zamknij
Ranking głośników i kolumn

Głośniki i kolumny

-6 484 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Głośniki i kolumny

O Głośnikach, kolumnach

Kupując głośniki i kolumny należy przede wszystkim sprecyzować, do jakich celów będą one wykorzystywane, zależy czy priorytetem jest odtwarzanie muzyki czy oglądanie filmów. Aby zakup był udany, warto uprzednio zrobić porównanie cen głośników i kolumn. Porównanie cen przyczyni się także do poznania ich najważniejszych parametrów, a także ogólnej oceny urządzeń. Głośniki i kolumny są urządzeniami, które kupuje się na długie lata, dlatego też korzystnie jest dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. 

Rodzaje głośników i kolumn

W zależności od wielkości i przeznaczenia zestawów, wyróżnia się ich różne typy: od najmniejszych 2.0 (stereo) po najbardziej rozbudowane, czyli 14.2, które służą do najbardziej szalonych kreacji dźwiękowych do dźwięku przestrzennego. Optymalne zestawy to bez wątpienia 2.0 do muzyki oraz 5.1 do filmów. 

Zestaw 2.0/2.1 kupuje się zazwyczaj do odsłuchu muzyki, zaś dopasowanie do wielkości pomieszczenia odbywa się za pomocą dobrania odpowiedniej mocy głośników. Zestawy te świetnie sprawdzają się przy słuchaniu muzyki – głównie ze względu na fakt, iż utwory muzyczne zazwyczaj nagrywane są w popularnym "stereo", zaś albumy korzystające z dobrodziejstw dźwięku przestrzennego to rarytas. Zestaw 2.1 składa się z subwoofera oraz dwóch głośników satelitarnych. Poszczególne jego elementy mogą różnić się od siebie materiałem, z którego są wykonane. Najlepsze głośniki, podobnie jak większość instrumentów, wytwarza się z drewna. Dźwięk jest naturalniejszy, cieplejszy i przyjemniejszy dla ucha. 

Kolejnym typem głośników są zestawy 5.1 – składają się one z dwóch głośników przednich, dwóch głośników typu surround (satelitarnych), jednego głośnika centralnego oraz subwoofera. Tak bogate zestawy są domeną kin domowych, w których przestrzenność jest niezwykle ważna. Rewelacyjnie sprawdzą się również w grach, a także przy słuchaniu koncertów nagranych w dźwięku przestrzennym. 

Głośniki centralne pełnią jedną z ważniejszych funkcji, zwłaszcza podczas oglądania filmów bądź w ścieżkach dźwiękowych do gier komputerowych, gdyż odpowiedzialne są za nagłaśnianie dialogów. Rozchodzenie się dźwięku w obrębie 360 stopni, obok głośników centralnych, umożliwiają także głośniki satelitarne. Wyróżnia się głośniki satelitarne tylne i przednie. Występują one zazwyczaj parami, dzięki czemu umożliwiają rozchodzenie się dźwięku w przestrzeni. Kolejnym rodzajem głośników są subwoofery – generują one tony niskie, czyli bas. Można je podzielić na aktywne, z wbudowanymi wzmacniaczami, oraz pasywne, do których należy osobno dokupić wzmacniacz. Różnica tkwi przede wszystkim w cenie – subwoofery pasywne są droższe od aktywnych (o ile posiadamy odpowiedni wzmacniacz), jednak gwarantują lepszą jakość i głębię dźwięku. 

Jeśli chodzi o kolumny, oprócz wspomnianych już zestawów, mogą one także występować pojedynczo, jako kolumny podłogowe, które przeznaczone są zazwyczaj do stworzenia kina domowego (charakteryzują się wysoką obudową), kolumny wolnostojące oraz podstawkowe, które wykorzystywane są zazwyczaj do zawieszania na określonej wysokości, w sposób, który uniemożliwia zniekształcenie dźwięku poprzez odbijanie się od ścian bądź podłóg.

Funkcje i parametry głośników i kolumn

Nowoczesne głośniki i kolumny wyposażone są między innymi w wejścia HDMI, które umożliwiają podłączanie ich do zestawów kina domowego, komputerów stacjonarnych, laptopów czy smartfonów. Co więcej, duża część urządzeń zawiera technologię Bluetooth oraz złącze słuchawkowe czy nawet USB.

Kupując głośniki i kolumny należy również zwrócić uwagę na najważniejsze parametry związane z przekazywaniem dźwięku. Istotne jest, aby dźwięk nie był zniekształcony czy w żaden sposób zaburzony – odpowiada za to tak zwane pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości, jaki głośnik bądź kolumna jest w stanie wygenerować – najczęściej są to wartości z przedziału 50-20 000 Hz. Kolejnym parametrem jest moc znamionowa, która wyznacza granice mocy elektrycznej (wyrażanej w Watach), przy której nie dojdzie do uszkodzenia zestawu. Wartości maksymalne zazwyczaj są zawyżane – w momencie zbliżania się do górnej granicy, dźwięk ulega znacznemu zniekształceniu, co zapobiega uszkodzeniu odbiornika.

Aby uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku podłącza się głośniki i kolumny o tej samej impedancji, czyli oporności drutu cewki głośnika. Wartość ta wyrażana jest w Ohmach i zazwyczaj w głośnikach i kolumnach dostępne są wejścia o różnych wartościach, np. 4, 8 i 16 Ohm – ma to na celu swobodę w wyborze kompatybilnego sprzętu, a tym samym zapobieganie jego uszkodzeniu.

Ceny i producenci głośników i kolumn

Głośniki i kolumny, w zależności od producenta i przeznaczenia, różnią się przede wszystkim jakością wykonania, mocą, wagą i przede wszystkim - ceną. Na tych produktach nie warto oszczędzać, gdyż z założenia mają one służyć użytkownikowi przez co najmniej kilka a nawet kilkanaście lat. Dlatego też warto przed zakupem poznać opinie innych użytkowników na temat konkretnych głośników i kolumn. 

Ceny głośników i kolumn wahają się w przedziale od 50 zł do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wśród popularnych producentów głośników i kolumn znajdują się między innymi takie firmy jak: B&W, JBL, Klipsch, Auna, Denon, Wharfedale czy Tannoy.

Tagi kategorii: głośnikowej kolumny, głosnikowych kolumn, subniskotonowy
^
No-cache: 0.5144 s. (IBM5-fcgi-1)