Plecaki turystyczne
zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking plecaków turystycznych

Plecaki turystyczne

-341 produktów
Dostosuj
Sortuj
Zobacz następne
Plecaki turystyczne

Plecaki turystyczne

O Plecakach turystycznych

Plecaki turystyczne są dużo wygodniejsze przy wycieczkach pieszych niż walizki i inne torby podróżne Trzeba jednak zaznaczyć, że dostępne na rynku plecaki różnią się od siebie wieloma parametrami i są dostosowane do różnych rodzajów wypraw. Warto zwrócić na to uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, jaki plecak turystyczny kupić. Pomocne w wyborze będzie też porównanie cen i ocen jakości poszczególnych rodzajów plecaków.

Plecaki turystyczne dla kobiet i mężczyzn

W zależności od tego, czy plecak turystyczny kupujemy dla kobiety, czy dla mężczyzny, różna jest konstrukcja takiego plecaka. Te dostosowane do budowy męskiej mają szerzej rozstawione szelki, te dostosowane do budowy kobiecej – bardziej wąsko. Inaczej też wygląda regulacja systemu nośnego (dla pań górny pasek systemu nośnego powinien być usytuowany nad linią biustu by nie przeszkadzał w podróży).

Pojemność plecaków

W zależności od długości wyprawy można wybrać plecaki mniejsze (do 40 l) i większe (70-120 l). Optymalna wielkość plecaka turystycznego, który nie ciąży przy zbyt długiej wędrówce to ok. 70 l dla panów i 65 l dla pań. Nie warto kupować plecaków bardzo dużych jeśli nie istnieje taka potrzeba, ponieważ wtedy ich objętość nie będzie zazwyczaj w pełni wykorzystywana.

Wytrzymałość plecaków

Wytrzymałość plecaka turystycznego ma bardzo duże znaczenie bez względu na to, czy jest on większy czy mniejszy. Plecaki turystyczne powinny być wykonane z trwałych materiałów zarówno jeśli chodzi o tkaninę, jak i szwy czy stelaż. Tkanina powinna być trwała i wodoodporna. Szwy, najlepiej potrójne, dobrze żeby były dodatkowo zabezpieczone obszyciem lamówkowym. Specjaliści podkreślają też, jak ważne są dobre zamki błyskawiczne, które nie zawiodą w połowie wyprawy. Jeśli zaś chodzi o sam system nośny – klamry zabezpieczające pas biodrowy lepiej żeby były wykonane z duraflexu. Wadą tańszego plastiku jest większy ciężar samych klamr i ich łamliwość.

Stelaże i wentylacja w plecakach

Stelaże w plecakach turystycznych powinien być wykonany z aluminium lub lekkiego włókna węglowego. W porównaniu z aluminium zaletą włókna węglowego jest możliwość jego dopasowania do budowy osoby, która plecak będzie niosła W przypadku długich wycieczek oprócz dobrego stelaża będzie też odpowiednia wentylacja. Specjalna siatka zamontowana po stronie wewnętrznej plecaka da możliwość „oddychania” naszym plecom i uczyni marsz bardziej komfortowym. By dodatkowo poprawić wygodę przy dźwiganiu kilkudziesięciu kilogramów na plecach producenci stronę „plecową” wyposażają w poduszki, które mają za zadanie zapobiegać kontuzjom.

Inne ważna parametry plecaków turystycznych

Kolejny istotny parametr plecaków turystycznych, na który warto zwrócić uwagę kupując plecaki turystyczne, to wygodny dostęp do przenoszonego bagażu. Należy zainteresować się takimi danymi technicznymi jak wewnętrzny podział plecaka (na przykład posiadanie dwóch komór), co umożliwia utrzymanie większego porządku wewnątrz. Przydatne dla osób, które często podróżują, ale nie zawsze z takim samym obciążeniem, są natomiast odczepiane kieszenie. Rozwiązanie to pozwala w razie potrzeby zabrać ze sobą więcej niezbędnych przedmiotów i zmniejszyć wagę plecaka w razie krótszego wypadu.

Dobrze jest też, by plecaki turystyczne wyposażone były w specjalne pokrowce przeciwdeszczowe. Pozwoli to na komfortowe podróżowanie nawet przy kiepskich warunkach pogodowych bez ryzyka przemoczenia zawartości. Często też plecaki posiadają wewnątrz specjalne dodatkowo uszczelniane przegrody na dokumenty lub rzeczy wartościowe.

Elementem, który podnosi ocenę jakości plecaka turystycznego, jest też ilość troków i wszelkiego rodzaju sposobów umożliwiających doczepienie różnego rodzaju sprzętu. Im tych możliwości więcej tym lepiej.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą tego, jaki plecak kupić, najlepiej przymierzyć interesujący nas model. System nośny powinien dać się dostosować do budowy naszego ciała. Pas biodrowy „dźwiga” 70% ciężaru całego plecaka, dlatego jego odpowiednie usytuowanie pozwoli stwierdzić, czy dany plecak turystyczny jest dla nas dobry.

Ceny i producenci plecaków turystycznych

Na rynku istnieje wielu producentów zajmujących się wytwarzaniem specjalistycznego sprzętu dla podróżników. Najlepsze plecaki, przeznaczone „do zadań specjalnych”, ale też o bardzo wysokich cenach, proponują takie firmy jak Deuter czy Arcteryx. W przedziale 400-900 zł można znaleźć plecaki bardzo dobrej jakości, na przykład firmy Alpinus (niektóre wyroby tej firmy mają dożywotnią gwarancję), Berghaus czy The North Face. Poniżej 100 zł trudno będzie znaleźć duży plecak turystyczny, który będzie jednocześnie wytrzymały – w tej cenie propozycje producentów ograniczają się do pojemności ok. 20 l.

Tagi kategorii: Plecaki turystyczne, Plecak turystyczny
^
No-cache: 0.4301 s. (IBM5-fcgi-2)