zamknij
Przeznaczenie
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking łyżew
Zobacz następne
Łyżwy

Łyżwy

O Łyżwach

Jazda na łyżwach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w zimę z całą rodziną. Łyżwiarstwo dostarcza ruchu na świeżym powietrzu oraz wspomaga pracę mięśni. Nie każde łyżwy są jednak odpowiednie dla każdej nogi. Dobre łyżwy powinny nie tylko dobrze chronić nogę łyżwiarza, ale również zapewniać mu maksymalny komfort w czasie jazdy. Producenci oferują kilka rodzajów łyżew, które różnią się między sobą wyglądem, przeznaczeniem i zapięciami. Łyżwy męskie, damskie i dziecięce dzieli się przede wszystkim na łyżwy figurowe i hokejowe. Ze względu na rodzaj wiązania wyróżnia się łyżwy sznurowane oraz zapinane na klamry lub rzepy. Przed kupnem łyżew należy porównać ich przeznaczenie, wygląd oraz rozmiar, a także ceny, a następnie wybrać najlepszy i najbardziej pasujący do potrzeb łyżwiarza produkt.

Typy łyżew

Bardzo popularnym typem łyżew są łyżwy hokejowe. But wykonany jest z tworzyw sztucznych lub skóry, zaś cholewka jest sztywna i opinająca kostkę. Noski łyżew zabezpieczone są zwykle twardym plastikiem, natomiast język jest nieco dłuższy od cholewki. But hokejowy powinien usztywniać nogę w kostce i zapobiegać ewentualnym urazom i kontuzją w czasie gry w hokej. But hokejowy może być sznurowany lub zapinany na rzepy czy klamry podobne do tych stosowanych w butach narciarskich. Podeszwa buta wylana jest z tworzywa sztucznego lub stopów metali. Mocuje się do niej płozę wykonaną najczęściej z chromowanej stali nierdzewnej. Płoza łyżew hokejowych jest eliptycznie zagięta na obu końcach i częściowo zalana plastikiem. Odsłonięta jest jedynie główna część ostrza, która bezpośrednio styka się z lodem.

Łyżwy do jazdy figurowej są zdecydowanie bardziej delikatne niż hokejowe. Zwykle wykonane są ze skóry i wiązane sznurówkami. Przyjęło się, że czarne figurówki przeznaczone są dla mężczyzn, zaś łyżwy w jasnych kolorach noszą kobiety. Figurówki są mniej sztywne niż hokejówki i mają podeszwę z lekkim obcasem. Ich płoza jest z tyłu prosta, natomiast z przodu jest zagięta i ma wycięte ząbki, które są bardzo przydatne w czasie wykonywania figur na lodzie. Płozy w łyżwach do jazdy figurowej wykonane są ze stali nierdzewnej, nie posiadają jednak osłon z plastiku.

Niekiedy wyróżnia się również dwa kolejne typy łyżew – rekreacyjne i do jazdy szybkiej. Łyżwy rekreacyjne mają cechy zarówno figurówek, jak i hokejówek. Ich podeszwa ma niewielki obcas, ale ich płozy częściowo oblano plastikiem. But w tego typu łyżwach wykonany jest najczęściej z materiałów tekstylnych. Z kolei łyżwy do jazdy szybkiej mają płytszy, sznurowany but. Do płaskiej podeszwy przymocowane jest długie, cienkie i proste ostrze. Łyżwy te są jednak trudnodostępne w Polsce i przeznaczone są raczej dla profesjonalnych zawodników.

Sposób zapięcia łyżew

Łyżwy wiązane na sznurowadła dają lepsze dopasowanie buta do stopy i tym samym gwarantują większy komfort podczas poruszania się na lodowisku. Z tego typu zapięć korzystają przede wszystkim profesjonaliści, ponieważ trudniej je zepsuć, ale w razie ewentualnej usterki łatwiej naprawić.

Z kolei łyżwy na rzepy i klamry są stosowane głównie w celach rekreacyjnych. Jest to bardzo szybki i wygodny sposób zapięcia, dzięki któremu można szybko znaleźć się na lodowisku. Niestety, klamry mogą się łatwo wyłamać, a ich naprawa jest dosyć trudna i kosztowna.

Łyżwy dziecięce z regulacją rozmiaru

W przypadku łyżew męskich i damskich rozmiar łyżwy pokrywa się z rozmiarem buta noszonego przez daną osobę. Niestety dzieci bardzo szybko rosną i dlatego warto zastanowić się nad kupnem łyżew z regulacją rozmiaru. Taki but zbudowany jest z dwóch części – cholewki i ruchomego noska, który na specjalnym mocowaniu można przesuwać do przodu. Regulowane łyżwy dostępne są w trzech rozmiarach: S (29-32), M (32-35) i L (35-38).

Ceny i producenci łyżew

Najtańsze łyżwy męskie, damskie czy dziecięce mogą kosztować już kilkadziesiąt złotych. Jeszcze tańsze są łyżwy nakładane na buty – ich cena zaczyna się nawet od 30 złotych. Z kolei najdroższe produkty to wydatek rzędu nawet ponad 300 złotych. Jest to już jednak bardzo profesjonalny sprzęt.

Najpopularniejsi producenci łyżew to między innymi: Axer, Nils, Sigma Sport, Spokey czy Tempish.

Tagi kategorii: Łyżwy
^
No-cache: 0.5587 s. (IBM5-fcgi-2)