zamknij
Wybierz zaznaczone

Kontrabasy

-5 produktów
Filtruj
Sortuj

Kontrabasy

O kontrabasach

Kontrabasy, wraz z wiolonczelami, altówkami, skrzypcami, violami da gamba czy gęślami, zaliczane są do rodziny instrumentów smyczkowych. Ich powstanie datuje się na początki XVI wieku, kiedy to jednak, ze względu na znaczne wymiary utrudniające transport, były rzadko używane. Podejrzewa się, że w początkowym okresie instrumenty te były wiolonczelami o niższym stroju, które z czasem przerodziły się we współczesną formę kontrabasu.

Jak działają kontrabasy?

W większości kontrabasów obecne są cztery struny, które stroi się w kwartach od EJ (41,2 Hz), poprzez A1 (55 Hz) i D (73,4 Hz), aż do G (98 Hz). Jeśli jednak dany model posiada pięć strun, wtedy dochodzi strojenie w najniższej kwarcie C1 (32,7 Hz) lub H2 (30,86 Hz). Jeśli na kontrabasie wykonywane są partie solowe, wtedy muzyk przyjmuje pozycję stojącą. W zastosowaniu orkiestrowym artysta natomiast siedzi na specjalnym, wysokim stołku, a instrument stawia przed sobą w pozycji skośnej. Co ważne, kontrabasy wykorzystywane są nie tylko podczas wykonywania muzyki klasycznej, ale też jazzowej czy rock&rollowej.

Kontrabasy to dość drogie urządzenia. Najprostsze ich modele można co prawda kupić za mniej niż 1 000 zł, ale mają one wtedy niezbyt wysoką ocenę jakości. Chcąc więc regularnie grać na kontrabasie i móc z niego wydobywać piękne, czyste dźwięki, lepiej jest kupić droższy instrument, kosztujący nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Producenci, którzy tworzą nowoczesne kontrabasy, to między innymi: Hoefner, Hoffmann i Yamaha.

Tagi kategorii: kontrabas, kontrabasy
^
No-cache: 0.5689 s. (IBM5-fcgi-2)