zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking głośników samochodowych

Głośniki samochodowe

-618 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Głośniki samochodowe

O Głośnikach samochodowych

Głośniki samochodowe to ważny element wyposażenia samochodu, szczególnie dla ludzi dużo podróżujących i lubiących przy tym słuchać muzyki. Jakość dźwięków wydobywanych przez głośniki w dużej mierze zależy od prawidłowego ich montażu, a wybór parametrów należy dopasować do indywidualnych preferencji. Z porównania cen głośników wynika, że najtańsze głośniki samochodowe można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

Rodzaje głośników

Wśród różnych rodzajów głośników można wyróżnić subwoofery. Ich zaletą jest możliwość słyszenia bardzo małych częstotliwości (20-250 Hz), a zastosowanie tej technologii powoduje, że głośniki te nie muszą być dużej wielkości. Subwoofery można podzielić na pasywne i aktywne. Zaletą subwooferów aktywnych jest wbudowany wzmacniacz. Z kolei subwoofery pasywne nie posiadają swojego wzmacniacza. W związku z tym ich wadą jest to, że muszą być dodatkowo wzmocnione. Te głośniki przeznaczone są do zabudowy.

Kolejny rodzaj głośników samochodowych to woofery (75-3500 Hz). Ich zaletą jest to, że nie wymagają zabudowy. Przeznaczone są do odtwarzania dźwięków średnio- lub niskotonowych. Najczęściej montowane są na drzwiach albo podszybie (z przodu).

Głośniki mindrange (300-6000 Hz) są średnio onowe. Zazwyczaj montuje się je w zabudowie). Natomiast tweetery (od 2 kHz wzwyż) są przeznaczone do odtwarzania wysokich tonów i nie muszą być zabudowane.

Budowa głośników samochodowych

Większość głośników samochodowych posiada membranę, a ich działanie polega na wprawieniu membrany w ruch. Obecnie na rynku są dostępne cztery typy głośników.

Najprostsze z nich to jednodrożne. Zazwyczaj posiadają one jedną membranę. Ich zaletą jest bardzo niska cena, ponieważ z porównania cen wynika, że można je kupić już za 35-50 zł. Jakość dźwięku przy zastosowaniu tych głośników nie jest zbyt wysoka i to jest wada dla osób poszukujących sprzętu wysokiej jakości.

Głośniki dwudrożne są bardziej zaawansowane od poprzednich. Najczęściej posiadają w swojej budowie dodatkowo tweetery. Jednak konstrukcja takiego głośnika powoduje, że brzmienie może się rozmywać, co zdecydowanie stanowi wadę. Ceny głośników dwudrożnych wynoszą przeciętnie około 200 zł.

Z kolei głośniki trójdrożne mają oddzielne pasma przenoszenia dla dźwięków niskich, średnich i wysokich. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo dobra jakość dźwięku, natomiast wadą jest trudność występująca przy montowaniu, wymagająca profesjonalnego podejścia. To z kolei wiąże się z wysoką ceną montażu. Cena samych głośników jest wyższa o około 100-150 zł od głośników dwudrożnych.

Membrany głośników

Parametry membrany głośników samochodowych zależą od tworzywa, z którego została ona wykonana. Najczęściej można spotkać się z membraną wykonaną z polipropylenu lub papieru powlekanego. Innymi materiałami, z których robi się membrany, są: włókno szklane, jedwab impregnowany czy aluminium.

Jakość dźwięku w dużej mierze zależy od sztywności membrany. Im sztywniejsze membrany tym dźwięk jest szybszy i bardziej intensywny. Natomiast przy wiotkich membranach brzmienie jest bardziej miękkie, spokojniejsze. Warto zwrócić uwagę, że zaletą membran polipropylenowych jest ich wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, jednak wadą jest podatność na wahania temperatury. Natomiast membrany papierowe łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem światła. Istnieją specjalne parametry, które są pomocne przy wyborze odpowiednich głośników. Mianowicie warto zwrócić uwagę na Cms – charakteryzujące sztywność membrany, D – średnicę membrany oraz Xmax – maksymalne wychylenie membrany.

Parametry ułatwiające wybór odpowiednich głośników

Dokonując wyboru odpowiednich głośników samochodowych należy zwrócić uwagę na parametr FS. Określa on częstotliwość rezonansową w wolnym polu (w Hz). Wartość tego parametru oznacza wysokość rejestrów, jakie głośnik może osiągnąć. Znając tego typu dane techniczne można stwierdzić czy głośnik może być wykorzystany jako niskotonowy.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę to VAS, czyli objętość ekwiwalentna.Podaje się ją w litrach. Jest to parametr, który pomaga określić optymalne wymiary głośników, pozwalające im działać prawidłowo.

Następnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to QTS. Ten parametr, wraz w FS i VAS, przyczynia się do określenia rozmiarów głośników. Im wyższa wartość QTS, tym większe rozmiary głośników.

Montaż głośników

Warto zwrócić uwagę, że jakość i siła brzmienia głośników nie zależy od wielkości. Głośniki potrzebują przestrzeni aby wytwarzać fale akustyczne, więc w samochodzie mniejsza membrana okazuje się lepszym wyborem niż większa.

Jeśli chodzi o wybór miejsca to najwygodniej jest montować głośniki w miejscu do tego fabrycznie przeznaczonym. Jednak nie zawsze uzyska się dzięki temu pożądany efekt. Wadą przygotowywania zupełnie nowych miejsc pod montaż głośników jest jego kosztowność. Optymalnym sposobem na uzyskanie lepszej jakości brzmienia jest modyfikacja już istniejących miejsc montażowych. Przy montowaniu głośników niskotonowych należy zwrócić uwagę na szczelność miejsca. Ma to szczególny wpływ na jakość dźwięku. Z kolei głośników wysoko tonowych nie należy umieszczać zbyt blisko pasażerów.

Producenci głośników samochodowych

Najlepszą firmą produkującą głośniki samochodowe jest Peiying. Przedsiębiorstwo to działa na rynku europejskim, a wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że głośniki mają wysoką jakość.

Tagi kategorii: głosniki samochodowe, głosnik samochodowy, głosnika samochodowego
^
No-cache: 0.9546 s. (IBM5-fcgi-1)