zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone

Trąbki i waltornie

-37 produktów
Filtruj
Sortuj

Trąbki i waltornie

O trąbkach i waltorniach

Do jednych z najbardziej klasycznych instrumentów dętych blaszanych należą trąbki i waltornie (rogi). Oba mają zastosowanie zarówno solowe, jak i orkiestrowe. Co więcej, wykorzystuje się je w różnego rodzaju muzyce – klasycznej, jazzowej czy innej. Trąbki i waltornie służą też do wydawania dźwięków sygnalizacyjnych (pobudka, cisza etc.) oraz niejednokrotnie do odgrywania hejnałów miejskich. Jednak poza tymi dość oczywistymi informacjami warto zainteresować się tym, jakie są rodzaje trąbek i waltorni oraz poszczególne ich cechy.

Trąbki i waltornie – czym się cechują?

Trąbki, w zależności od tonacji, dzieli się między innymi na trąbki sygnałowe, trąbki basowe, trąbki piccolo oraz trąbki kieszonkowe. Każdy z tych typów ma jednak podobną budowę: złożony jest z metalowej (zazwyczaj mosiężnej), rury zwiniętej w pętlę. Na jednym końcu pętli znajduje się stożkowy lub kielichowy ustnik, zaś na drugiej – rozszerzenie mające formę dzwonu. Całości dopełniają trzy zawory, które otwierają bądź zamykają konkretne drogi przepływu powietrza, co prowadzi do zmiany w wysokości ostatecznego dźwięku.

Współczesne waltornie wywodzą się z prostych rogów myśliwskich wykonywanych z rogów baranich lub bawolich. Skala ich brzmień była jednak niewielka, dlatego z czasem zastąpiły je instrumenty metalowe. Nowoczesne waltornie składają się wiec z metalowej rury, której szersza część ma formę kielichowego rozszerzenia, zaś druga – ustnika. Rura zwinięta jest w okrągłą, pojedynczą bądź podwójną pętlę.

Ceny, jakie mają trąbki i waltornie, zaczynają się od ok. 500 zł, a kończą na ponad 10 000 zł. Tego typu instrumenty znajdzie się w ofertach takich producentów jak: J Michael, Jupiter, Odyssey, Stag, Yamaha, Besson, Suzuki czy Antoine Courtois.

Tagi kategorii: trąbka, trąbki, waltornia
^
No-cache: 0.5353 s. (IBM5-fcgi-2)