zamknij
Powiększenie
Wybierz zaznaczone
Ranking lornetek

Lornetki

-957 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Lornetki

O Lornetkach

Mylą się Ci, którzy sądzą, że lornetki nadają się tylko do podglądania sąsiadów. Rzesza osób interesujących się florą i fauną korzysta właśnie z tego przyrządu w swoich przyrodoznawczych wyprawach. Przeróżnej maści naukowcy i hobbyści, od ornitologów zaczynając, na astronomach kończąc, w swojej pracy również potrzebują odpowiedniej lornetki. Dlatego warto sobie zadać pytania: na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki i jak wśród skomplikowanych opisów danych technicznych lornetek odnaleźć tę idealną?

Przed kupieniem lornetki trzeba zastanowić się nad tym, do czego lornetka ma nam służyć: czy będziemy z niej korzystać za dnia, czy może w nocy, jak duży zoom będzie nam potrzebny i wreszcie czy zamierzamy z lornetką przeprawiać się przez mokradła i inne tereny podmokłe, czy też nie. Wszystko to ma wpływ na kluczowe funkcje jakie to urządzenie powinno posiadać. Zanim jednak przejdziemy do opisu rodzajów lornetek warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, na które możemy podczas zakupów się natknąć.

Podstawowe parametry lornetek

Lornetki zbudowane są z dwóch lunet, pozwalających na obserwację obuoczną. O tym, jak dalekie przedmioty można za ich pomocą obserwować, decyduje powiększenie. Opis producenta określający ten parametr zamieszczony jest na lornetce w postaci np. 5x50. Pierwsza cyfra po lewej oznacza właśnie wielkość powiększenia – w tym przypadku pięciokrotne. Liczba obok informuje nas jaką średnicę ma zastosowany obiektyw. Im większy, tym więcej światła wpada do lornetki, a tym samym obraz jest jaśniejszy. W przypadku lornetek z dużym powiększeniem lub jeśli obserwacja odbywa się np. w czasie jazdy samochodem warto też zwrócić uwagę na to, czy rozważana przez nas lornetka ma opcję stabilizacji obrazu.

Kolejnym ważnym parametrem, współpracującym zresztą z wielkością powiększenia oferowaną przez lornetkę, jest szerokość pola widzenia (inaczej liniowe pole widzenia). Określa się je w postaci liczby metrów na 1000 m (1000 m oznacza odległość od obserwowanego obiektu).

Warto też zwrócić uwagę na odstęp źrenicy źródłowej – czyli tzw. „długie oko”. Ten parametr istotny jest w przypadku osób noszących okulary. Określa on jak daleko można lornetkę odsunąć od oka i nadal mieć wyraźny, nie zniekształcony obraz.

Rodzaje lornetek

Po zapoznaniu się z podstawowymi danymi technicznymi można przejść do wyboru lornetki w zależności od sposobu, w jaki będziemy jej używać. Urządzenia te można wybierać spośród lornetek dla podróżników (którzy będą z nich korzystać w celach turystycznych), dla ornitologów (którzy skupiają się na celach bardziej badawczych) oraz dla astronomów (którzy potrzebują jeszcze innego sprzętu).

Lornetki turystyczne nie muszą być wyposażone w funkcje o najwyższych parametrach. Tego typu urządzenia powinny być przede wszystkim lekkie i poręczne. Lornetka dla turysty, by nie sprawiała problemów w transporcie, powinna mieć małe wymiary. Dobrze też, by była wodoodporna, co zapewni jej większą uniwersalność.

Parametry lornetek obserwacyjnych powinny pozwalać na uzyskanie dobrej jakości jasnego obrazu – najlepiej zatem, żeby ich obiektyw był szeroki, a sama lornetka posiadała stabilizację obrazu, by drobne poruszenia nie zakłócały obserwacji. Oprócz dość dużego powiększenia warto zainteresować się możliwością zbliżenia do obserwowanego obiektu na mniejsze odległości.

W lornetkach astronomicznych niezbędne są bardzo jasne obiektywy plus duże powiększenie, rzędu 8 (np. 8x50). Jeśli chcemy obserwować nocne niebo przydatne może okazać się korzystanie ze statywu, warto zatem, żeby lornetka umożliwiała jego zastosowanie. Większość producentów zapewnia taką możliwość, lepiej jednak te dane techniczne lornetki sprawdzić.

Lornetki astronomiczne najczęściej wykorzystywane są w nocy. Natomiast dwa poprzednie bardziej prawdopodobnym jest, iż znajdą zastosowanie w dzień. Dlatego dzielimy lornetki na dzienne i nocne.

Aby odpowiednio dobrać lornetkę dzienną należy obliczyć wartość średnicy źrenicy wyjściowej (iloraz średnicy obiektywu i powiększenia). Wystarczająca wartość do korzystania z lornetki w dzień wynosi 4 mm. Zazwyczaj wystarczająca średnica obiektywu dla uzyskania tej wartości wynosi 32-40 mm.

W lornetkach do obserwacji nocnej obliczenia są podobne, natomiast pożądany wynik powinien wynosić ok. 7 mm średnicy źrenicy wyjściowej (obiektywy muszą być zatem jasne, ok. 50 mm). Ocena jakości lornetek przeznaczonych do obserwacji wieczorem lub w nocy wypada korzystniej w przypadku, w którym wyposażone są one w powłoki antyrefleksyjne. Cena lornetek z takimi powłokami jest znacznie większa. Droższe będą też modele wodoodporne.

Przy podejmowaniu decyzji jaką lornetkę kupić warto też zwrócić uwagę na jej ogólny wygląd, sposób wykonana, materiały i to jak leży w ręku.

Tagi kategorii: Lornetki, Lornetka
^
No-cache: 0.3648 s. (IBM5-fcgi-2)