zamknij
Producent
Przekątna ekranu
Technologia
Rozdzielczość
Odświeżanie
Gniazda HDMI
Smart TV
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone

Telewizory 3D

-30 produktów
Filtruj
Sortuj

Telewizory 3D

O telewizorach 3D

Telewizory od lat służą jako główna forma rozrywki, odpoczynku po pracy czy też nośnik najnowszych informacji. Ciągły rozwój technologii wpływa na coraz lepszą jakość ich obrazu i dźwięku, także poszerzając ich funkcjonalność i wygląd. Można wręcz powiedzieć, że od kilku lat telewizor przestał być tylko i wyłącznie telewizorem. Od kilku lat na rynku dostępne są modele z lepszymi matrycami, które umożliwiają podziwianie obrazu w 3D. Warto przed zakupem telewizora w technologii 3D poznać jego wady i zalety, porównać ceny i wybrać interesujący nas model.Największą zaletą telewizorów 3D jest innowacyjność tej technologii. Telewizory 3D pozwalają widzieć obraz telewizyjny w trójwymiarze czyli tak, jakby to był obraz rzeczywisty, przestrzenny, dzięki czemu dają o wiele więcej przyjemności z oglądania filmów. Filmy nabierają głębi, gry sprawiają, że mimowolnie uchylamy się przed pociskami wroga, a oglądanie zwykłej telewizji zwiększa immersję całej zabawy. 

Rozmiary

Dostępne wymiary telewizorów 3D w większości wynoszą od 32 cali do nawet ponad 70 cali, a ich wygląd jest zbliżony do innych telewizorów z płaskim ekranem. Natomiast obraz telewizorów 3D jest bardzo dobrej jakości, ponieważ rozdzielczość ekranu sięga nawet 3840x2100. Precyzyjny obraz pozwala na dostrzeżenie wielu szczegółów, które zwiększą emocje podczas oglądania filmów. Telewizory 3D można również powiesić na ścianie, dzięki czemu zajmą bardzo mało miejsca. Kolejną zaletą telewizorów 3D jest ich polifunkcyjność, czyli możliwość oglądania obrazów w technologii 2D i 3D, a coraz częściej również konwersji obrazu z 2D na 3D. Warto również zwrócić uwagę na to, że jakość oglądania w 3D podnosi zazwyczaj najlepsza z dostępnych na rynku rozdzielczości obrazów, czyli Full HD, aczkolwiek najlepsze wrażenia można uzyskać na ekranach 4K.

Funkcje

Dzięki częstej obecności wejścia USB w telewizorach 3D można oglądać zdjęcia i odtwarzać muzykę z własnego, przenośnego źródła. Warto zwrócić uwagę, że telewizory 3D posiadają również wejścia HDMI (High Definition Multimedia Interface, dzięki którym istnieje możliwość podłączenia do nich innych urządzeń, np: Blu-ray'a, konsoli do gier czy komputerów i laptopów. Zaletą wejść HDMI jest fakt, że przetwarzają one dane bez jakiejkolwiek kompresji - otrzymujesz to, co znajduje się w źródle. Kolejnym spotykanym parametrem jest także funkcja PIP (Picture in Picture), czyli możliwość oglądania obrazu w obrazie (oglądanie dwóch kanałów jednocześnie). Na rynku najczęściej dostępne są modele telewizorów 3D, które potocznie nazywa się Smart TV. Posiadają one bardzo nowatorskie opcje. Przede wszystkim istnieje możliwość surfowania po Internecie, nawet podczas oglądania jakiegoś programu. Kolejnym interesującym parametrem, który posiadają Smart TV to możliwość dzielenia się opiniami i doznaniami podczas oglądania telewizji na Facebooku czy twitterze. Ponadto za pomocą telewizora można także porozumiewać się ze swoimi bliskimi w postaci rozmów wideo (Skype).

 

Istotnym parametrem przy wyborze telewizorów 3D powinna być też częstotliwość odświeżania obrazu. Mierzy się ją w hercach. Im wyższa wartość tego parametru, tym płynniejsza, bardziej stała jakość obrazu. Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu sprawia, że obraz jest przejrzysty, a ewentualne zakłócenia eliminowane. Przy współczesnej technologii dobra wartość odświeżania obrazu wynosi 200 Hz, choć w modelach o najwyższych cenach może sięgać nawet do 800 Hz. Warto jednak zauważyć, że są to wartości czysto teoretyczne, albowiem ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować takiego odświeżania. Producenci posiadają zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu, które za pomocą interpolacji potrafią oszukać nasze oko, że oglądamy materiał w 60 klatkach na sekundę, a nie w filmowych 24. 

 

Interesującym faktem jest również to, że także producenci kamer przewidzieli w swojej ofercie funkcję 3D. W związku z tym własnoręcznie nakręcone filmy z różnych prywatnych spotkań czy imprez można obejrzeć w 3D.

Okulary

Do wad telewizorów 3D może być natomiast zaliczana konieczność posiadania specjalnych okularów. Jednak producenci telewizorów 3D coraz częściej dołączają okulary do zestawu, dzięki czemu nie musimy wydawać na nie dodatkowych pieniędzy. W niektórych przypadkach w pakiecie znajduje się nawet siedem par okularów, co pozwala na oglądanie filmów całą rodziną lub paczką znajomych naraz. Jeszcze niedawno dużą wadą tych okularów był ich dość duży ciężar oraz wysoka cena, ale rozwój technologii i ciągłe udoskonalanie produktów sprawiło, że okulary te są coraz lżejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, a ich ceny - niezwykle niskie. 

Cena i producenci

Z porównania cen telewizorów 3D wynika, że przeciętne ceny tych telewizorów wynoszą około 1500 zł. Według przeprowadzonego testu międzynarodowego z udziałem Fundacji Pro-Test najlepszą firmą zajmującą się produkcją telewizorów 3D jest Samsung. Obecnie firmy zaprzestały tak prężnie rozwijać technologie związane z 3D i skupiają się na montowaniu w telewizorach coraz lepszych matryc. Telewizory 4K, 800Hz i zaawansowane metody przetwarzania obrazu będą w niedługim czasie standardem. 

Tagi kategorii: 3d telewizor, 3d telewizory
^
No-cache: 0.3242 s. (IBM5-fcgi-2)