zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne

-1 021 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Czajniki elektryczne

O czajnikach elektrycznych

Czajniki są niezbędnym sprzętem w domu i wielu biurach. Podstawowe rodzaje czajników to czajniki tradycyjne i czajniki elektryczne. Czajniki elektryczne cechuje wygoda użytkowania i szybkość zagotowania wody. Te sprzęty domowe są małe i proste w obsłudze. Kupując czajniki należny wziąć pod uwagę ich rodzaje i parametry, ponieważ wpływają one na ceny czajników. Sprzęty te powinny też pasować wizualnie do wystroju kuchni.

Czajniki tradycyjne

Czajniki tradycyjne są przeważnie wykonane z wysokiej jakości aluminium lub ze stali satynowej (odpornej na zarysowania). Materiałem na ich uchwyt jest natomiast tworzywo sztuczne, a niekiedy także drewno. Wodę w czajnikach tego rodzaju można gotować zarówno na kuchenkach gazowych, jak i indukcyjnych czy elektrycznych. Zaletą rodzajów czajników posiadających grube dno jest oszczędność energii, gdyż szybko się one nagrzewają, a wolno oddają ciepło. Popularne czajniki tradycyjne są dostępne w cenach od ok. 150 zł. Może wyróżniać je nowoczesny design i pojemność, która wynosi od 2,5 l do 3 l.

Czajniki elektryczne

Czajniki elektryczne dzielą się pod względem wymiarów na małe, średnie i duże. Małe czajniki liczą do 1 l pojemności, średnie – powyżej 1 l, a w dużych znajdziemy pojemność od 1,7 do 2 l i więcej. Pojemność czajnika elektrycznego należy dobrać do liczby osób, dla których będzie gotowana woda. Dla jednej osoby wystarczy czajnik elektryczny o małej pojemności, w przypadku rodziny z dwójką dzieci odpowiedniejsza będzie średnia pojemność czajnika. Producenci na czajnikach elektrycznych podają również minimalną ilość wody, konieczną do zagotowania. Z reguły jest to połowa całej pojemności czajnika. Na parametr ten wpływa rodzaj grzałki zastosowanej w danym modelu czajnika elektrycznego.

Grzałki w czajnikach elektrycznych

W czajnikach elektrycznych wyróżnia się grzałki spiralne i płytowe (zamieszczone w podstawie). Zagotowanie wody z grzałką spiralną wymaga nalania takiej ilości wody, która ją zasłoni. Wadą grzałki spiralnej jest jej skłonność do osadzania się na niej kamienia. Do zalet zalicza się natomiast cenę, która w porównaniu do drugiego rodzaju grzałki jest niższa. Czajniki elektryczne z tym rodzajem grzałki ciszej pracują, jednak są już mało popularne.

Grzałki, które mają coraz częstsze zastosowanie, to grzałki płytowe. Montowane są w podstawie czajnika. Zaletą zastosowania takiego rozwiązania jest nieosadzanie się kamienia oraz niski minimalny poziom wody niezbędny do prawidłowego działania czajnika elektrycznego, zatem kolejna zaleta grzałek płytowych to oszczędność energii.

Podstawy czajników elektrycznych

Podstawy czajników elektrycznych dzielą się na dwa rodzaje: zwykły i obrotowy. Podstawa zwykła ma zastosowanie w czajnikach elektrycznych z grzałką spiralną. Umieszczenie dzbanka na podstawie wymaga dopasowania go do jej powierzchni. Z kolei dzbanki z grzałką płytową mają obrotową podstawę, której zaletą jest wygodne umieszczanie czajnika elektrycznego na podstawie, która ma bolec tylko w środkowej części, więc nie ma wymagania by czajnik stawiać w określoną stronę.

Moc czajników elektrycznych

Kolejnym ważnym parametrem czajników elektrycznych jest ich moc. Im jest ona większa, tym woda będzie szybciej zagotowana. Producenci oferują czajniki o mocach: 1000 W, 1900 W, 2000W, 2400 W oraz 2500 W i powyżej. Najbardziej popularne czajniki o mocy 2400 W przy 1,5 l pojemności.

Rodzaje obudów czajników elektrycznych

Obudowy czajników elektrycznych można wybierać wśród tych wykonanych ze stali szlachetnej, tworzywa sztucznego, szkła czy ceramiki. Zaletą czajników elektrycznych ze stali jest nienagrzewanie się ścianek podczas gotowania. Dzięki grubym ściankom dobrze chronią one wodę przed wystygnięciem. W porównaniu z czajnikami elektrycznymi np. z tworzyw sztucznych ten rodzaj czajników jest cięższy.

Czajniki elektryczne z tworzywa sztucznego mają bardzo zróżnicowane wzory i kolory. Czasami w czajnikach tego rodzaju może pojawiać się zapach plastiku, co jest sporą wadą. Ma to miejsce przeważnie wtedy, gdy czajnik elektryczny jest nowy. Po przegotowaniu kilka razy wody posmak plastiku powinien zniknąć.

Zaletą czajników elektrycznych ze szkła jest ich ładny wygląd i lekkość. Materiałami użytymi do wykończenia czajników szklanych może być stal lub plastik. Wadą szklanych dzbanków jest ich duże nagrzewanie się podczas gotowania.

Czajniki ceramiczne są mieszanką stylu tradycyjnego z nowoczesnym. Uważa się, że ceramika należy do jednych z najzdrowszych materiałów do gotowania wody. Do jej zalet zalicza się również brak nadmiernego nagrzania i łatwość utrzymania w czystości. W porównaniu do innych czajników elektrycznych, dzbanki z ceramiki są najcięższe.

Filtry antyosadowe

Filtr antyosadowy montowany na dzióbku czajnika elektrycznego zadba o czystość wody. Producenci oferują różne rodzaje filtrów. Najczęściej stosowane to siateczka nylonowa, która jest barierą dla większych zanieczyszczeń. Niektóre rodzaje czajników mają siateczki wykonane ze stali szlachetnej. Stosowane są również filtry węglowe.

Na co zwrócić uwagę kupując czajniki elektryczne?

Zaletą czajników elektrycznych będzie posiadanie przez nie antypoślizgowej rączki.

Stabilność czajnika elektrycznego na podstawie będzie gwarancją jego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo pomogą zachować również lampka kontrolna, automatyczny wyłącznik wody i „potrójne zabezpieczenie”. „Potrójne zabezpieczenie” sprawi, że czajnik nie włączy się bez wody (co uchroni przed spaleniem grzałkę), automatycznie się wyłączy gdy zostanie zdjęty z podstawy, a pokrywa podczas gotowania będzie zablokowana.

Ceny czajników elektrycznych

Najprostsze modele czajników elektrycznych, wykonane z tworzywa sztucznego, mają ceny od ok. 25 zł. Popularne dzbanki ze stali szlachetnej, o obrotowej podstawie, pojemności 1.7 l i 2500- 3000 W mocy, to koszt od ok. 95 zł. Im ciekawszy design i więcej funkcji, tym cena czajnika będzie wzrastać.

Tagi kategorii: czajniki elektryczne, czajnik elektryczny
^
No-cache: 0.3486 s. (IBM5-fcgi-1)