zamknij
Port USB
Nagrywanie
Wybierz zaznaczone
Ranking odtwarzaczy DVD

Odtwarzacze DVD

-42 produkty
Filtruj
Sortuj

Odtwarzacze DVD

O Odtwarzaczach DVD

Odtwarzacze DVD cieszą się niezmiennie popularnością, gdyż można na nich oglądać nie tylko filmy, ale też zdjęcia, a także słuchać muzyki. Ze względu na ogrom rodzajów odtwarzaczy DVD oraz zróżnicowane ich parametry wybór odpowiedniego odtwarzacza nie jest prosty. Dlatego zadając sobie pytanie: jaki odtwarzacz DVD kupić warto zwrócić uwagę na porównanie cen,parametrów oraz na ocenę jakości poszczególnych modeli.

Rodzaje odtwarzaczy DVD

Odtwarzacze DVD można podzielić na dwa rodzaje: stacjonarne oraz przenośne.

Pierwsze są płaskie i zajmują bardzo mało miejsca. Wyposażone są w złącza, które umożliwiają podłączenie ich do telewizora. Idealnie sprawdzą się dla osób, które zamierzają używać ich w domu, bez przenoszenia. Ich zalety to dobra jakość odtwarzania oraz niskie ceny. Przy zakupie odtwarzaczy DVD warto zwrócić uwagę na ich wymiary, aby urządzenia zmieściły się do odpowiedniej półki na której mają stać.

Odtwarzacze DVD przenośne idealnie nadają się dla osób, które dużo podróżują i w wolnej chwili chcą obejrzeć film lub posłuchać muzyki. Ich zalety to małe wymiary oraz to, że są wyposażone w niewielki ekran (od 5 cali do 10 cali). Dodatkowo zasilane są one akumulatorowo, co pozwala na używanie ich bez ładowania od 3h do 4h. Ich cena w porównaniu z odtwarzaczami DVD przenośnymi jest niestety wyższa, co jest ich wadą.

Parametry odtwarzaczy DVD

Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzaczy DVD, to przede wszystkim rodzaj odtwarzanych formatów oraz dekodery audio.

Obecnie odtwarzacze DVD przystosowane są do odczytu plików w przynajmniej kilku różnych formatach. Najczęściej spotykany format to DVD Video. Jego zalety to wysoka ocena jakości obrazu i dźwięku oraz większa pojemność niż na płycie CD-R.

Kolejny rodzaj formatów to VCD i SVCD, które obsługują tylko filmy nagrane na płytę CD. Ich zaletą są przede wszystkim niskie ceny. Niestety formaty te mają też swoje wady, do których można zaliczyć niską jakość obrazu oraz dźwięku.

DiviX i Xvid to formaty o zmniejszonej objętości. Jakością obrazu jednak dorównują rodzajowi DVD Video.

Dekodery dźwięku są odpowiedzialne za odczytywanie z płyty DVD ścieżki dźwiękowej. Najczęściej spotykane formaty stereofoniczne to CD Audio. Ich zalety to wysoka jakość. Przeważnie każdy odtwarzacz potrafi odtworzyć dźwięk w tym formacie. Standardem stają się również dekodery Dollby Digital, które oprócz CD Audio odtwarzają również dźwięk wielokanałowy.

Dodatkowe funkcje w odtwarzaczach DVD

Do najważniejszych funkcji dodatkowych w odtwarzaczach DVD można zaliczyć: menu ekranowe, ZOOM, progressive scan, pokaz slajdów, blokadę rodzicielską oraz PIP.

Menu ekranowe jest to panel sterujący odtwarzaczami i ich funkcjami, który wyświetla się na ekranie telewizora. Przycisk do niego najczęściej znajduje się na pilocie, co jest bardzo wygodne. Jeśli nie znamy dobrze języka angielskiego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, by menu ekranowe było w języku polskim.

ZOOM służy do powiększania całego lub części obrazu. Dzięki progressive scan ruch na ekranie jest płynniejszy, a obraz ostrzejszy. Pokaz slajdów daje możliwość obejrzenia zdjęć w formacie JPG, a także w tym samym momencie odtwarzania muzyki w formacie MP3. Dzięki blokadzie rodzicielskiej można ograniczyć dostęp dzieci do odtwarzaczy DVD. PIP (Picture in Picture) polega na jednoczesnym wyświetlaniu obrazu z dwóch różnych źródeł w oddzielnych oknach.

Warto kupować odtwarzacze DVD z tymi funkcjami, które naprawdę będą nam przydatne, pomijając te przydatne mniej, ponieważ każdy dodatkowy parametr zwiększa ceny odtwarzaczy DVD.

Odtwarzacze DVD – złącza

Przy zakupie odtwarzaczy DVD istotna jest ilość złącz, jakie one posiadają. To właśnie dzięki nim można podłączyć urządzenia do telewizora, komputera, głośników itp.

Wyjście Scart (Euro) jest to złącze analogowe. Można je spotkać przeważnie w każdym odtwarzaczu DVD. Jego wadą jest to, że jakość przesyłanego obrazu i dźwięku jest średnia.

Lepszym rozwiązaniem jest złącze komponentowe, które daje lepszą jakość obrazu od poprzedniego. Dzięki niemu oczy mniej się męczą, ponieważ nie występuje migotanie obrazu.

Wejście/wyjście AV umożliwia podłączenie do odtwarzaczy DVD np. kina domowego, natomiast przy pomocy złącza USB można odtwarzać filmy bezpośrednio z PenDriva lub słuchać muzyki z odtwarzacza MP3. Z kolei gniazda HDMI dają możliwość podłączania urządzeń cyfrowych w wysokiej jakości HD. Ocena jakości obrazu w tym przypadku jest bardzo dobra.

Ceny i producenci odtwarzaczy DVD

Na rynku występuje wiele modeli odtwarzaczy DVD, warto więc zwrócić uwagę na porównanie ich cen i parametrów. Najtańsze odtwarzacze DVD można kupić już za około 80 złotych. Te z dużą ilością funkcji, o dobrych danych technicznych oraz dodatkowych parametrach mogą osiągać ceny nawet do 2000 złotych.

Warto zwrócić również uwagę na producentów i zadać sobie pytanie: jaka firma produkująca odtwarzacze DVD jest najlepsza? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, gdyż wszystko zależy od preferencji odbiorców, ale do najpopularniejsi producenci odtwarzaczy DVD to obecnie firmy: Philips, Pioneer, Manta, Panasonic, LG oraz Samsung.

Tagi kategorii: dvd odtwarzacz, dvd odtwarzacze, dvd odtwarzacza
^
No-cache: 2.4485 s. (IBM5-fcgi-2)