zamknij
Wybierz zaznaczone

Altówki

O altówkach

Altówki to instrumenty smyczkowe. Mają one większe wymiary od skrzypiec, dzięki temu wydobywający się z nich głos jest głębszy, niższy i łagodniejszy. Takie tony współgrają jednak idealnie ze skrzypcami, tworząc z nimi duet lub trio czy kwartet z udziałem kontrabasu i wiolonczeli.

Altówki – budowa, zasada działania

Analizując budowę altówek wymienić trzeba takie ich części składowe jak: pudło rezonansowe z dwoma otworami mającymi kształt stylizowany na literę f, gryf wyposażony w podstrunnicę bezprogową i główkę w formie ślimaka oraz cztery struny opierające się na mostku, które napina się poprzez stożkowate kołki. Materiały, z których robi się struny altówek, to przede wszystkim stal i sztuczne tworzywa mające niezbyt grubą owijkę stalową.

Najstarsze altówki pochodzą z okresu baroku, kiedy to były wykorzystywane prawie wyłącznie jako akompaniament dla skrzypiec. Samodzielnie altówka pojawia się od stosunkowo niedawna. O docenieniu tego instrumentu świadczy chociażby fakt powstawania coraz większej ilości utworów przeznaczonych specjalnie na niego. Najważniejsze różnice, jakie występują między altówkami a skrzypcami to, poza całościowymi wymiarami i tonami, większe oparcie grającego oraz dłuższy i cięższy smyczek.

Zakup altówki dla początkującego muzyka nie wiąże się z bardzo dużym wydatek. Najprostsze nowoczesne altówki kosztują bowiem już od około 400 zł. Instrumenty dla profesjonalistów mają natomiast ceny sięgające nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Producenci altówek to m.in.: Carlo Giordano, Leonardo, Sandner i Yamaha.

Tagi kategorii: altówka, altówki
^
No-cache: 0.5588 s. (IBM5-fcgi-2)