zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking figurek kolekcjonerskich

Figurki kolekcjonerskie

-236 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Figurki kolekcjonerskie

O Figurkach kolecjonerskich

Figurki kolekcjonerskie powstają na podobieństwo postaci z filmów, bajek i gier. Chętnie bawią się nimi dzieci, ale ich zbieranie bywa także pasją dorosłych. Przedmioty te mogą występować różnych pozach i mieć w zestawie dodatkowe akcesoria takie jak kostiumy albo broń. Przed zakupem warto upewnić się, czy dana figurka spełnia wszystkie wymagania i posiada korzystną cenę, którą sprawdzi się robiąc porównanie cen figurek kolekcjonerskich. Dzięki temu dokona się udanego zakupu i wzbogaci kolekcję o właściwy egzemplarz.

Rodzaje figurek

Planując zakup figurek kolekcjonerskich warto zapoznać się z ich rodzajami. Zazwyczaj dzieli się je na te przeznaczone do samodzielnego sklejania (takie jak kolekcjonerskie i historyczne), a także występujące w roli dodatku do modelu do sklejania. W drugim przypadku mogą to być figurki załogi samolotu czy żołnierzy towarzyszących sprzętom wojskowym.

Skala figurek

Wielkość figurek można określić na dwa sposoby. Skalę figurek kolekcjonerskich określa się za pomocą milimetrów. Jeśli figurka występuje w formie popiersia nie podaje się wysokości samego popiersia lecz całej postaci. Oczywiście skalę oblicza się w milimetrach. Figurki do modeli określa się podając ile razy figurka jest mniejsza od człowieka.

Materiały do produkcji figurek kolekcjonerskich

Figurki kolekcjonerskie pierwotnie wykonywane były z ołowiu. Przedmioty te były popularne najbardziej od XVIII do pierwszej polowy XX wieku. Często kolekcjonerzy sami zajmowali się ich odlewaniem. Niestety nierzadko fascynaci przypłacali swoje zainteresowanie zatruciami ołowiem. Jednak zachowanie podstawowych środków ostrożności i zachowanie czystości w momencie składania zestawu pomagało uniknąć zachorowania. Kolejnym stosowanym materiałem jest stop cyny z ołowiem, czyli biały metal. Odlewa się go w dwuczęściowych gumowych formach, a potem wkłada do wirówki, w której płynny metal jest dociskany do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin formy.

Do wykonywania wszystkich rodzajów figurek stosuje się żywicę poliuretanową. Figurki z tego materiału odlewa się ręcznie w formach silikonowych, przez co produkcja jednego egzemplarza jest bardzo pracochłonna. Jednak zastosowanie miękkich form umożliwia odwzorowanie detali. Figurki kolekcjonerskie wytwarza się również z plastiku. Na początku wykonane z tego materiału egzemplarze nie były najlepszej jakości i były najtańsze. Jednak z czasem rozwinięto technologie ich powstawania i znacznie je udoskonalono.

Dla kogo figurki kolekcjonerskie?

Figurki kolekcjonerskie mogą być zarówno świetnym pomysłem na prezent dla zupełnych laików, ale też dla osób lubiących modelarstwo lub interesujących się historią, a także popkulturą. Aby zacząć przygodę z tymi przedmiotami nie trzeba od razu inwestować w bardzo drogie egzemplarze i kupować profesjonalnego sprzętu do ich malowani oraz konserwacji. Jednak z czasem może się okazać, że przypadkowo podarowana figurka zapoczątkuje prawdziwą pasję, a wtedy nie będzie się mogło poprzestać na posiadaniu tylko jednego egzemplarza.

Ceny i producenci figurek kolekcjonerskich

Najmniej zapłaci się oczywiście za niepomalowane i niesklejone modele figurki żołnierzy. Za kwotę 5 zł można liczyć co najwyżej na dwie postacie w zestawie. Z kolei za figurki popularnych bohaterów filmowych można zapłacić nawet ponad 1 000 zł. Podobna cenę osiągają zestawy, w skład których wchodzi cały batalion figurek. Trzeba pamiętać, że droższe zestawy zawsze będą posiadały wiele elementów, a także wykonuje się je z materiałów lepszej jakości. Do tego można mieć pewność, że lepiej odwzorują żywe postacie lub oryginalne przedmioty. Rozmiary niektórych z nich mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Planując zakup figurek kolekcjonerskich dobrze jest zrobić szybkie porównanie cen poszczególnych modeli. Należy także zwrócić uwagę na jakość ich wykonania.

Wybór odpowiedniego producenta także może pomóc wybrać właściwy egzemplarz figurki. Na rynku dostępnych jest wielu producentów figurek kolekcjonerskich. Miłośnicy miniaturek na pewno wybiorą z ich ofert coś dla siebie. Popularnymi twórcami figurek kolekcjonerskich są na przykład Battlefront, Neca, Yamato lub Kotobukiya.

Tagi kategorii: Figurki kolekcjonerskie, Figurka kolekcjonerska
^
Cache: 0.0148 s. (IBM5-fcgi-2)