zamknij
Producent
Wybierz zaznaczone
Ranking jajowarów

Jajowary

O jajowarach

Jajowary to urządzenia przydatne niemal w każdym domu, które pozwolą na przygotowanie śniadania nawet dla kilku osób w bardzo krótkim czasie. Za pomocą jajowaru można bowiem ugotować jajka mające idealną konsystencję. Wybierając urządzenie warto kierować się opiniami innych użytkowników, sprawdzić jego parametry, a także zrobić porównanie cen jajowarów. Sprzedawcy oferują jajowary z różnymi dodatkowymi funkcjami, dzięki czemu przedmioty te stają się nowoczesnymi gadżetami, bez których nie można się obejść.

Parametry jajowarów

Jajowary składają się z płyty grzewczej, na której znajdują się rowki na jajka i owalnej pokrywki. Najczęściej pokrywka zrobiona jest z plastiku lub metalu szlachetnego. Może być ona przezroczysta, co ułatwia obserwowanie jajek. Zaletą pokrywki ze stali nierdzewnej jest jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego łatwiej utrzymać ją w czystości. Nie można niestety tej cechy przypisać plastikowej pokrywce. Należy jednak zaznaczyć, że producenci tego rodzaju pokrywek dbają o to, by one nie nagrzewały się, wybierając odporny na ciepło plastik.

Istotnym parametrem jajowaru jest jego pojemność określana przez ilość jajek. Zwykle mieści się w nim od 3 do 7 jajek. Wszystko zależy oczywiście od modelu. Jeśli mieszka się samotnie, wtedy z powodzeniem wystarczy jajowar na 3 jajka. Kiedy natomiast robi się śniadanie dla wieloosobowej rodziny, pomocny będzie jajowar mieszczący większą ilość jajek.

Obecnie jajowary są bardzo poręcznie i mają estetyczny wygląd. Stają się więc gadżetem kuchennym, który nadaje pomieszczeniu wyrazistości. Dodatkowo staranność ich wykonania i bogata gama kolorystyczna pozwalają na dopasowanie ich do wystroju kuchni, a lekkość (jajowary są urządzeniami ważącymi około 1-2 kg) pozwala na łatwe przestawianie z miejsca na miejsce. Jajowary będą przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy musimy zrobić kilka rzeczy jednocześnie. W okresie przedświątecznym urządzenia błyskawicznie przygotują jajka do sałatki czy święconki.

Kupując jajowar warto zwrócić uwagę na jego moc. Zasadniczo urządzenia mają moc około 400 W. Ważne aby wybierać jajowary o wyższej mocy, ponieważ od niej zależy to, jak szybko ugotuje się jajko. Niższe moce sprawdzą się wyłącznie wtedy, gdy ma się dużo czasu na przygotowywanie posiłków.

Najczęściej jajowary wyposażone są w lampkę kontrolną lub sygnał alarmowy, który informuje o zakończeniu gotowania. Nie trzeba więc martwić się o to, że jajko będzie niedogotowane albo za twarde. W nowoczesnych modelach jajowarów można też ustawić poziom ugotowania. Urządzenie przygotuje jajo na miękko, półmiękko albo na twardo.

Kontrola czasu gotowania może być mechaniczna lub elektroniczna. Nowoczesne jajowary gwarantują również, ze jajka nie popękają w czasie ich przygotowywania. Nie należy więc dolewać octu czy dosypywać soli, aby skorupki miały idealną strukturę. Sprawi to igła, która delikatnie nakłuje jajka przed gotowaniem.

Istotnym elementem jajowarów są także zabezpieczenia. Sprzęty te powinny posiadać termiczny wyłącznik bezpieczeństwa. Dzięki niemu kiedy zapomni się odłączyć jajowar z prądu uniknie się spalenia urządzenia i w konsekwencji nawet całego domu. Nowoczesne jajowaty sprawią też, że w ferworze zajęć nikt się nimi nie poparzy, ponieważ większość z nich zaopatrzono w termoizolującą powłokę.

Ceny i producenci jajowarów

Wybierając sprzęt do przygotowania jajek można typować spośród wielu producentów jajowarów. Najpopularniejszymi producentami jajowarów są między innymi firmy: Severin, Krups, Unold czy Tefal.

Kupując jajowary warto porównać ceny i sprawdzić ich funkcjonalność. Na jajowar dobrej jakość trzeba przeznaczyć około 40 zł. Jajowar tej klasy doskonale spełni swoją rolę i będzie posiadał dodatkowe funkcje, o których wspomniano wyżej. Z kolei najdroższe jajowary kosztują około 230 zł. Urządzenia tego typu wykonane są z najlepszych materiałów i często pozwalają na kompleksowe przygotowanie śniadania. Bardzo często bowiem oprócz urządzenia gotującego posiadają też wbudowany na przykład toster czy automat do hot-dogów.

Tagi kategorii: Aparaty do gotowania jaj, aparat do gotowania jaj, aparaty do gotowania jajek
^
No-cache: 0.5184 s. (IBM5-fcgi-1)