Sport

Piłka nożna

5 208 produktów
Piłka nożna

Piłka nożna

O Piłkach nożnych

Piłka nożna to bardzo popularny sport tak w Polsce, jak i na całym świecie. Interesują się nią już mali chłopcy w szkole podstawowej, co niejednokrotnie przekłada się później na wieloletnią miłość do footballu. Sukcesy poszczególnych drużyn czy krajowych reprezentacji wzbudzają zaciekawienie tak wielkie, że wiele osób nie tylko ogląda mecze piłki nożnej, ale i zaczyna w nią grać. By gra ta była jak najbardziej komfortowa warto kupić dobry sprzęt piłkarski: buty piłkarskie, rękawice bramkarskie, stroje piłkarskie czy w końcu same piłki mające dobre parametry. Ceny produktów dla amatorów nie są wysokie, co tym bardziej zachęca do ich zakupu i do gry w piłkę nożną.

Piłki do piłki nożnej

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – ta wiedza nie wystarczy, jeśli chce się kupić piłkę do footballu. Poznanie takich parametrów jak rodzaj osłony, poszycia czy pęcherza to rzecz niezbędna do dokonania dobrego zakupu.

Osłona to najbardziej zewnętrzna warstwa piłki do piłki nożnej. Nowoczesne piłki posiadają ją uszytą z syntetycznej skóry, w skład której wchodzi poliuretan i/lub PCV. Aby odporność piłki na ścieranie była jak najwyższa powinna być ona zrobiona z obu materiałów jednocześnie. Łatki osłon mogą być klejone (rozwiązanie najmniej trwałe), szyte(rozwiązanie najbardziej popularne) lub zgrzewane (rozwiązanie najnowocześniejsze, sprawiające, że piłka nożna jest prawie idealnie gładka).

Jeśli piłka ma wytrzymać dużą ilość meczów – jej poszycie nie może składać się z jednej warstwy. Optymalna ilość warstw to cztery lub pięć. Materiały używane do stworzenia poszyć to oploty bawełniane i/lub poliestrowe, a niekiedy dodatkowo warstwa pianki wzmacniająca sprężystość piłki.

Pęcherz piłki to część lateksowa lub butylowa, przy czym butyl posiada lepsze dane techniczne jeśli chodzi o utrzymywanie powietrza czy grę na twardych nawierzchniach. Jeżeli gra w piłkę nożną odbywać będzie się wyłącznie na trawie i innych miękkich terenach – wtedy pęcherz lateksowy, który jest od butylowego tańszy, może okazać się wystarczający.

Buty piłkarskie

Piłka nożna wymaga, by do gry w nią zakładać odpowiednie obuwie. Wyróżnia się cztery rodzaje butów piłkarskich: wkręty, lanki, turfy i halówki. Wszystkie z nich można określić jako korki piłkarskie.

Wkręty charakteryzują się tym, że ich zrobione z metalu bądź aluminium korki są do butów wkręcane. Wbijają się one dość głęboko w ziemię i trawę, dzięki czemu znacznie zwiększona jest przyczepność piłkarza do tych nawierzchni. Zaznaczyć jednak trzeba, że tego typu obuwie najlepiej sprawdzi się na naturalnych nawierzchniach miękkich lub mokrych. Wkręty przeznaczone są dla piłkarzy grających w drużynach dorosłych lub juniorskich. Ze względu na obecność twardych, metalowych części, nie powinny ich stosować dzieci i piłkarze z grup młodszych.

Lanki stworzone są z tworzywa sztucznego i są integralną częścią buta. Do zalet tego rozwiązania zalicza się to, że nie da się ich wyrwać, dzięki czemu świetnie będą się sprawowały na gorszej murawie. Jednak lanki mają też wadę – w momencie ułamania się korka nie ma możliwości jego wymiany, a więc wymianie poddać trzeba cały but.

Turfy to buty piłkarskie, w których najlepiej grać na murawach sztucznych, wilgotnych i twardych, a nawet zaśnieżonych bądź zalodzonych. Ich działanie opiera się na kilkunastu lub kilkudziesięciu gumowych korkach mających niewielkie wymiary.

Halówki, co wskazuje ich nazwa, nie nadają się do grania na murawie trawiastej. Ich przeznaczeniem jest poruszanie się piłkarzy po tak twardych nawierzchniach jak tartan czy asfalt, a także inne spotykane w halach sportowych.

Rękawice bramkarskie

Rękawice bramkarskie składają się z paska, pianki oraz części zewnętrznej.

Nowoczesny, wysokiej jakości pasek nie tylko utrzyma rękawicę bramkarską na swoim miejscu, ale też może zapobiec kontuzji dłoni bramkarza. Materiałem użytym do jego produkcji jest często elastyczny bandaż oraz tradycyjny pasek owijany. Zdarza się, że po chwytnej stronie rękawicy na pasku znajduje się pianka, która zapobiega wyślizgiwaniu się piłki z rąk.

Pianka w rękawicach o słabszych parametrach i niższych cenach składa się z gumy i materiału. Droższe rękawice bramkarskie w części piankowej mają mieszankę kauczuku i lateksu. Najlepsze dane techniczne dotyczące chwytności mają jednak pianki w pełni lateksowe, złożone z lateksu naturalnego i syntetycznego, który świetnie amortyzuje odbicia. Minimalna grubość pianki to 1,5 mm.

Część zewnętrzna to najmniej eksploatowana część rękawicy, która ma chronić przed urazami zewnętrznej części dłoni. Dobrze, jeśli zbudowana jest z miękkiej pianki, ale inne materiały również mogą posiadać niezłe parametry.

Stroje piłkarskie

W skład stroju piłkarskiego wchodzą: spodenki, koszulka i skarpetogetry.

Podstawą dobrego stroju piłkarskiego jest jego przewiewność i łatwość spierania plam, których dużo może się pojawić podczas dynamicznego meczu. Koszulki i spodenki piłkarskie często składają się z dwóch warstw – spodniej zrobionej z cienkiej, drobnej siatki dobrze odprowadzającej wilgoć oraz wierzchniej – śliskiej, ale przewiewnej. Rozwiązanie takie zapewnia pełen komforty gry. Wykończenie kołnierzyka i rękawów koszulek czy nogawek spodenek zależy wyłącznie od gustu oraz indywidualnych preferencji piłkarzy. Do treningów w zimniejszych okresach warto także kupić dresy z długą nogawką spodni i długim rękawem bluzy. Nie gra się w nich na meczach, ale trening w nich może być niekiedy koniecznością.

Ceny i producenci sprzętu do piłki nożnej

Jak już zostało wspomniane na początku – amatorska piłka nożna nie wymaga drogiego sprzętu. Warto jednak, by był on przynajmniej średniej jakości, dlatego najtańsze piłki, buty czy stroje nie zawsze się sprawdzą. Najniższe ceny osiągają piłki, najdroższe – profesjonalne buty piłkarskie i komplety strojów piłkarskich.

Każdy z producentów oferuje inną jakość produktów, dlatego porównanie cen w kategorii piłka nożna to dobry wybór. Firmy warte uwagi jeśli chodzi o piłkę nożną to przede wszystkim: Adidas, Nike, Spokey, Umbro, Puma, Reebok i Mitre.

Tagi kategorii: nożna Piłka
No-cache: 0.8169 s. (IBM5-fcgi)