zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone

Wiolonczele

-20 produktów
Filtruj
Sortuj

Wiolonczele

O wiolonczelach

W przeciwieństwie do skrzypiec, mających bardzo wysoki strój, wiolonczele są instrumentami tenorowo-basowymi. Poprzednikiem tego instrumentu była viola da braccio, zaś za pierwszego oficjalnego twórcę wiolonczeli uznaje się zmarłego w 1684 roku Nicolę Amatiego. Co ważne, u Amatiego nauki pobierał sam Antonio Stradivardi, który stworzył obowiązujące po dziś dzień standardy dotyczące budowy wiolonczeli.

Wiolonczele – kluczowe informacje

Według zaleceń stworzonych przez Stradivardiego wiolonczela powinna mieś długość wynoszącą 29,5 cala, czyli 57 cm. Jest to wartość o dwa cale mniejsza niż ta, która była obecna w instrumentach Amatiego. Muzyk grający na wiolonczeli siedzi, a pudło rezonansowe znajduje się pomiędzy jego kolanami i opiera się o podłoże na nóżce. Gryf, który wznosi się praktycznie pionowo, umieszczony jest na wysokości przedramienia oraz ramienia muzyka. Konstrukcja wiolonczeli sprawia, że wydobywające się z niej dźwięki są niskie i melancholijne, ale można też w górnych rejestrach uzyskać tony jasne i błyskotliwe.

Firmy, które produkują współczesne wiolonczele, to między innymi: Carlo Giordano, Antoni, Sandner, Yamaha, Burban, Dimavery. Ceny, na jakie należy się przygotować planując zakup wiolonczeli, wynoszą od około tysiąca złotych wzwyż.

Tagi kategorii: wiolonczela, wiolonczele
^
No-cache: 0.3686 s. (IBM5-fcgi-1)