zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone

Saksofony

O saksofonach

Saksofony to jedne z najbardziej znanych instrumentów dętych drewnianych. Pod kątem budowy zalicza się je także do aerofonów stroikowych pojedynczych, czyli tych samych co na przykład klarnety. Ze względu na liczne rodzaje saksofonów, można na nich wykonywać tak muzykę klasyczną, jak i jazzową czy nawet rockową. Zanim wiec kupi się odpowiedni saksofon trzeba nie tylko zrobić porównanie cen, ale i poznać typy tych instrumentów.

Nowoczesne i tradycyjne saksofony – najczęściej spotykane rodzaje

Wśród różnych saksofonów spotka się m.in. saksofony sopranowe. Mają one formę prostej rury, którą stroi się w B lub C. Brzmienie takich modeli jest słodkie oraz delikatne. Formę odwróconego S mają natomiast niewielkie i lekkie saksofony altowe. Ich strój to najczęściej Es, rzadziej F. Brzmienie jest zaś ciepłe i bardzo bogate. Kształt odwróconej litery S mają również saksofony tenorowe o stroju B lub C. Ich wymiary należą do średnich, a brzmienia – do rzewnych, wyrazistych oraz czystych. Jeśli chce się uzyskać brzmienie delikatnie chropowate i bardzo głębokie, wtedy warto skorzystać z saksofonów barytonowych, których górna część jest zawinięta. Strój tych instrumentów to Es, a wymiary zaliczane są do jednych z największych wśród tego typu przedmiotów.

Rodzaje saksofonów, które są mniej popularne, to: saksofony sopraninowe (piskliwe oraz wysokie brzmienie), saksofony basowe (brzmienie chropowate oraz wyjątkowo głębokie) i saksofony kontrabasowe (brzmienie, chropowate, niskie oraz głębokie). Ceny saksofonów wynoszą od około 1 000 zł do około 20 000 zł. Firmy produkujące saksofony to natomiast Antigua, Eastman, J Michael, Jupiter, Roy Benson, Stagg czy Yamaha.

Tagi kategorii: saksofon, saksofony
^
No-cache: 0.4351 s. (IBM5-fcgi-2)