zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone

Harmonijki

-105 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Harmonijki

O harmonijkach

Kupno harmonijki może okazać się trudnym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy jest się początkującym muzykiem. Wielość typów może przysporzyć o lekki zawrót głowy. Dlatego dobrze wcześniej poznać rodzaje harmonijek, poznać materiały, z których wytwarza się te instrumenty oraz zrobić porównanie cen.

Dostępne na rynku harmonijki

W sklepach można spotkać 5 rodzajów harmonijek. Najbardziej rozpowszechnione są harmonijki z 10 otworami tzw. diatoniczne. Ze względu na możliwość strojenia ich w wielu tonacjach używa się tych harmonijek do akompaniowania, prowadzenia linii melodycznej, a także wykorzystuje jako instrument solowy. Harmonijki chromatyczne pozwalają na wydobywanie dźwięków co pół tonu. Umożliwia to specjalny przycisk zwany registrem. Używa się ich do we wszystkich formach muzycznych. Z kolei oktawowe harmonijki posiadają 4 otwory ze stroikami. W każdym kanale występują 2 pary stroików. Pierwsza pozwala na wydobywanie dźwięku przez wydech, a druga poprzez wdech. Najczęściej tego typu harmonijki służą do odgrywania melodii ludowych. Tremolo, czyli wiedeńskie są podobne do oktawowych jednak w odróżnieniu od tamtych posiadają stroiki współbrzmiące nastrojone prawie tak samo . Wykorzystuje się je w muzyce ludowej i folkowej. Ostatnim typem są akompaniujące. Zalicza się do nich harmonijki basowe, akordowe i basowo-akordowe.

Decydując się na zakup tego instrumentu nie można zapomnieć o sprawdzeniu materiału, z którego jest wykonany korpus harmonijki. Zazwyczaj tworzy się je z drewna lub plastiku. W przypadku naturalnego tworzywa należy uważać na jego pęcznienie w czasie grania. U początkujących muzyków zdarza się, że drewniane harmonijki podrażniają wargi. Harmonijka wykonana w tego materiału ma jednak zaletę w postaci jasnego i stylowego brzmienia.

Do znanych i cenionych producentów harmonijek można zaliczyć Seydel, Swan, Hohner lub Suzuki. Za instrumenty zapłaci się w granicach 12-661 zł.

Tagi kategorii: harmonijka ustna, harmonijki ustne, harmonijka
^
No-cache: 0.4696 s. (IBM5-fcgi-2)