zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Zobacz następne
1

Skrzypce

O skrzypcach

Skrzypce to instrumenty smyczkowe strunowe, które naukowo określane są jako chordofony złożone. Obecnie są one najpopularniejszymi instrumentami tego typu, które znajdują zastosowanie zarówno solowe, jak i orkiestrowe. Skrzypcom często towarzyszą też altówka, wiolonczela i kontrabas. Aby grać na skrzypcach trzeba wiedzieć, z czego są one zbudowane, jakie są sposoby gry oraz jaka jest historia tego instrumentu.

Podstawowe informacje dotyczące skrzypiec

Mimo, że instrument nazywany skrzypcami znany był już w starożytności, to współcześnie używane skrzypce wywodzą się od instrumentów barokowych. Pudło nowoczesnych skrzypiec jest złożone z dwóch płyt mających formę lekko wypukłą, które połączone są boczkami w kształcie litery C. Wierzchnia część skrzypiec często wykonywana jest z drewna świerkowego, zaś spodnia i boczne – z jaworowego. Na górnej płycie umieszcza się rezonansowe otwory w formie litery F, a sama jej konstrukcja wzmocniona jest poprzez belkę umieszczoną pod struną G. Warto wspomnieć też o duszy, która rozpiera od wewnątrz obie płyty. Na górnej płycie znajduje się szyjka z gryfem i komorą kołkową z główką, które podparte są na mostku.

Najtańsze skrzypce, na których z powodzeniem mogą grać początkujący muzycy, kosztują od około 200 zł. Dla zawodowców jednak polecane są dużo droższe instrumenty, za które trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najsłynniejsze, a zarazem najdroższe i najbardziej pożądane skrzypce to instrumenty wykonane przez Antonio Stradivariego żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Nowoczesne skrzypce są natomiast produkowane przez takie marki jak: Yamaha, Carlo Giordano, Gewa, Hoeffner, Sandner, Burban, Jago, Leonardo, Stag i Strunal.

Tagi kategorii: skrzypce
^
No-cache: 1.52 s. (IBM5-fcgi-1)