zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking radioodbiorników

Radioodbiorniki

-460 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Radioodbiorniki

O Radioodbiornikach

Radioodbiorniki to niewielkie, przenośne urządzenia, których zadaniem jest zamienienie informacji pochodzącej z fal radiowych na napięcie elektryczne, które następnie przetwarzane jest w dźwięk. Dzięki temu procesowi użytkownik może słuchać audycji radiowych nadawanych w wybranej przez niego stacji. By jednak odtwarzane brzmienia były jak najlepsze jakościowo, kupując radioodbiorniki trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych ich parametrów. Przydać może się również porównanie cen radioodbiorników, które pomoże znaleźć najtańszy model.

Kluczowe parametry radioodbiorników

Podstawowym elementem każdego radioodbiornika jest tuner. Dzięki niemu można szybko przeszukiwać częstotliwości fal radiowych w poszukiwaniu wybranej stacji. Starsze radioodbiorniki, a także tańsze modele współczesne, wyposażane są w tunery analogowe. Korzystanie z nich polega na przekręcaniu gałki w lewo bądź prawo, co wprawia w ruch wskazówkę umieszczoną na skali. W niemal wszystkich nowoczesnych radioodbiornikach tunery analogowe zastąpiono przez tunery cyfrowe. Automatycznie przeszukują one fale, zatrzymując się w tych ich miejscach, w których znajdują się poszczególne stacje.

Z tunerami cyfrowymi często połączona jest funkcja wyszukiwania stacji o najsilniejszym sygnale. Sprawia ona, że podczas przeszukiwania fal pomijane zostają kanały radiowe o słabszym zasięgu, które mogłyby wydzielać szumy i trzeszczenia bądź rwać się. Ważna jest tu też opcja zapamiętywania ulubionych stacji, która pozwala na szybki powrót do nich w dowolnym momencie. Im więcej kanałów radiowych będzie można zaprogramować, tym lepiej dla użytkownika.

W nowych radioodbiornikach spotyka się też tak zwany RDS, czyli Radio Data System. To specjalny sygnał nadawany przez poszczególne rozgłośnie radiowe, który zawiera zakodowane cyfrowo treści dotyczące nazwy stacji i nazwy aktualnie prezentowanej audycji, tytułu puszczanego w danej chwili utworu i jego wykonawcy czy daty i godziny. Technologia RDS sprawia także, że radiowy sygnał zostaje automatycznie dostrojony, co zapewnia najlepszą z możliwych jakość odbioru.

Z zakupem radioodbiornika powinno się wiązać także poznanie jego mocy i dobranie jej do własnych potrzeb. Moc określa się najczęściej według wzory 2 x n, w którym cyfra mówi o ilości głośników obecnych w urządzeniu, zaś n informuje o mocy każdego z nich. Moc całego radioodbiornika to więc ilość głośników pomnożona przez moc. Im większy będzie ten parametr, tym głośniej można będzie słuchać dźwięków płynących z radioodbiornika bez starty na ich ocenie jakości.

Możliwość odbioru w trybie mono i stereo jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy lubi się często zmieniać stacje radiowe. Każda z nich może bowiem dostarczać sygnał cechujący się odmiennym natężeniem. Funkcja stereo gwarantuje lepszy dźwięk w przypadku mocnego sygnału, jednak przy słabszym może prowadzić do podniesienia się poziomu szumów o wartość wynoszącą do nawet 10 dB. Tryb mono oferuje natomiast dźwięki nieco słabsze, ale też posiadające mniejszą ilość zakłóceń.

Jeśli radioodtwarzacz zabiera się ze sobą w podróż, wtedy powinien być on wyposażony w funkcję AF, czyli automatyczny dobór alternatywnej częstotliwości. Dzięki niej w momencie, w którym słuchana stacja przejdzie na inną częstotliwość, radioodtwarzacz samodzielnie odnajdzie nową, bez potrzeby dostrajania jej przez odbiorcę.

Ceny i producenci radioodbiorników

Najmniejsze radioodbiorniki mogą być ukryte w karabińczyku, zawieszkach kąpielowych czy mieć inne, niewielkie formy. Ich obudowy robione są wtedy przede wszystkim z plastiku. Dzięki niewielkim wymiarom i użyciu wspomnianego tworzywa, małe radioodbiorniki kupi się już za mniej niż 10 zł. Najbardziej rozbudowane radioodbiorniki cyfrowe to natomiast wydatek przekraczający 1 000 zł.

Popularni producenci radioodbiorników to: Grundig, Sony, AEG-Electrolux, Clatronic, Soundmaster, Hyundai, Lenco, Manta, Panasonic, Philips, Onkyo, Sangean, Apollo, Eltra, New One, Voyager, Green Concept, BiGBen Interactive, M-Collection, Trendton, Orava i inni.

Tagi kategorii: radioodbiornik, odbiornik radiowy, odbiorniki radiowe
^
No-cache: 0.4914 s. (IBM5-fcgi-2)