zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking rolek

Rolki dla dorosłych

-237 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Rolki dla dorosłych

O rolkach

Jeśli za oknem nie ma śniegu, ale za to jest kawałek prostej, mało ruchliwej ulicy lub ścieżka rowerowa, wtedy przydadzą się rolki. Rolki nadają się tak dla dzieci, jak i dla rodziców, dlatego kupując odpowiednie do wieku rodzaje rolek można się wybrać tak na samotną, jak i rodzinną wycieczkę. Aby jednak zapewnić pełnię bezpieczeństwa jeżdżącym należy nie tylko kupić kask i ochraniacze, ale też zwrócić uwagę na parametry kółek, łożysk, płóz i butów. Ocena ich jakości a także porównanie cen całych rolek pomoże kupić rolki najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Kółka rolek – rodzaje i parametry

Bez kółek rolki nie byłyby rolkami, dlatego też są one najważniejszym elementem. Zazwyczaj cztery, umieszczone w linii prostej (czyli jedno za drugim). Rolki o lepszych parametrach mają koła wykonane z poliuretanu (z którego tworzy się także np. zawieszenia samochodów), zaś kółka w rolkach o niższych cenach są plastikowe (zdecydowanie mniej trwałe).

Średnica kółek w rolkach zależy od tego, jak duże rolki są (mniejsze kółka dla dziecięcych, większe – dla tych przeznaczonych dla dorosłych), ale także od rodzaju rolek (sportowe, rekreacyjne etc.). Na dużych kółkach jeździ się szybciej, ale są one mniej zwrotne, natomiast te małe są wolniejsze, lecz też bardziej stabilne i zwrotne. Kółka o najmniejszych wymiarach posiadają średnicę 47 mm, zaś te, których wymiary są największe, cechują się średnicą 110 mm.

Twardość kółek w rolkach oznacza się literą A. Kółka twarde zużywają się wolniej, jeździ się na nich szybciej, ale za to mają mniejszą przyczepność do podłoża, a więc i gorszą amortyzację. Kółka miękkie posłużą użytkownikowi dłużej i lepiej będą stykały się z podłożem, za to będzie się na nich jeździć wolniej i krócej (szybciej się zużyją). Najniższa polecana wartość twardości kółek do rolek to A74, zaś największa – A101.

Od tego, jaki profil i obicie mają kółka do rolek zależy to, czy będą one posiadały zalety szybkości, zwrotności i dobrej przyczepności. Profile płaskie polecane są do jazdy agresywnej (kółka stabilne, przyczepne i wolne), ścięte – do jazdy szybkiej (kółka ostre, szybkie, mniej stabilne), okrągłe – do jazdy miejskiej bądź hokeja (dobra prędkość oraz dobre trzymanie na zakrętach). Solidne obicie jest bardzo pomocne w trakcie jazdy szybkiej i po bardziej zróżnicowanej (lub po prostu gorszej) nawierzchni.

Łożyska rolek – rodzaje i parametry

Najczęściej spotykanym w rolkach rodzajem łożysk są te oznaczone symbolem ABCD, a następnie cyfrą 1, 3, 5, 7, 9. Przyjmuje się, że im ta wartość większa, tym kółka będą się kręciły szybciej.

Łożyska oznaczane jako SG są bardzo zbliżone do tych z symbolem ABCD i tak jak one ich szybkość oznaczana jest nieparzystymi cyframi (od 1 do 9). Różnią się one jednak tym, że jako smar służy w nich żel silikonowy.

Łożyska ILQ mają mniej kulek (6, a nie 7), co zapewnia ich mniejsze wymiary i wagę. One również oznaczane są symbolem literowym, po którym występują nieparzyste cyfry.

Najdroższy rodzaj łożysk to łożyska ceramiczne. Ich zalety to lekkość i lepsze toczenie, ale ze względu na wysokie ceny (nawet do 2 tys. zł za komplet) przeznaczone są głównie dla zawodowych sportowców.

Płozy w rolkach – rodzaje i parametry

Aby kółka odpowiednio się trzymały, muszą być umieszczone na płozie (zwanej też szyną). Materiałami, których używa się do ich produkcji, są najczęściej tworzywa sztuczne różnego typu i aluminium.

Zaleta płóz zrobionych z tworzywa to sztywność i związana z nią lepsza amortyzacja podczas jazdy. Do zalet płóz aluminiowych można z kolei zaliczyć ich lekkość, szybkość i stabilność. Płozy aluminiowe występują w dwóch rodzajach: tłoczonym i frezowanym, przy czym ten drugi charakteryzuje się największym poziomem szybkości i sztywności.

W skład jednej z płóz rolek wchodzi zazwyczaj umieszczony na jej tylnej części hamulec. Jego praca polega na tarciu o podłoże, przez co zmniejszana jest prędkość jazdy, dlatego też powinien być on bardzo wytrzymały, bardziej nawet niż reszta płozy.

Buty do rolek – rodzaje i parametry

Nawet najlepsze parametry wyżej wymienionych części na nic się nie zdadzą, jeśli rolki będą miały złe jakościowo buty, które będą niedopasowane do stopy użytkownika.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę decydując się na określone buty do rolek to to, czy odpowiednio mocno stabilizują one nogę na wysokości kostki, co zapewni właściwą ochronę przed skręceniami i innymi typami urazów. Aby zapewnić tę sztywność nie tylko cała konstrukcja buta musi być twarda, ale wspomagać ją muszą także mocne wiązania (zazwyczaj zatrzaski i sznurowadła, rzadziej rzepy).

Wnętrze butów do rolek musi być, w przeciwieństwie do ich zewnętrznej części, miękkie i zapewniać maksymalną wygodę oraz oddychanie stopie tak, by noga jak najmniej się męczyła. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w rolkach wewnętrznej wkładki typu „wyjmowana skarpeta”. Jak sama nazwa wskazuje – można ją po jeździe wyjąć i przewietrzyć, wysuszyć lub uprać. Droższe modele oferują także wykonanie wkładki z materiału, który zapamiętuje kształt stopy, co podwyższa komfort jazdy. Jej nazwa to Memory Fit.

W rolkach dla dzieci buty powinny cechować się możliwością zmiany ich długości. Dzięki takiemu parametrowi nie będzie potrzeby częstego zakupu nowego sprzętu gdy noga dziecka urośnie. Zazwyczaj regulacja ta ma cztery stopnie.

Ceny i producenci rolek

Ceny rolek rozpoczynają się od około 70 zł. Są to jednak rolki, które sprawdzą się tylko do okazyjnej, rekreacyjnej jazdy. Przy planowanym większym poziomie eksploatacji polecany jest zakup rolek w wyższych cenach, zaś osoby jeżdżące bardzo dużo, bardzo często i po bardzo trudnych nawierzchniach muszą się liczyć z cenami rolek sięgającymi nawet powyżej 1500 zł.

Rolki różnych rodzajów i o różnych parametrach technicznych dostępne są u takich producentów jak: Axer, Nils, Sigma Sport, Spokey, Tempish, Powerslide, Roces, K2, Fila czy Rollerblade, który to uważany jest za pioniera w tej kategorii sprzętu.

Tagi kategorii: dla dorosłych rolki, dla dorosłych lyzworolki, dla dorosłych łyżworolki
^
No-cache: 0.5449 s. (IBM5-fcgi-2)