zamknij
Producent
Modulacja
Regulacja czułości
Wybierz zaznaczone
Ranking CB radiów

CB radio

O CB radiach

W czasach, gdy z dnia na dzień liczba samochodów poruszających się po drogach wzrasta, jazda po nich staje się coraz bardziej uciążliwa. Posiadanie CB radia często okazuje się wręcz niezbędne – porady innych kierowców pomagają ominąć korki lub wybrać lepszą trasę dojazdu do celu. Dlatego przed zakupem tego urządzenia warto zapoznać się z podstawowym zestawem informacji dotyczących danych technicznych tego rodzaju sprzętu, tak by cena jaką za niego zapłacimy w pełni zwróciła się w postaci zadowalającej nas jakości i odpowiadającego nam pakietu parametrów.

Zasady działania CB radia

CB radio działa w paśmie 26,960-27,400 Mhz, w ramach którego dostępnych jest czterdzieści kanałów. Każdy z nich daje możliwość przeprowadzania konwersacji niezależnych od siebie. Aby komunikacja między rozmówcami była możliwa, radiostacje muszą być ustawione na ten sam kanał. W Polsce kanałem wywoławczym (drogowym) jest kanał dziewiętnasty, ratunkowym – dziewiąty, a przeznaczonym dla kierowców polskojęzycznych poza granicami kraju – dwudziesty ósmy. Musimy jednak mieć świadomość, że rozmowy przez CB radio nie są bezpośrednimi między dwoma osobami, ale działają na zasadzie rozgłoszeniowej: każdy człowiek mający ustawiony odbiornik na dany kanał i mający odpowiedni zasięg ma możliwość usłyszenia tego, co mówimy.

Podstawowe parametry CB radia

Przed dokonaniem zakupu CB radia warto pomyśleć o tym, do jakiego celu będziemy go używali. Jeżeli potrzebne jest nam ono tylko do nawiązywania połączeń na drodze (jako źródło informacji, antyradar etc.), wtedy spokojnie możemy wybrać modele tańsze, posiadające mniej funkcji i słabsze parametry. Droższy produkt, zawierający więcej specjalistycznych opcji i sposobów modulacji, przyda się tym, którzy zakładają chęć kontaktowania się z innymi na duże odległości. W każdym z tych dwóch przypadków ważna jest jednak niezawodność i solidność wykonania, a w mniejszych autach – także niewielkie gabaryty.

Oprócz zakupu odpowiedniej radiostacji trzeba też dokonać wyboru dobrej anteny. To właśnie ona, mądrze dobrana, gwarantuje znaczne zwiększenie zasięgu naszego sprzętu. Popularne stwierdzenie, że im jest krótsza, tym lepsza, niestety mija się z prawdą. Im antena posiada mniejszą długość – tym odbiór jest gorszy. Być może zasięg półtora do trzech kilometrów (czyli zasięg znacznej części anten krótkich, kilkudziesięciocentymetrowych) będzie dla niektórych wystarczający, jednak tym bardziej wymagającym proponowane są anteny 100-130 centymetrowe. Taka długość może wydać się problematyczną dla posiadających niskie garaże, na szczęście producenci wyszli im na przeciw tworząc anteny z wbudowaną możliwością ich pochylania. Jednak nie możemy zapominać, że wysokość samochodu wraz z anteną nie powinna przekraczać wysokości około czterech metrów, gdyż inaczej będziemy zahaczali o wiadukty czy drzewa. W wypadku anten sprawdza się też stara zasada, że im mają one niższe ceny, tym ich osiągi są gorsze.

Dobry zestaw CB, oprócz anteny, powinien posiadać jeszcze kilka zalet. Jedną z nich jest tak zwany squelch (blokada szumów), kolejną – możliwość regulacji toru odbiorczego, czyli filtr ANL, który, poprzez wycinanie z sygnału impulsów o amplitudzie większej niż średnia, dość skutecznie pomaga eliminować różne zakłócenia. Do innych należą: delta tune – dostrajanie częstotliwości w obrębie +/-2 kHz od kanału, DW – możliwość nasłuchu dwukanałowego czy MIC/RF gain – regulacja czułości mikrofonu/odbiornika. Te dodatki należą do najpopularniejszych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że używając CB radia w aucie bardziej niż na zabawie różnymi "gadżetami" powinniśmy skupić się na samej jeździe, dlatego posiadanie przez produkt zbyt dużej liczby gadżetów może być bardziej wadą niż pomocą.

Natomiast rzeczą, która może wydawać się mało istotna, a na którą sporo ludzi zwraca uwagę, jest posiadanie w radioodbiorniku wyświetlacza LED, a nie starszego typu, czyli LCD. W czym lepsze są te ledowe? Przede wszystkim obraz, który na nich uzyskujemy, jest bardziej jasny, a czerń głębsza, przez co widzimy wszystko wyraźniej. Dodatkowo wyświetlacze te mają mniejszą grubość (około jednego cala) niż te z podświetleniem LCD, a ich największą zaletą jest to, że zużywają nawet o 40% mniej energii.

Sposoby montażu CB radia

Gdy mamy radio i antenę dobrej jakości, pozostaje jeszcze źródło zasilania. Oczywistym wydaje się podłączanie naszego sprzętu pod gniazdo zapalniczki. Co jednak zrobić, gdy jest ona potrzebna też do nawigacji czy podładowania telefonu? Wtedy najprościej kupić gniazdo rozgałęziające lub poprosić elektryka, by podłączył nasze CB na przykład pod zasilanie z radia.

Porównując ceny CB radia znajdziemy takie modele, które kosztują nawet niecałe sto złotych, ale też i te, których ceny osiągają wartość ponad tysiąca złotych. Jakie kupić najlepiej? Zdecydujmy sami na podstawie zebranych informacji i porównania ofert producentów

Tagi kategorii: CB radio, cb radia, cb-radio
^
Cache: 0.0139 s. (IBM5-fcgi-1)