zamknij
Ranking kabli, przewodów, wtyk

Kable, przewody, wtyki

-7 391 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Kable, przewody, wtyki

O Kablach, przewodach, wtykach

Kable, przewody i wtyki są elementami, dzięki którym urządzenia elektryczne mogą właściwie pracować. Trzeba jednak zaznaczyć, że w języku potocznym kable i przewody oznaczają jedno i to samo. Nie dzieje się to bez przyczyny, gdyż mają one podobne zastosowanie – używane są do przesyłania energii i sygnałów elektrycznych. Należy jednak umieć rozróżnić kable od przewodów. Warstwa izolacyjna kabli jest grubsza i bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych, stąd kable stosowane są głównie na zewnątrz. Przewody natomiast, ze względu na słabszą warstwę izolacji, przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń.

Kable, przewody i wtyki są dostępne w ogromnych ilościach rodzajów. Dlatego też przed dokonaniem ich zakupu warto zrobić porównanie cen kabli, przewodów i wtyków, dzięki czemu kupimy towar zgodny z naszymi oczekiwaniami, a przy tym atrakcyjny ekonomicznie. Oprócz porównania cen należy też zapoznać się z oceną jakości poszczególnych produktów.

Parametry i rodzaje kabli, przewodów i wtyków

W zależności tego, do czego będą używane kable, można wyodrębnić kilka ich rodzajów: komputerowe (np. kable HDMI zwykłe i ze wzmacniaczem HighSpeed), audio, elektryczne, grzejne, telefoniczne (np. kable czterożyłowe telefoniczne płaskie), zasilające (w tym rozgałęźniki zasilania), stereofoniczne czy optyczne (światłowodowe do łączenia urządzeń audio-wideo).

Można również dokonać podziału kabli pod względem ilości złącz (wtyczek) oraz materiału, z którego są one wykonane. Kable mogą być bowiem zrobione z czystej (bądź ultraczystej) miedzi, gdzie przewodzenie jest najbardziej efektywne, czy aluminium, które charakteryzuje się dobrym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym, jednakże jest mniej wytrzymałe niż miedź.

W kablach wykorzystuje się dwu lub wielorzędowe złącza, zwane również wtykami bądź wtyczkami. Umożliwiają one połączenie ze sobą dwóch lub więcej odcinków kabli. Wyróżniamy wtyki ściskowe, wodoszczelne izolowane {do zaciskania bezpośrednio na odizolowanych przewodach}, głośnikowe (banany, widełki, szpilki, speakon), antenowe, wtyki typu Jack, RCA (Cinch, których przeznaczeniem jest konfekcjonowanie np. przewodów coaxialnych) i XLR (konfekcjonowanie przewodów estradowych, mikrofonowych). Materiał, z którego wykonane są wtyki, odpowiada za stopień ich przewodnictwa. Wtyki posiadające pozłacane końcówki charakteryzują się najlepszym przekazem energii elektrycznej oraz długą żywotnością. Niklowane zakończenia to natomiast dobra jakość, krótsza żywotność i niższe ceny.

Przeznaczeniem przewodów jest przede wszystkim umieszczenie ich na stałe w rurkach instalacyjnych. Przewody mogą mieć budowę jedno- bądź wielożyłową. Żyła wykonywana może być z drutu miedzianego (przewody jednodrutowe) bądź linki miedzianej wielodrutowej (giętkiej, twardej). Parametry przewodów i kabli – przede wszystkim wartość napięcia znamionowego – zależą od ich przeznaczenia. Wartości te są zróżnicowane i mogą być takie jak np. 300/500 V czy 450/750 V. Do parametrów zalicza się także stopień izolacji przewodów. W sprzedaży występują przewody w izolacji gumowej (silikonowej, naturalnej) lub polwinitowej. Przeznaczone są głównie do odbiorników ruchomych i przenośnych. Długość kupowanych kabli i przewodów uzależniona jest z kolei od potrzeb kupujących.

Ceny i producenci kabli, przewodów i wtyków

Kable, przewody i wtyki znajdują się w ofercie wielu sklepów, dzięki czemu możemy dokonać szerokiego porównania ich cen, co pozwoli kupić produkt po jak najniższej cenie z gwarancją jak najwyższej jakości. Najtańsze kable i przewody można kupić w cenie około 1 zł. Są to zazwyczaj najprostsze, dość krótkie kable. Wraz ze wzrostem cen, wzrasta też jakość kabli, przewodów i wtyków. Kable i przewody z najwyższej półki to wydatek rzędu nawet 10 000 zł. Najtańsze wtyki można kupić już po niewygórowanej cenie 0,60 gr, a najdroższe ok. 200 zł.

Do najpopularniejszych producentów kabli, przewodów i wtyków należą między innymi firmy: Hama, Lindy, Monacor, Ultralink, Vivanco, Arkas, Belkin, Cordial, EDC, Incore, Prolink, Reloop, Rotronic.

Tagi kategorii: do kable tv, kable telewizyjne, kabli telewizyjncyh
^
No-cache: 0.8949 s. (IBM5-fcgi-2)