zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking pianin i fortepianów

Pianina i fortepiany

-173 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Pianina i fortepiany

O pianinach i fortepianach

Nowoczesne pianina i fortepiany, mimo wielu różnic, mają ze sobą kilka cech wspólnych. Przede wszystkim oba są instrumentami klawiszowymi młoteczkowymi, których korpusy wykonuje się z drewna. Na tym jednak podstawowe podobieństwa się kończą. Aby więc kupić odpowiedni dla siebie instrument trzeba poznać podstawowe cechy każdego z nich, przyjrzeć się parametrom, a także zrobić porównanie cen i producentów.

Czym różnią się od siebie pianina i fortepiany?

Pierwszy instrument zbliżony konstrukcyjnie do pianina powstało około 1709 roku, a jego twórcą był Bartolomeo Cristoforiani. Samo pianino powstało na natomiast na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył je Jan Schmidt lub Grüneberger z Halle. Początkowo pianina miały konstrukcję górnotłumikową, obecnie zaś produkuje się wyłącznie pianina dolnotłumikowe. Ważna rolę w obu przypadkach pełnią pedały (od jednego do trzech) modyfikujące dźwięki wydobywane z instrumentu.

Fortepiany zalicza się do rodziny cytr. Pierwsze wzmianki o ich istnieniu pochodzą już z roku 1598. Co ważne, instrumenty te mogą różnić się od siebie długością, ze względu na którą wyróżniamy fortepiany gabinetowe (140-180 cm), fortepiany salonowe (180-210 cm), fortepiany koncertowe (210-240 cm) oraz fortepiany koncertowe, których długość wynosi od 240 cm do nawet ponad 300 cm. Podobnie jak w pianinach, w fortepianach umieszcza się pedały odpowiedzialne za zmianę charakteru dźwięku.

Producenci, którzy są wiodącymi jeśli chodzi o pianina i fortepiany, to między innymi: Casio, Kawai, Roland, Samick, Yamaha, Paolo Fazioli, Carl Bechstein, Seidler oraz Steinway. Pozostali twórcy to na przykład: Classic Cantabile, Kurzweil, Korg, Proel, Suzuki, Viscount, PWM. Ceny pianin i fortepianów wynoszą od około 2 000 zł do nawet ponad 100 000 zł.

Tagi kategorii: pianino, pianina, fortepian
^
No-cache: 0.3778 s. (IBM5-fcgi-2)