Porady Okap kuchenny

Okap kuchenny

Nie chcesz, żeby zapach gotowanej potrawy roznosił się po całym domu? Nie lubisz aromatu ryby czy bigosu w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience? Zastanów się nad zakupem okapu kuchennego, który wybawi Cię od przykrych doznań zapachowych dochodzących z kuchni.

Ale przy okapach nie tylko o niwelowanie zapachu chodzi. Bez nich na szafkach kuchennych osadzają się drobiny tłuszczu pochodzące z oparów, a powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne i pełne zanieczyszczeń. Warto nie dopuścić do żadnej z tych sytuacji.


Kupując okap kuchenny odpowiedz sobie na cztery podstawowe pytania:

Kupić wyciąg czy pochłaniacz?

Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje okapów?

Jaka wydajność okapu będzie dla nas najlepsza?

Na jakiej wysokości powiesić okap?


Wyciąg czy pochłaniacz?

Oglądając okapy kuchenne dostępne na rynku i wybierając idealne urządzenie dla nas powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką ma ono spełniać funkcję: pochłaniacza zapachów czy wyciągu. Niektóre modele mogą pracować w obu trybach (np. Amica OTS515I, Mastercook WT-SNEL 60), inne mają wyłącznie jeden tryb.

Pochłaniacze pracują w obiegu zamkniętym. Zassane przez nie powietrze przechodzi przez system filtrów zatrzymujących tłuszcze i substancje zapachowe, a następnie jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Wkładki, które pochłaniają zapachy, należy regularnie wymieniać, a  filtry do okapów - co ściśle określony czas myć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Niektóre z nich można też myć w zmywarce. Parę wskazówek na ten temat tego, jak wybierać filtry odpowiednie do danego urządzenia, znajdziecie w tekście porady: Kupujemy filtry do okapów.

Wyciągi - to okapy podłączączane do kanału wentylacyjnego, które działają zarówno jak pochłaniacze zapachów, jak i wyciągi powietrza. Pracują one w tzw. obiegu otwartym, czyli zassane znad kuchenki powietrze jest usuwane przez kanał wentylacyjny na zewnątrz budynku, a nie przekazywane spowrotem do kuchni. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów, ale też obniżamy temperaturę panującą w kuchni podczas gotowania. Warto zaznaczy, że wyciągi są tańsze w użytkowaniu od pochłaniaczy, gdyż nie wymagają stosowania filtrów. 

Pamiętaj!
Nie w każdej kuchni możliwe jest podłączenie wyciągu. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, w które kanał wentylacyjny nie znajduje się w pobliżu kuchenki, a jej przestawienie jest niemożliwe. Wyciąg podłączony do takiej instalacji mógłby spowodować zakłócenie ciągu, przez co powietrze mogłoby zacząć powracać do pomieszczeń. Zwykle wyciągu nie można też podłączyć w bloku lub innym budynku wyposażonym w zbiorcze kanały wentylacyjne (zakładając go działamy wbrew przepisom).

Rodzaje okapów

Okap można wybrać nie tylko ze względu na zastosowanie (pochłaniacz lub wyciąg), ale także z uwzględnieniem jego umiejscowienia. W zależności od tego, gdzie mamy kuchenkę: na wyspie, w ciągu kuchennym czy może w kącie kuchni, możemy wybierać pomiędzy następującymi rodzajami:

okapy przyścienne (kominowe) - montowane są bezpośrednio do ściany pomiędzy szafkami kuchennymi.Mogą być one usytuowane w rogu kuchni (narożne), ale też w dowolnym innym miejscu obok ściany. Ze względu na tę uniwersalność te modele należą do najchętniej kupowanych. Okapy kominowr to m.in.: Whirlpool AKR 672, Gorenje DVG 600 ZBE;

okapy szufladowe (teleskopowe) - przeznaczone są do zabudowy w szafkach wiszących. Posiadają płytę pochłaniającą, której wysunięcie automatycznie uruchamia wentylator bądź wentylator i lampkę jednocześnie. Ponieważ są ukryte w zabudowie kuchni, nie "psują" jej aranżacji, dyskretnie chowając się w meblach. Okapy szufladowe to np.: Candy CBT 6240 N, AEG-Electrolux DF 6260 ML;

 

okapy podszafkowe - montowane są również pod szafkami wiszącymi, jednak nie wysuwa się ich, uruchamiając poprzez wciśnięcie odpowiednich przycisków. Są one bardzo funkcjonalne ze względu na małe gabaryty i sporą wydajność. Dodatkowo okapy te produkowane są w większej gamie kolorystycznej niż inne. Można spotkać między innymi ich wersje białe, zielone, szare, czarne czy brązowe. Przykładowe modele okapów podszafkowych to: Smeg KSET910X, Beko CTB 6407 X;
okapy wyspowe - choć mogą być montowane w dowolnym miejscu w kuchni (w tym blisko ściany), najczęściej umieszcza się je na środkowej części sufitu, nad "wyspą" z płytą grzewczą. Mają one spore wymiary co  sprawia, że ich przeznaczeniem są głównie pomieszczenia o dużych gabartych Niestety, przy swoich licznych zaletach okapy wyspowe mają tę wadę, że są jednymi z najdroższych. Przykładami takich urządzeń są modele: Siemens LB75564, Bosch DHL 545 S.

