zamknij
Liczba drzwiczek
Rozstaw prętów
Sklep
Wybierz zaznaczone
Ranking klatek dla ptaków

Klatki dla ptaków

-59 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Klatki dla ptaków

O klatkach dla ptaków

Klatki dla ptaków są nieodłącznym elementem wyposażenia mieszkania każdego ich hodowcy. Niezwykle istotne jest, żeby spełniały one kilka ważnych kryteriów i w ten sposób stanowiły dobry dom dla latających pupili. Przed zakupem klatki dla ptaków należy zwrócić uwagę na wielkość ptaka, jego potrzeby oraz wykonanie klatki. Powinno się też porównać ceny klatek dla ptaków różnych producentów i wybrać najlepszą ofertę.

Wielkość klatki dla ptaków

Nie ma zbyt wielkiej klatki dla ptaków. Dlatego jeśli można pozwolić sobie na naprawdę dużą, nie powinno się z tego rezygnować. Przyjmuje się, że klatka powinna być co najmniej 5 razy dłuższa niż długość samego ptaka. Z kolei jej minimalna szerokość to rozpiętość skrzydeł ptaka plus kilkanaście centymetrów. Dzięki temu będzie on mógł przelecieć chociaż niewielką odległość w klatce. Ptaki umieszczone w mniejszych klatkach również będą żyć, jednak najważniejsze jest, by było im wygodnie. Mniejsze klatki dla ptaków dopuszczalne są jedynie w przypadkach, kiedy właściciel wypuszcza zwierzę na kilka godzin dziennie lub w przypadku klatek tymczasowych.

Kształty klatek dla ptaków

Najczęstszym spotykanym kształtem klatek dla ptaków jest prostopadłościan. Producenci tworzą przede wszystkim klatki wysokie, które bardzo ładnie prezentują się w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że klatka powinna być raczej długa niż wysoka, ponieważ w takiej ptak czuje się zdecydowanie lepiej.

Okrągłe klatki dla ptaków także wyglądają ciekawie, jednak nie znajdują praktycznego zastosowania. Jeszcze kilka lat temu uważano, że ptaki trzymane w okrągłych klatkach zaczynają wariować, jednak obecnie wiadomo,  że tego typu zamknięcia są dla nich po prostu niewygodne.

Pręty, dna i drzwiczki w klatkach dla ptaków

Pręty w klatkach dla ptaków mogą być zarówno pionowe, jak i poziome. Ważne jednak, żeby przynajmniej na dwóch ściankach były one równoległe do dna klatki. Najbardziej istotną kwestią jest odległość między prętami. Nie powinna ona być za duża, ponieważ wtedy ptak może włożyć główkę między pręty i zrobić sobie krzywdę.

W prawie wszystkich klatkach dla ptaków dno można odczepić. Pozwala to na wygodniejsze sprzątanie pomieszczenia dla latających pupili. Jeśli jednak właściciel często przenosi klatkę z ptakami, powinno się sprawdzić, czy dno jest dobrze przymocowane. Większość dostępnych na rynku klatek wyposażona jest w plastikowe dno z wysuwaną szufladką ułatwiającą sprzątanie. Nie należy jednak zapominać, że klatkę powinno się myć przynajmniej raz w tygodniu.

Drzwiczki w klatkach występują w dwóch rodzajach – mogą być odchylane lub przesuwane do góry. Wybór rodzaju drzwiczek zależy właściwie od właściciela. Należy jednak pamiętać, że na przykład papugi po jakimś czasie uczą się otwierania drzwiczek, które należy zabezpieczać małą kłódką lub zatrzaskami. Jednak niekiedy i to nie wystarcza, większe papugi potrafią poradzić sobie nawet z takimi zabezpieczeniami.

Materiał na klatkę dla ptaków

Na rynku dostępne są klatki malowane, cynkowane, chromowane oraz mosiądzowane. Białe lub różnokolorowe pręty są pokryte nietoksycznymi farbami w proszku, które są w pełni bezpieczne dla ptaków. Z kolei srebrne pręty mają klatki cynkowane lub chromowane, przy czym cynowane klatki są bardziej matowe niż chromowane. Złote pręty to cecha charakterystyczna klatek mosiądzowanych.

W przypadku klatek metalowych należy pamiętać, aby nie wkładać owoców czy warzyw pomiędzy pręty. Kwasy zawarte w jedzeniu mogą rozpuszczać metale, które zostaną zjedzone z pokarmem i mogą doprowadzić do niebezpiecznego zatrucia.

Ceny i producenci klatek dla ptaków

Przy zakupie klatki dla ptaków najważniejsze jest, by kupić jak największą klatkę, w której zwierzę będzie czuło się swobodnie. Należy także zwrócić uwagę, czy klatka jest dobrze wykonana na łączeniach prętów i nie ma ostrych elementów, które mogłyby zranić ptaka.

Ceny klatek dla ptaków zaczynają się od 40 złotych (dla kanarka), a sięgają nawet ponad 2 tysięcy (profesjonalna klatka Ferplast). Najpopularniejsi producenci klatek dla ptaków to między innymi: Agro Zoo, Ferplast, Inter Zoo, Ogród barw czy WD Impex.

Tagi kategorii: dla Klatki ptaków, dla Klatka ptaka, dla klatki ptaka
^
Cache: 0.0154 s. (IBM5-fcgi-1)