zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking odkurzaczy

Odkurzacze

-1 013 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Odkurzacze

O odkurzaczach

Podobnie jak w żadnym domu nie wyobrażamy sobie życia bez lodówki, tak samo wielu z nas nie jest w stanie sprzątać bez odkurzacza. Niezależnie od tego, czy na naszych podłogach są dywany czy parkiet bądź panele - urządzenie to pozwala na szybkie zbieranie kurzu, okruchów czy innych brudów. Jest w stanie wysprzątać praktycznie każdy zakamarek, a przy nowoczesnych modelach nie musimy obawiać się o zniszczenie czy zarysowanie podłogi. Jeśli więc szukamy nowego odkurzacza, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej!

Rodzaje odkurzaczy

Na rynku dostępny jest cały szereg odkurzaczy, dlatego przed zakupem konkretnego warto sprawdzić, z jakimi rodzajami mamy do czynienia. Do wyboru mamy odkurzacze:

 • bezworkowe - nie posiadają worka - najczęściej wyposażony są w tzw. zbiornik wodny lub filtr wodny, do wnętrza którego gromadzony jest brud. Ten zostaje namoczony i możemy wylać go bezpośrednio do kanalizacji
 • cyklonowe
 • piorące - oprócz możliwości odkurzania posiadają także funkcję czyszczenia podłóg, świetnie nadają się do prania tapicerek, dywanów czy innych tekstyliów
 • ręczne - nie posiadają tradycyjnego korpusu tylko małą głowicę i długą rączkę, za którą prowadzimy odkurzacz. Są najczęściej na akumulator, który możemy ładować i podczas sprzątania nie ogranicza nas kabel
 • szczotkowe
 • workowe - tradycyjne, które wyposażone są w worek do zbierania brudów. Są proste w użyciu, a wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia umieszczane są w wymiennym, najczęściej papierowym worku.
 • parowe - czyszczą za pomocą pary, zdecydowanie bliżej im do mopów parowych niż tradycyjnych odkurzaczy

Moc w odkurzaczach

Kupując odkurzacze warto zwrócić uwagę na moc silnika w danym modelu. To od niej zależy skuteczność ssania sprzętu. Dlatego też wpływ na moc mają wiatraki, torba filtrująca ale właśnie i sam silnik. Dlatego w zależności od rodzaju odkurzacza. Mniejsze, np. ręczne modele posiadać będą niewielką moc, zaś mocniejsze sprawdzą się bardziej przy dużych powierzchniach. Do wyboru mamy odkurzacze w przedziałach takich, jak:

 • 101 - 999 W
 • 1000 - 1499 W
 • 1500 - 1999 W
 • 2000 W i powyżej

Pojemność odkurzacza

Pojemność odkurzacza to parametr, który pozwala nam określić jak dużą powierzchnię jest w stanie wyczyścić dany model, bez konieczności ciągłej wymiany worka lub filtra. Do wyboru są modele o pojemności:

 • 1 l i poniżej
 • 1,1 - 3,9 l
 • 4 - 6,9 l
 • 10 - 19,9 l
 • powyżej 20 l

Filtry w odkurzaczach

W przypadku odkurzaczy, niezależnie od tego, jaki model wybierzemy - do dyspozycji mamy różne filtry. Najczęściej w danym sprzęcie jest on jeden, rzadko zdarza się kilka. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

 • filtry wylotowe - czyli umieszczone bezpośrednio z pojemnikiem, które mają oczyszczać powietrze
 • filtry wlotowe - znajdują się nad pojemnikiem i mają chronić silnik

Filtry wyróżnia się również z uwagi na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Do wyboru mamy kilka rodzajów, bo każdy z modeli ma spełniać zupełnie inne warunki i zadania. Do wyboru są odkurzacze z filtrem:

 • tkaninowym - jej zadaniem jest zatrzymanie kurzu, jednak nie jest to w pełni skuteczna metoda, która pozwala na zatrzymanie wszystkich cząsteczek
 • wodnym - zatrzymującym kurz w specjalnie wytworzonej w odkurzaczu mgiełce wodnej. Na zewnątrz nie przedostają się żadne drobiny brudu
 • papierowym - poprzez niską porowatość modele te są znacznie skuteczniejsze m.in. od tkaninowych
 • antyalergicznym HEPA - o dużej skuteczności, który zatrzymuje wszystkie alergeny, ale również i zanieczyszczenia.

