zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking mat do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń

-237 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Maty do ćwiczeń

O matach do ćwiczeń

Dobór odpowiedniej maty do ćwiczeń przyczyni się do zwiększenia komfortu i stabilności w czasie treningu. Przed zakupem tego typu sprzętu warto sprawdzić zastosowanie danej maty do ćwiczeń i jej parametry. Dobrze też rozpatrzyć wady i zalety poszczególnych mat do ćwiczeń, a także porównać ich ceny. Dzięki temu zyska się pewność, że ćwiczenia będą wykonywane na bezpiecznym podłożu, a ciało będzie odpowiednio odizolowane od zimnej powierzchni.

Rodzaje mat do ćwiczeń

W zależności od wykonywanych ćwiczeń maty dzieli się na maty ochronne, stabilizujące sprzęt i chroniące podłogę przed na przykład zarysowaniem. Dzięki nim tłumi się też dźwięki wydawane przez sprzęt oraz zapewnia się antypoślizgowość.

Drugim rodzajem są dobrze wszystkim znane i powszechnie stosowane maty treningowe. Wykonuje się je miękkich oraz wytrzymałych materiałów więc doskonale chronią ciało przed urazami i otarciami. Użyta do ich wytworzenia pianka doskonale zapobiega wszelkim poślizgom. Ich odmianą są maty do jogi. Mogą one mieć postać bawełnianych dywaników lub być robione z zaawansowanych technologicznie materiałów. Ważne, aby takie maty zapewniały stabilność i zapobiegały poślizgnięciu w i innym razie jej użycie może skutkować kontuzją.

Ostatnim często wymienianym rodzajem mat są materace gimnastyczne. Korzysta się z nich w czasie rehabilitacji, ćwiczeń korekcyjnych, ale też jogi.

Na co zwrócić uwagę kupując maty do ćwiczeń?

Wybierając maty do ćwiczeń trzeba kierować się przede wszystkim ich grubością. Standardowo mają one od 2,5 mm do 3,5 mm. Grubsze maty zajmują więcej miejsca i nie da się ich zrolować. Poza tym zazwyczaj kosztują więcej niż cieńsze maty. Z drugiej strony na grubszych matach wygodniej się leży, zapewniają lepszą izolację i wolniej się zużywają. Natomiast do uprawiania jogi przyda się raczej cieńsza mata, którą będzie można łatwo złożyć oraz zmieścić w plecaku lub torbie. W przypadku mat rehabilitacyjnych grubość wynosi od 15 mm do 25 mm. Zwykle mają one też powłokę termoizolacyjną. Do zwykłych treningów najlepiej wybrać maty mające 10 mm. Dzięki temu uzyska się wygodę, ale też odpowiednie zabezpieczenie przed chłodną powierzchnią.

Maty do ćwiczeń mają najczęściej długość wynoszącą 180 cm. Oczywiście wyższe osoby powinny zaopatrzyć się w dłuższe maty dostosowane do ich wzrostu. Kilka centymetrów zapasu przyda się też przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń na przykład z jogi.

Przed kupnem mat do ćwiczeń warto zwrócić uwagę na ich materiałfakturę. Zazwyczaj wykonuje się je z pianki EVA, PVC. Dzięki temu są miękkie i łatwe do czyszczenia. Maty powinny też wytrzymać przynajmniej kilka lat, a więc nie mogą szybko się wycierać czy rwać. Co do faktury maty mogą je mieć bardzo różne. Ważne, aby matę można było czyścić i nie była ona śliska nawet kiedy spadnie na nią kilka kropel potu.

Ceny i producenci mat do ćwiczeń

Porównanie cen mat daje zazwyczaj pogląd na to jaka jest ich jakość. Przeglądając oferty sklepów można zauważyć, że są one bardzo zróżnicowane. Za najtańsze maty polietylenowe zapłaci się około 11 zł. Jednak prawdopodobnie nie posłużą one zbyt wiele lat. Przypuszczalnie dosyć szybko się przetrą i zniszczą. Lepiej więc zaopatrzyć się w maty do ćwiczeń z przynajmniej średniej półki cenowej. Za takie przyrządy zapłaci się od 35 zł do 200 zł. Nie trzeba będzie ich jednak tak szybko wymieniać i martwić o to, że mata do ćwiczeń zużyje się w krótkim czasie oraz trzeba będzie znowu rozglądać się za nową. Oczywiście najwięcej kosztują specjalistyczne maty ochronne i rehabilitacyjne. Za ponad 900 zł dostanie się szerokie maty najwyższej jakości do zamontowania w siłowni czy innym miejscu, w którym wykonuje się ćwiczenia. Z pewnością posłużą przez wiele lat. Do tego maty do ćwiczeń tego typu mają zazwyczaj powłokę chroniącą przed powstawaniem, a także rozwojem bakterii i grzybów.

Obecnie na rynku istnieje wielu producentów mat do ćwiczeń. Za popularnych twórców uważa się firmy Reebok, Kettel, Body Sculpture lub Spokey.

Tagi kategorii: ćwiczeń do Maty, ćwiczeń do Mata, ćwiczenia do mata
^
No-cache: 0.9944 s. (IBM5-fcgi-2)