zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking efektów gitarowych

Efekty gitarowe

-512 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Efekty gitarowe

O efektach gitarowych

Efekty gitarowe to sprzęt niezbędny każdemu profesjonalnemu gitarzyście elektrycznemu i basowemu. Są to urządzenia elektryczne, które przetwarzają i modyfikują dźwięk, pozwalając na uzyskanie różnych, często skrajnych brzmień. Bardzo popularne są efekty w formie pedalboard, czyli skrzynki ze zdejmowaną górną pokrywą, której ustawienia można zmieniać stopą.

Jedną z funkcji efektu gitarowego jest zmiana zakresu dynamicznego sygnału. Wyróżnia się zatem kompresory służące do zawężania zakresu dynamicznego instrumentu lub ekspandery poszerzające ten zakres. Z kolei limitery nie pozwalają, by amplituda sygnału przekroczyła wartość graniczną. Equalizer umożliwia korekcję barwy dźwięku, głównie za pomocą korektorów graficznych.

Efekty gitarowe służą także do obcinania amplitudy. Wyróżnia się wśród nich fuzzy, które zamieniają sygnał wejściowy, przez co brzmienie staje się bardziej skompresowane. Distortion wywołuje charakterystyczny, stosunkowo agresywny metaliczny dźwięk gitary. Z kolei overdrive, czyli przester, symuluje przesterowany wzmacniacz lampowy i jest nieco łagodniejszy niż distortion.

Efekty gitarowe zawierają często ciekawe efekty modulacyjne, takie jak Pitch Shifter, odpowiadający za zmianę częstotliwości. Chorus miesza sygnał bezpośredni z sygnałem opóźnionym o 20 ms, natomiast Flanger opóźnia sygnał jedynie o 5 ms i sprawie, że brzmienie jest nieco „mokre”. Panner przesuwa panoramę sygnały stereo z lewej na prawą i spowrotem, a Delay dodaje do sygnału jego powtórzenia odległe w czasie o interwał od kilkudziesięciu ms do kilkunastu sekund. Reverb zwielokrotnia efekt Delay i powoduje pogłos sygnału.

Tagi kategorii: efekt gitarowy, efekty gitarowe, efekt podłogowy
^
No-cache: 0.5714 s. (IBM5-fcgi-1)