Odkurzacz idealny dla alergików

Przy alergikach i małych dzieciach niezmiernie ważne jest, by sprzęt odkurzający wyposażony był w specjalistyczne filtry pomagające usuwać z powietrza roztocza i inne zanieczyszczenia, które powodują nie tylko brud, ale w dużych ilościach także reakcje uczuleniowe. Porównanie cen odkurzaczy z dobrym filtrem pokazuje jednocześnie, że im wyższa jakość tym wyższy koszt zakupu. Za najskuteczniejszy spośród dostępnych w sklepach filtrów uznawany jest filtr HEPA (filtr cząstek powietrza o wysokiej efektywności). Zbudowany jest on z kilku warstw filtrującej włókniny zatrzymującej nawet najdrobniejsze roztocza, smoliste substancje, drobnoustroje, pyłki czy zarodniki pleśni. Aby uzyskać miano HEPA filtr powinien zatrzymywać cząstki rzędu 0,3 mikrometra w 99,97%. Filtry te muszą być wymieniane średnio co pół roku, maksymalnie co rok. Oczywiście nawet najlepszy filtr nie spełni swojej funkcji jeśli obudowa odkurzacza będzie posiadała wady, na przykład nie będzie szczelna.

Zasięg pracy w odkurzaczach

Z kolejnych danych technicznych istotnym jest posiadany przez odkurzacz możliwie długi zasięg roboczy (długość kabla plus długość węża z rurą). Gdy kabel jest długi, ułatwi to znacznie pracę, gdyż nie będzie się tracić czasu i energii na przełączanie go od kontaktu do kontaktu (np. sprzęty Bosch z serii Free`e mają kabel 12 m ). Można również wybrać małe odkurzacze bezprzewodowe posiadające akumulator, który co jakiś czas trzeba ładować.

Głośnośc odkurzaczy

Na początek wskazane jest sprawdzenie parametru głośności odkurzacza. Normą jest ten rzędu 70-85 dB. Gdy jednak mieszkamy na przykład w bloku, w którym hałas bardzo łatwo się niesie, wtedy wybierzmy jeszcze cichszy, lepiej oceniany model. Głośność odkurzaczy oceniamy w decybelach i do wyboru mamy modele w przedziałach:

 • 50 - 69 dB
 • 70 - 79 dB
 • 80 - 89 dB

Dodatkowe akcesoria do odkurzaczy

W nowszego typu sprzętach odkurzających producenci montują coraz częściej warte uwagi obrotowe szczotki (power nozzle). Przeczesują one włosie dywanów, dzięki czemu wszystkie zbędne śmieci są lepiej wyłapywane. Można je włączać bądź wyłączać podczas pracy silnika, a także dostosowywać ich wysokość do włosia w dywanie, przez co osiągamy lepsze efekt pracy.

Aby zachęcić do zakupu oprócz "standardowych" końcówek i obrotowych szczotek dodawane są do odkurzaczy szczotki pozwalające na czyszczenie trudno dostępnych miejsc i szczelin, ssawki do tapicerki czy kaloryferów (przydatne zwłaszcza przy tych żeberkowych), szczotki turbo, a także standardowo już rury teleskopowe. Warto zwrócić na nie uwagę i wybrać rodzaj odkurzacza z tymi szczotkami, które będą nam potrzebne.

Tagi kategorii: odkurzacz, odkurzacze
^
No-cache: 0.3385 s. (IBM5-fcgi-1)