Zębatki rowerowe
zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone

Zębatki rowerowe

-64 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1
Zębatki rowerowe

Zębatki rowerowe

O zębatkach rowerowych

Zębatki rowerowe to części rowerów, które odpowiadają za przeniesienie napędu z łańcucha na koła. Dzielą się one na przednie i tylne, które w dość znaczny sposób różnią się od siebie. Dlatego też kupując zębatki rowerowe niezbędne jest poznanie ich danych technicznych, dzięki czemu będzie można prześledzić wszystkie wady i zalety każdego ich rodzaju. Podczas zakupów warto zwrócić też uwagę na producentów zębatek rowerowych, ich ocenę jakości, a także zrobić porównanie cen zębatek rowerowych.

Zębatki rowerowe przednie

Część napędu rowerowego zwana zębatkami przednimi może składać się z jednej, dwóch lub trzech zębatek. Wykonuje się je ze stopu aluminium i stali lub z tytanu. Główne ich zadanie to przekazywanie ruchu powstałego na korbach do łańcucha rowerowego. Łańcuch z kolei przenosi ruch do zębatek umieszczonych z tyłu roweru, a te napędzają koło tylne i zarazem cały pojazd.

Miejscem, do którego przytwierdzane są przednie zębatki rowerowe, jest wałek supportu, czyli ułożyskowany wałek, który wkręca się do tulei. Cechą, która różni te zębatki od innych, jest specyficzny sposób żłobkowania i wygięcia na bocznych ściankach zębów zębatki. Takie parametry są bardzo ważne, gdyż odpowiadają za ułatwienie zmiany biegów przy pomocy przekładni.

Aby zębatki przednie pracowały prawidłowo muszą posiadać kształt hiperboloidalny (przypominający krzywą stożkową) i być oddalone od siebie o pół cala (około 12,7 centymetra).

Normy określają natomiast kilka możliwości bocznych nacięć zębów w zębatkach rowerowych przednich. Do obecnie stosowanych norm należą: norma UG która odnosi się głównie do osprzętu rowerowego o słabszych parametrach i niższych cenach, norma HG, która stosowana jest najczęściej i dotyczy sprzętów z wyższych półek cenowych oraz norma IG, która różni się od HG występowaniem dodatkowych nacięć zębów znajdujących się po wewnętrznej stronie zębatek.

Rozmiary zębatek przednich podaje się za pomocą liczby posiadanych przez nie zębów. Im więcej zębów ma zębatka, tym prędkość jazdy może być szybsza, choć niezbędne jest do tego użycie większego poziomu nacisku nóg na pedały. Rowery określane jako górskie posiadają najczęściej zębatki rowerowe przednie o 22, 32 i 44 zębach. Rowery zjazdowe mogą mieć 44-zębne zębatki, a szosowe – 52-zębne, ale też 39-zębne.

Zębatki rowerowe tylne

Tylne zębatki rowerowe mocuje się na tylnej piaście koła. Różne rodzaje zębatek mają taki sam rozstaw i ogólny kształt zębów, dzięki czemu łatwo dopasować do nich łańcuch. Odległość między poszczególnymi zębami zębatki jest standaryzowana i wynosi, podobnie jak w przypadku zębatek przednich, pół cala, zaś same zęby mają zawsze kształt wklęsłej hiperboli.

Kolejne podobieństwo zębatek tylnych do przednich ujawnia się w dostosowywaniu ich do norm UG, HG lub IG. Główna różnica wynikająca z tych norm to rodzaj nacięcia na bocznych ścianach zębatki, co pozwala na pozwala na ułatwienie zmiany biegu, czyli zmiany zębatki. Jeśli chodzi o liczbę zębów, to największą będą zazwyczaj miały zębatki aluminiowe, zaś mniejszą – wykonane ze stali bądź też tytanu.

Jeśli rower posiada tylne przerzutki, wtedy zębatek może być w nim od trzech do nawet dziesięciu, przy czym zębatki mające najmniejsze wymiary będą miały zębów 11, zaś te o wymiarach największych – 36. Im bardziej różni się w danym rowerze zębatka tylna najmniejsza od największej, tym większy jest zakres przełożeń. Ale ta zaleta ma także swoją wadę: duże różnice w sąsiadujących ze sobą zębatkach powodują utrudnienia w zmianie biegów.

Ceny i producenci zębatek rowerowych

Zakup pojedynczych części zębatek, takich jak śruby mechanizmu korbowego wiąże się z wydatkiem zaledwie kilku złotych. Kompletne zębatki mają jednak ceny rozpoczynające się od poziomu około 40 zł. Najdroższe zębatki, cechujące się posiadaniem parametrów o wysokiej ocenie jakości, to z kolei wydatek nawet ponad 400 zł.

Shimano to niekwestionowany lider jeśli chodzi o produkcję zębatek rowerowych, a także innego drobnego sprzętu rowerowego. Inne firmy działające w kategorii: zębatki rowerowe, to między innymi Renthal, Pro, Sram, KCNC, SunRace. Produkują one różne rodzaje i wymiary zębatek rowerowych, dzięki czemu łatwo będzie znaleźć zębatkę idealnie pasującą do posiadanego typu roweru.

Tagi kategorii: rowerowe Zębatki, rowerowa Zębatka
^
No-cache: 0.3451 s. (IBM5-fcgi-2)