zamknij
Wybierz zaznaczone

Discmany

O Discmanach

Discmany to przenośne urządzenia umożliwiające odtwarzanie muzyki z płyt CD, niezależnie od miejsca i czasu. Kupując discmany warto zapoznać się z oceną jakości ich parametrów, które mają bezpośredni wpływ na odtwarzany dźwięk – najważniejsze, by był on możliwie czysty i pozbawiony zniekształceń. Przed zakupem korzystne jest również zrobienie porównania cen discmanów, co przyczyni się do wyboru najbardziej atrakcyjnego cenowo sprzętu.

Rodzaje discmanów ze względu na przeznaczenie

Discmany mogą być użytkowane podczas uprawiania sportu, spacerów, pracy bądź podróży. Opcji jest wiele, dlatego też zakup odpowiedniego discmana należy dobrze przemyśleć. Dla osób, które preferują aktywną formę wypoczynku w rytm ulubionej piosenki, zaleca się kupno discmana o niewielkich rozmiarach, który wyposażony będzie dodatkowo w system antywstrząsowy. W ten sposób zapobiega się cyklicznym zaburzeniom dźwięku, generowanym poprzez gwałtownie wykonywane ruchy.

Często discmany wykorzystywane są podczas podróży. Kupując je z myślą o pokonywaniu dużej ilości kilometrów, warto zadbać o wytrzymałość sprzętu. Ważne, by discman posiadał możliwość nieprzerwanej pracy przez długi okres czasu. Podczas dłuższych podróży nie zaleca się korzystania z dodatkowych funkcji discmana – powoduje to niepotrzebne zużywanie cennej energii.

Funkcje discmanów

Zaletą discmanów jest możliwość odtwarzania muzyki bez konieczności podłączania ich do źródła prądu stałego – praca warunkowana jest obecnością akumulatora bądź jednorazowych baterii. Żywotność baterii zależy od rodzaju discmana – w przypadku bardziej zaawansowanych technicznie sprzętów, które wyposażone są w szereg udogodnień, praca jest krótsza, aniżeli w przypadku prostych konstrukcyjnie odtwarzaczy.

Nie wszystkie discmany są identyczne – poszczególne modele różnią się od siebie dostępnymi funkcjami – droższe sprzęty posiadają bardziej rozbudowane menu, aniżeli ich tańsze odpowiedniki. Do najbardziej popularnych opcji dostępnych w discmanach zalicza się: radio stereofoniczne, możliwość odczytywania różnego rodzaju rozszerzeń plików muzycznych, funkcję equalizera oraz, związany ze zużywaniem baterii, stopień jasności wyświetlacza.

Wszystkie discmany, niezależnie od rodzaju, wyposażone są w wyjście słuchawkowe, dzięki czemu możliwe jest rozkoszowanie się ulubioną muzyką niezależnie od miejsca. W urządzeniach, które posiadają wewnętrzne radio stereofoniczne, słuchawki pełnią także funkcję anteny – sygnał jest odbierany, a kolejno przetwarzany i kierowany do słuchającego właśnie za pośrednictwem słuchawek.

Kupując discmany, należy zwrócić uwagę na obsługiwane rozszerzenia – płyty CD najczęściej zapisywane są w bezstratnym formacie WAV (Waveform Audio Format), co jest respektowane przez wszystkie rodzaje discmanów. Bardziej wyspecjalizowane urządzenia mają możliwość odczytywania plików MP3, WMA, AIFF bądź FLAC. Z kolei funkcja equalizera jest przydatna dla osób, które cenią sobie najlepsze brzmienie. Dzięki niej możliwe jest dopasowanie ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego do odpowiedniego gatunku muzycznego.

Discmany wyposażone są w panel kontrolny, który umożliwia sterowanie pracą urządzenia – zazwyczaj jest to szereg przycisków oraz niewielki wyświetlacz. Niektóre modele discmanów posiadają rozbudowane menu, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie aktualnie odtwarzanych utworów, wraz z autorami i tytułami, co znacznie ułatwia poszukiwanie pożądanej piosenki. W przypadku discmanów posiadających wyświetlacz, warto dopasować jego ustawienia do wymagań użytkownika. Istotne, by wyświetlacz nie był zbyt jasny, gdyż pobiera on wtedy najwięcej mocy, przyczyniając się do szybszego rozładowania akumulatorów bądź baterii.

Ceny i producenci discmanów

Może się wydawać, iż we współczesnych czasach discmany znacznie straciły na popularności. Nie jest to prawdą, gdyż wciąż można spotkać szerokie grono zagorzałych zwolenników, którzy preferują odtwarzanie za ich pomocą swoich ulubionych piosenek.

Zakup odpowiedniego discmana wiąże się z koniecznością znajomości najważniejszych danych technicznych, które wpływają na jakość generowanego dźwięku. Najtańsze discmany charakteryzują się niskimi parametrami, które odpowiadają za słabszą jakość dźwięku – tego typu urządzenia można kupić w średniej cenie 50 złotych. W przypadku droższych jakościowo discmanów, gdzie generowany dźwięk jest bardzo czysty, ceny urządzeń mogą wynosić nawet 300 złotych.

Najbardziej popularnym producentem discmanów jest firma Sony, pionier w tej branży. Z czasem jednak również inne koncerny podjęły się produkcji przenośnych odtwarzaczy płyt CD. Wśród nich wyróżnia się między innymi: AEG Electrolux, Clatronic, Grundig, Philips, ION, Somby, Soundmaster czy Lenco.

Tagi kategorii: discman, disc man, diskmen
^
No-cache: 0.6324 s. (IBM5-fcgi-1)