zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking lamp do projektorów

Lampy do projektorów

-73 344 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Lampy do projektorów

O Lampach do projektorów

Podczas kupowania projektorów rzeczą, o której konsumenci bardzo często zapominają, jest sprawdzenie w jakiej cenie dostępne są lampy do danych projektorów. Po kilku latach umiarkowanego użytkowania lampa w projektorze się zużywa i do dalszej pracy urządzenia konieczna jest wymiana na nową. Nierzadko zdarza się, że cena nowej lampy do projektora jest zbliżona do ceny zupełnie nowego urządzenia. Dlatego kupując lampy do projektorów warto sprawdzić, jakie parametry są najważniejsze przy wyborze tego typu asortymentu. Porównanie cen lamp do projektorów będzie podczas zakupu równie ważne co ich ocena jakości.

Żywotność lamp do projektorów

Poprzez żywotność lampy producenci określają ilość godzin, jaką jest w stanie bez usterek pracować dana lampa. Najczęściej jest to średnio 2000-3000 godzin. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wielkość ta określona jest dla normalnego użytkowania, czy też pracy w trybie ekonomicznym. Najczęściej żywotność lampy 5000 godzin jest podawana właśnie dla trybu energooszczędnego, przy którym parametry wyświetlanego obrazu spadają. Przy zastosowaniu profesjonalnym najczęściej zatem projektor będzie wykorzystywany w trybie normalnym, zapewniającym jak najlepszą jakość.

Może się zdarzyć, że zakup droższego projektora będzie w ostatecznym rozrachunku oszczędniejszym wyjściem jeśli lampy do danego modelu są tańsze. Ten czynnik istotny jest zwłaszcza jeśli przewiduje się, że projektor będzie używany bardzo często. Na to jak długo pracują dane lampy do projektorów, wpływ mają też warunki otoczenia. Narażanie urządzenia jakim jest projektor na zbyt dużą wilgotność i wahania temperatur może zdecydowanie skrócić żywotność lampy. Z drugiej zaś strony, przy oszczędnym użytkowaniu, projektorem z tą samą lampą będzie można cieszyć się długie lata (wtedy zakup tańszego projektora, nawet jeśli nowe lampy do projektorów są drogie, jest bardziej opłacalny).

Jak poznać, że czas na nową lampę do projektora?

Zużyte lampy do projektorów to takie, które utraciły 50% swojej mocy. Oznacza to, że wyświetlany obraz jest ciemny i niewyraźny. Z czasem wymiana lampy będzie konieczna we wszystkich rodzajach projektorów – żadna z technologii nie zapewnia wiecznej pracy tego podzespołu. Warto zabezpieczyć się przed nagłym i przedwczesnym uszkodzeniem lampy przez odłączenie zasilania. 

Jasność lamp do projektorów

O tym, jaka jasność powinna cechować lampy do projektorów, powinno decydować ich przeznaczenie. Do zastosowań profesjonalnych wymagana będzie większa jasność, zaś do użytku domowego można sobie pozwolić na nieco niższą wartość tego parametru. Jasność lamp do projektorów wyraża się w ANSI lumenach.

Na to, jaką jasność powinna dawać lampa, wpływ ma również to, w jakim pomieszczeniu będziemy z niej korzystać. Jeśli nie ma możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, w którym pracował będzie projektor, zaleca się wybór lamp o większej jasności, czyli 3000 ANSI lumenów i więcej. W przypadku lamp do projektorów do zastosowania domowego wystarczającą wielkością powinno okazać się 900-1200 ANSI lumenów. Projektory do prezentacji multimedialnych powinny cechować się jasnością około 2000 ANSI lumenów.

Jakie lampy do jakich projektorów kupić?

O tym, jakie lampy do projektorów będzie trzeba kupić, decyduje to, jaki model projektora został zakupiony. Najczęściej najrozsądniejszym wyjściem jest wybór takiej lampy, jaka była zainstalowana wcześniej. Gwarantuje to idealne dopasowanie sprzętu.

Na rynku dostępne są też tańsze wersje lamp do projektorów, będące czymś w rodzaju odpowiednika. W tym przypadku jednak niezbędne będzie samodzielne dokonanie porównania nieoryginalnych lamp do projektorów pod względem ich dopasowania do posiadanego projektora.

Ceny i producenci lamp do projektorów

Lista producentów lamp do projektorów pokrywa się z listą producentów projektorów. BenQ, Optoma, Canon – wszystkie te firmy mają w swojej ofercie projektory i odpowiednie dla nich lampy. Najczęściej nowa lampa do projektora to koszt 500-1000 zł. Choć urządzenia te w cenie przekraczającej, często znacznie, koszt 1000 zł to również liczna kategoria.

Warto też pamiętać, że starej lampy nie wolno tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Powinno się oddać ją do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci.

Tagi kategorii: do lampy projektorów, do lampa projektora, do lampę projektora
^
No-cache: 0.6775 s. (IBM5-fcgi-1)