000 tys. obrotów to nie możesz porównać tej która ma np 40 000 tys. obrotów z ORAL-B z ta która masz teraz.Moim zdaniem ORAL-B sa lepsze, bą maja funkcje 3D...
kupiłam niedawno szczoteczkę soniczną philips. Jest o niebo lepsza niż oral b elektryczna, którą używałam do tej pory.Poprzednia szczoteczka miała 5000 obrótów, soniczna ma 31 000. Warta swojej...
Widzę że ten artykuł jest z serii ponadczasowych. Czy ktoś zna datę tego artykułu?Ja nawet listy do kobiety datowałem...
Posiadam szczoteczkę elektyczną PHILIPS kupioną dawno temu ale działal bez zarzutu. Problem polega na tym, że kończą mi się końcówki i nigdzie nie mogę ich dokupić. Chodzi mi o końcówki Philips...
Dodaj własną opinię o Kupujemy elektryczne szczoteczki do zębów
Wypowiadasz się jako niezalogowany
Dlaczego warto się zalogować?
- Uzyskujesz dostęp do dodatkowych opcji, jak np. zamieszczanie awataru
- Im bardziej jesteś aktywny tym Twoja ranga jest wyższa
zaloguj się aby skorzystać ze stałego nicka. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Podaj swój e-mail i pseudonim lub zaloguj się
 


 

zamknij

Logowanie do Okazje.infozaloguj mnie

Nie masz jeszcze konta?Dołącz do nas >
Zapomniałeś hasło?


Wyślij

Nie masz jeszcze konta?Dołącz do nas >
Zaloguj się?

loading
Zapisz opinię
Oferty promowane
Philips Sensiflex HX2012
45,99PLN
idź do sklepu
Szczoteczka ORAL-B D34.555.6X Pr...
799,00PLN
idź do sklepu
Maty do masażu Beurer MG 240 kre...
659,00PLN
idź do sklepu
Strzyżarka REMINGTON BHT 2000. W...
139,00PLN
idź do sklepu

Oferty promowane

Waga Waga z pomiarem tłuszczu, wody i mięśni Bomann PW

Tanieje.pl /
Porady zakupowe
Poradzimy Ci co kupić.Co chciałbyś kupić
w kategorii Elektryczne szczoteczki do zębów?
Pomożemy Ci w wyborze.
Elektryczne szczoteczki do higieny jamy ustnej

Szczoteczki ręczne (manualne) powoli odchodzą do lamusa. Żyjemy coraz szybciej, efektywiej, wydajniej. I właśnie dlatego producenci sprzętu dentystycznego proponują tak coraz bogatszą ofertę... więcej

Kupujemy elektryczne szczoteczki do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów to wbrew pozorom produkty nie dla leniwych, ale dla praktycznych. Czyszczą one bowiem nie tylko szybciej, ale przede wszystkimi o wiele dokładniej niż tradycyjne... więcej

Często przeglądane strony

 

No-cache: 0,606 s. (IBM5-fcgi)