zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking gramofonów

Gramofony

-218 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Gramofony

O gramofonach

Słuchanie muzyki z płyt winylowych to coś, co ostatnio staje się ponownie bardzo popularne. Duże, czarne krążki kupione na targach, bazarach czy w antykwariatach są dumą ich posiadaczy. Aby jednak móc cieszyć się niepowtarzalną muzyką z delikatnymi szumami kupić trzeba gramofon. Zdobycie go nie wiąże się z potrzebą biegania po sklepach ze starociami, gdyż wiele firm oferuje już nowoczesne gramofony, które mają znakomite dane techniczne i bardzo wysoką ocenę jakości. Zanim jednak dokona się zakupu warto poznać budowę gramofonów i ich najważniejsze parametry.

Budowa gramofonów

Najważniejszym elementem każdego gramofonu jest wkładka do której mocowana jest igła przenosząca drgania zmieniające się w dźwięki. Główne rodzaje igieł gramofonowych to sferyczne, epileptyczne oraz fine-line, przy czym do użytku domowego zalecane są przede wszystkim modele epileptyczne, które precyzyjnie oddają dźwięk, a także stosunkowo wolno zużywają materiał, z którego zrobiona jest płyta. Igły należy regularnie wymieniać, gdyż inaczej mogą uszkadzać płyty. Długość ich żywotności określana jest przez producenta.

Napęd gramofonu może mieć dwie formy: paskową bądź bezpośrednią. Rodzaj paskowy wytwarza mniej drgań od bezpośredniego, jednak po dłuższym czasie eksploatacji może dojść do nietrzymania przez niego obrotów, przez co odtwarzana muzyka może zwalniać bądź przyspieszać. Napęd bezpośredni jest tańszy od paskowego, przez co zalecany między innymi dla amatorskich użytkowników gramofonów, którym niewielkie drgania nie przeszkodzą w radości z słuchania muzyki.

Ramię gramofonu może mieć jeden z czterech kształtów: litery S, litery J, poprzeczny bądź prosty. Kupując każdy z nich należy sprawdzić, czy możliwa jest regulacja mocy jego nacisku. Siła nacisku w znacznym stopniu wpływa na barwę dźwięki. Przy wyborze ramienia istotna jest także regulacja siły odśrodkowej (anti-skate). Zbyt duża lub mała jej wartość może bowiem prowadzić do wypadania igły z rowków płyt.

Bardzo specyficzny charakter zapisu płyt gramofonowych urządzenia do ich odtwarzania muszą cechować się dużą stabilnością. Dlatego też podstawy gramofonów powinny mieć dużą masę, stabilność i wytrzymałość. Dobrymi materiałami do ich produkcji są szkło, metal czy lite drewno, które wspomagane są przez wibroizolatory chroniące przed przenoszeniem zbędnych drgań z otoczenia.

Podstawowe rodzaje gramofonów

Gramofony manualne to takie, w których wszystkie rzeczy potrzebne do odtwarzania (w tym podnoszenie i opuszczanie ramienia) wykonane muszą zostać ręcznie. Modele te są zazwyczaj bardzo proste i zawierają wyłącznie podstawowe przyciski oraz możliwość sterowania prędkością obrotową talerza. Mimo tego najbardziej zagorzali audiofile wybierają najczęściej właśnie te typy gramofonów.

Gramofony półautomatyczne są zbliżone do manualnych, jednak posiadają one mechanizm automatyczny, który po zakończeniu odtwarzania sam wykona niektóre czynności, takie jak podniesienie ramienia, przeniesienie go na stopkę i opuszczenie oraz wyłączenie silnika. Większość gramofonów, które można obecnie kupić w sklepach, to właśnie modele półautomatyczne.

Gramofony automatyczne tym różnią się od półautomatycznych, że rozpoczęcie odtwarzania odbywa się w nich przy użyciu specjalnego mechanizmu, nie jest więc konieczne umieszczanie igły na płycie przez samego użytkownika. Znajdzie się w nich także przyciski stopu i startu, jak również funkcję automatycznego powtarzania odtwarzania.

Ceny i producenci gramofonów

Po poznaniu budowy i rodzajów gramofonów warto zrobić dokładne porównanie ich cen. Na rynku dostępne są bowiem liczne modele o zbliżonych danych technicznych, które jednak różnią się od siebie pod względem kosztów związanych z zakupem. Najtańsze gramofony mają ceny od około 200 zł, zaś najdroższe gramofony kosztują do około 10 000 zł.

Popularnymi producentami gramofonów są: Hyundai, Lenco, Lauson, Pro-Ject, Thorens, AEG-Electrolux, Denon, Karcher, Kenwood, Marantz, Omnitronic, Pioneer, Sony, Soundmater, TDK, Brixton, Reflecta, Vestax i inni.

Tagi kategorii: gramofony, gramofon
^
No-cache: 0.4994 s. (IBM5-fcgi-2)