Telewizory LCD

Telewizory LCD

O Telewizorach LCD

Wybór telewizora nie jest łatwy. Technologia wykonania czy przekątna ekranu zostaną niejako same wskazane przez pryzmat posiadanych pieniędzy na zakup. To nie jedyne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując telewizory. Obecnie najbardziej popularne na rynku są telewizory LCD. Znajdują one zastosowanie w kinie domowym, tradycyjnym oglądaniu telewizji, a także jako monitory komputerowe. Porównanie cen telewizorów LCD pokazuje, że są one dość zróżnicowane, dlatego warto zapoznać się z poszczególnymi parametrami żeby dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki telewizor LCD kupić?

Zalety i wady telewizorów LCD

Telewizory LCD mają małe gabaryty przy dużych rozpiętościach przekątnych, a dzięki swej lekkości mogą nawet wisieć na ścianie. Posiadają one lepszą jakość obrazu w odbiorze cyfrowym niż analogowym. Zaletą tych telewizorów jest także to, że pobierają mało energii, a obraz w nich jet ostry i stabilny. Dzięki jasnemu obrazowi urządzenia te świetnie sprawują się w pomieszczeniach z dużym nasłonecznieniem. Niestety telewizory LCD mają również kilka wad. Można do nich zaliczyć, to że nie potrafią wyświetlić idealniej czerni, a niekiedy obraz może wydawać się także trochę sztuczny i bez dynamiki.

Parametry telewizorów LCD

Wymiary telewizorów LCD podawane są w calach. Powinny być one dopasowane do pomieszczenia, w którym będzie stał telewizor. Aby dobrać odpowiednią wielkość dla siebie należy wybrać ekran nie większy niż pięciokrotność odległości, z której będziemy oglądać. Wybór przekątnych telewizora jest ogromny. Najmniejszy rozmiar telewizora LCD to 11 cali, a największy – 60 cali. Warto również zwrócić uwagę na porównanie cen podczas wyboru matrycy.

Format obrazu w technologii LCD zazwyczaj jest panoramiczny, czyli ma wartość 16:9. Jest to wygodne, ponieważ większość płyt DVD jest produkowana właśnie w takim formacie. Dzięki temu ocena jakości obrazu będzie bardzo wysoka.

Rozdzielczość telewizora oznacza liczbę pojedynczych pikseli obrazu zgromadzonych na jednej linii poziomej i pionowej. Im jest ona wyższa, tym obraz wydaję się ostrzejszy. Telewizory LCD produkowane są w następujących rozdzielczościach: 1366x768, 1920x1080 oraz 1440x900.

Jasność telewizora to parametr określający intensywność świecenia pikseli na ekranie. Musi być odpowiednia w zależności od tego, w jakim świetle będziemy oglądać. Dobrze jest, aby jasność była w miarę duża, ponieważ od tego zależy również różnorodność kolorów. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ przy zbytniej jasności zużywane jest bardzo dużo energii.

Kontrast jest to różnica między najjaśniejszym, a najciemniejszym punktem ekranu. Im większy kontrast, tym większa paleta barw. Stopa kontrastu powinna rosnąć wraz z przekątną ekranu. Telewizory LCD posiadają kontrast od 350:1 do 1200:1. Niektóre telewizory posiadają również funkcję automatycznego dopasowania kontrastu obrazu do warunków oświetleniowych.

Kąt oglądania może być zaliczany do wad większości telewizorów LCD, ponieważ wynosi tylko od 145° do prawie 180°. W mniejszym kącie widzenia (np. 145° właśnie) trzeba siedzieć na wprost telewizora, aby mieć dobrą widoczność. Przy kącie 180° jakość obrazu jest już lepsza, niezależnie od tego gdzie się siedzi. Przy zakupie telewizorów warto zwrócić uwagę jaki kąt oglądania ma wybrany sprzęt. Cena nie powinna mieć tutaj większego znaczenia.

Czas reakcji matrycy decyduje o tym, z jaką szybkością matryca reaguje na zmiany obrazu. Podawany jest on w milisekundach. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Warto znaleźć telewizor o czasie reakcji poniżej 5 milisekund. Na szczęście większość telewizorów LCD spełnia ten warunek.

Decydując się na wymianę starego odbiornika na nowoczesny telewizor LCD warto zwrócić uwagę na kilka innych istotnych danych technicznych. Oprócz przekątnej ekranu czy kąta widzenia należy przyjrzeć się ilości i typom złącz, w które został wyposażony nasz telewizor LCD. Do najważniejszych złącz należą: HDMI, DVI, D-SUB, SCART , USB.

Złącze HDMI jest to najważniejsze złącze, którego należy szukać w nowoczesnych telewizorach. Odpowiada ono za przystosowanie odbiornika do wymagań telewizji wysokiej rozdzielczości, czyli HD oraz za możliwość podłączenia do telewizora innych sprzętów (np. DVD). Złącze DVI umożliwia komunikację z komputerem, a także generowanie obrazu wysokiej jakości. Przy odbiorze analogowym przyda się złącze D-SUB, dzięki któremu będzie można podłączyć komputer do telewizora. Na uwagę zasługuje również eurozłącze SCART przydatne w przypadku, gdy telewizor ma współpracować z wieloma rodzajami urządzeń AV. Chodzi m.in. o odtwarzacze i nagrywarki DVD, wszelkiego rodzaju tunery telewizyjne bądź dekodery telewizji cyfrowej.

Większość telewizorów LCD posiada też wyjście audio, służące do podłączenia zestawu oddzielnych głośników, oraz złącza USB i czytniki kart pamięci służące do oglądania zdjęć i filmów z kamer i aparatów cyfrowych.

Producenci telewizorów LCD

Niezależnie od wybranej technologii wykonania i wielkości ekranu, warto kupić urządzenia znanych producentów: Panasonic, Sharp, Sony, Samsung, JVC, Funai, Toshiba, Thomson, LG, Philips czy Grundig. Ceny telewizorów LCD można porównywać między wyżej wymienionymi markami. Wahają się między 600 – 8000 złotych w zależności od rozmiaru, funkcji, a także producentów.

Tagi kategorii: lcd telewizor, lcd telewizory, lcd telewizora
No-cache: 0.5113 s. (IBM5-fcgi)