Wydajność okapów

Okapy kuchenne mogą być wyposażone w jeden lub dwa silniki. Napędy o największej mocy potrzebne są w okapach pełniących funkcje wyciągu, które muszą odprowadzić powietrze do kanału wentylacyjnego. W pochłaniaczach nie ma potrzeby instalowania tak dużych silników.

Wentylator w okapie może zasysać powietrze jednostronnie (tylko od spodu), dwustronnie (od spodu i z przodu), a nawet czterostronnie (wersje wyposażone w dwa silniki i oczywiście odpowiednio droższe). Pierwsza opcja jest idealna w małych kuchniach, zaś kolejne - w tych o odpowiednio większych wymiarach.

Moc wentylatora w okapie może się wahać od 45 do 330 W. Aby oszacować, jaką wydajnością powinien się charakteryzować okap idealny do naszej kuchni, musimy pomnożyć powierzchnię kuchni razy jej wysokość. Otrzymaną wartość należy następnie pomnożyć razy sześć (uzyskamy wtedy najniższą wartość, jaką powinien się charakteryzować okap) lub razy dwanaście (otrzymamy wartość wydajności maksymalnej). Mówiąc natomiast bardzo ogólnie: odpowiednio dobrany wyciąg to też taki, który pracując z maksymalną wydajnością w ciągu godziny przynajmniej sześć razy wymieni powietrze w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że okapy o większej mocy bywają głośniejsze i zużywają więcej prądu. Poziom hałasu warto wiąć pod uwagę zwłaszcza w kuchni otwartej na salon.

Jak prawidłowo powiesić okap?

Okap zazwyczaj wiesza się na wysokości 65-80 cm nad kuchenką. W przypadku urządzeń o bardzo dużej wydajności odległość ta powinna być większa (nawet 1 m). Co więcej, nad kuchenkami gazowymi okapy wiesza się wyżej niż nad kuchenkami elektrycznymi. Sprzęt powieszony zbyt blisko kuchenki gazowej może bowiem zgasić płomień lub zakłócać spalanie gazu.

Oczywiście montując wentylator należy zwrócić uwagę na wzrost osób użytkujących kuchenkę. Uniknąć tego problemu możemy wybierając okap o powierzchni ze skosem - np. GorenjeDVG 6545 E - którego przód jest wyżej, a tylna część niżej. Podobną konstrukcję mają m.in modele. Gorenje DVG 9545 GES1 czy Mastercook WK-Umbriel 90 XN.

Pamiętajmy także o tym, żeby szerokość okapu była przynajmniej taka jak szerokość płyty kuchennej, a nawet nieco większa (od 10 do 15 cm), co zapewni sprawne zbieranie zanieczyszczonego powietrza.Popularni producenci okapów

Do grona najbardziej znanych producentów okapów zaliczają się takie firmy jak: Amica, Mastercook, Gorenje, Siemens, Samsung i Bosch. Popularne marki to również Faber, Franke, AEG-Electrolux, Ardo, Beko, De Dietrich, Fagor, Teka, Zanussi, Whirlpool czy Smeg.Słowniczek

Czujnik czyszczenia - dzięki niemu okap automatycznie poinformuje cię o potrzebie umycia filtrów. Informacja taka wysyłana jest po określonej długości czasu działania sprzętu, np. po dwudziestu godzinach łącznej pracy.  

Wyłącznik czasowy - funkcja, która unieruchomi silnik okapu po określonym czasie od jej włączenia. Może to być np. piętnaście lub trzydzieści minut od zakończenia gotowania.

Sensor zapachu - opcja, dzięki której okap uruchomi się automatycznie po wykryciu w powietrzu oparów gotowania. Gdy powietrze zostanie dokładnie oczyszczone, sprzęt zostanie samoczynnie wyłączony.

autor: Okazje.infoPorady zakupowe
Poradzimy Ci co kupić. Co chciałbyś kupić
w kategorii Okapy?
Pomożemy Ci w wyborze.
Okap kuchenny

Nie chcesz, żeby zapach gotowanej potrawy roznosił się po całym domu? Nie lubisz aromatu ryby czy bigosu w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience? Zastanów się nad zakupem okapu kuchennego, który... więcej

No-cache: 0,1704 s. (app-okazje-1_0.1)