Quady

Quady

Quady

O quadach

Quady to nowoczesne, zazwyczaj czterokołowe motocykle, które służą przede wszystkim do jazdy sportowej i rekreacyjnej. Najczęściej jeździ się nimi po drogach nieutwardzonych, jednak większe quady mogą być rejestrowane w wydziałach transportu, dzięki czemu możliwe jest ich legalne poruszanie się po drogach publicznych. Ceny quadów, podobnie jak i ich parametry, są dość zróżnicowane. Wyróżnia się także kilka rodzajów quadów, wśród których spotkamy quady sportowe (wyścigowe), terenowe (przeprawowe), rekreacyjne i dedykowane dzieciom. Który z nich najlepiej kupić? Odpowiedź na to pytanie powinna być powiązana z porównaniem cen quadów, a także dokładnym przeanalizowaniem ich danych technicznych.

Quady sportowe

Quady sportowe posiadają najczęściej napęd przeniesiony na tylne koła, czyli są to tak zwane 2x4. Z ich czterosuwowych silników wydobywają się charakterystyczne dźwięki i duża moc co sprawia, że pojazdy te uwielbiają miłośnicy takich sportów jak motocross, country cross, enduro oraz supermoto. Skok zawieszenia w quadach sportowych jest duży, a niepowtarzalny wygląd podkreśla ich dynamikę.

Najmniejsze spośród quadów sportowych mają pojemność wynoszącą 50 cm3, zaś w tych największych pojemność może wynosić nawet 1,5 l, a maksymalna prędkość sięgać do 320 km/h. Jednak najpowszechniejszym standardem pojemności tych pojazdów jest 450 cm3. Z kolei moc waha sie zazwyczaj w okolicach 42 KM. Aby podnieść wygodę jazdy, quady sportowe zaopatrzono w lekką, wykonaną z aluminium ramę, sportową kierownicę oraz nowoczesne, gazowe amortyzatory.

Quady terenowe

To, co w największej mierze wyróżnia quady terenowe, zwane też przeprawowymi, to napęd na cztery koła. Dzięki niemu tymi pojazdami można jeździć nawet po największych błotach czy innych sporych nierównościach terenu bez obawy o zapadnięcie się w podłoże. Wiele z ich odmian posiada też blokady przedniego mostu czy wspomaganie kierownicy, znacznie ułatwiające poruszanie się po wymagających bezdrożach.

Moc silników quadów terenowych wynosi do 70 KM. Jest ona zwiększona między innymi dzięki zębatkom o zwiększonej liczbie zębów (o nawet kilkanaście w stosunku do modeli opisanych wyżej), umieszczonym tak na tylnej, jak i na przedniej osi. Maksymalna prędkość jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku quadów sportowych. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż decydując się na ten typ quadów bardziej stawia się na moc, pozwalającą dojechać w najbardziej niedostępne miejsca, niż na osiągi szybkościowe.

Quady rekreacyjne

Osobnym rodzajem quadów są quady rekreacyjne. Są to modele, których dane techniczne znajdują się pomiędzy quadami terenowymi i quadami sportowymi. Ich przeznaczeniem są wycieczki krajoznawcze i swobodna rekreacyjna jazda, dlatego też właśnie te pojazdy najczęściej spotka się w różnego typu wypożyczalniach quadów.

Poszczególne modele quadów rekreacyjnych mają napęd na dwa bądź cztery koła. Zazwyczaj ich moc jest mniejsza niż przeprawówek czy quadów sportowych, na co wpływ ma zmniejszona pojemność silnika. W pojazdach rekreacyjnych ciężko też o uświadczenie bardziej zaawansowanych układów przenoszących napęd.

Quady dla dzieci

Jeszcze inny typ quadów to quady dla dzieci. Z wyglądu przypominają one modele dla dorosłych, jednak ich wymiary i parametry techniczne dostosowane są do potrzeb małych użytkowników. Pojemność silnika, a więc i moc, a przez to maksymalne osiągane prędkości, są zdecydowanie zmniejszune, by zapewnić bezpieczeństwo jazdy. W dziecięcych quadach spotkamy też rozmaite elementy dekoracyjne, mające zachęcić najmłodszych do wypraw.

Ceny i producenci quadów

Najtańsze quady przeznaczone są dla dzieci i mogą kosztować zaledwie około 400 zł. Są to jednak pojazdy o nienajmocniejszych parametrach technicznych, pozwlające zazwyczaj na dość spokojną i niezbyt długą jazdę. Quady dla dorosłych są naturalnie droższe. Ich ceny, według przeprowadzonego porównania cen, wynoszą od ponad 1 000 zł do ponad 80 000 zł.

Producenci quadów, starając się zdobyć coraz to nowe grupy odbiorców, tworzą coraz bardziej urozmaicone modele tych pojazdów. Wśród grona producenów wysoką oceną jakości wyróżniają się takie firmy jak: Yamaha, Suzuki, Honda, Kawasaki, Polaris, Bombardier, Polaris, Feber, Kymco, czy Peg-Perego

Tagi kategorii: Quady, Quad
No-cache: 0.4266 s. (IBM5-fcgi)