zamknij
System głośników
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking zestawów kina domowego

Zestawy kina domowego

-3 433 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Zestawy kina domowego

O Kinach domowych

Kino domowe to sprzęt, który szczególnie upodobali sobie mężczyźni. Rzadko zdarzają się kobiety rozmawiające przy kawie o najnowszym odtwarzaczu lub ostrym, niczym brzytwa dźwięku. Kino domowe ma stworzyć namiastkę prawdziwego kina w domu, co za tym idzie sprzęt powinien być dobrej jakości i mieć doskonałe parametry. Dobry sprzęt, to pewna inwestycja na lata. Szukając porywających momentów, emocji, świetnego dźwięku warto bliżej przyjrzeć się kinu domowemu. Oprócz sprawdzenia parametrów urządzenia warto również poświęcić chwilę na porównanie cen sprzętów, dostępnych na rynku.

Rodzaje kina domowego

Istnieją dwa rodzaje kina domowego: zintegrowane, gotowe zestawy, które można kupić w komplecie oraz kino do samodzielnego skompletowania. Kupując oddzielne sprzęty należy nabyć odtwarzacz, amplituner, głośniki, kable. Dodatkowo każde kino domowe wymaga źródła.

Gotowe zestawy nie są tak dobre, jak sprzęty kupowane osobno, jednak są dobre dla osób niewymagających, a także tych, które nie znając się dobrze na sprzęcie wolą kupić skompletowany zestaw za dość rozsądną kwotę. W skład zestawu przeważnie wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-ray, posiadający wbudowany prosty wzmacniacz (zastępujący amplituner) oraz zestaw głośników. W sklepach można również spotkać zestawy składające się z odtwarzacza oraz amplitunera, do których dobierane są odrobinę tańsze głośniki. Minusem takich zestawów jest brak większego wpływu na dźwięk, ponieważ tańsze amplitunery nie posiadają korektora dźwięku lecz predefiniowane ustawienia. 

Decydując się na samodzielny dobór sprzętu kina domowego należy liczyć się z kosztami. Często osobne kupowanie odtwarzacza, głośników, kabli, amplitunera, to większy wydatek. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na zakup gotowych zestawów, które przysparzają mniej zmartwień. Należy jednak pamiętać, że przed zakupem i tak warto wcześniej porównać ceny.

Skład kina domowego

Chcąc mieć kompletne kino domowe nie należy zapominać o żadnym z jego składników. Oprócz telewizora lub projektora należy także nabyć odtwarzacz. Tutaj wybór zależy już tylko od nas. Można kupić odtwarzacz DVD, Blu-Ray lub odtwarzacz sieciowy, a nawet komputer media-center.

Odtwarzacze sieciowe nie posiadają napędu DVD, a filmy odtwarza się dzięki WiFi lub portom USB. Niektóre z odtwarzaczy sieciowych posiadają możliwość oglądania filmów zapisanych na TV.

Odtwarzacz DVD obsługuje większość formatów oraz nośników, w tym: CD-R, CD-RW, DVD (wszystkie rodzaje). Oprócz tego umożliwia on także przeglądanie zdjęć zapisanych w formacie .jpg. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odtwarzacz Blu-Ray. Jest to nośnik optyczny obsługujący CD oraz DVD i natywnie krążki blu-ray, który posiada nawet kilkunastokrotnie większą pojemność niż krązki starej generacji. Blu-Ray, to dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują od dźwięku i obrazu najlepszej możliwej jakości.

Aby uzyskać doskonały dźwięk, nie wystarczą tylko dobre głośniki. Sercem całego systemu kina domowego jest amplituner – czyli wzmacniacz. Przekształcają one dźwięk z przekazu cyfrowego na analogowy (DAC), dając lepszy, przestrzenny odbiór. Wiele nowoczesnych amplitunerów współpracuje z komputerami, konsolami do gier, dzięki temu można cieszyć się rozrywką na największym dźwiękowym poziomie.

Wybierając głośniki wcześniej należy kupić solidny amplituner. To od niego zależy jak zagrają głośniki – przede wszystkim chodzi o ich jakość wykonania, a dalej o moc i ilość. Jeśli amplituner posiada wyjście na 5 głośników oraz subwoofer, nie warto kupować zestawów składających się z większej ilości głośników. Systemy, w jakich pracują głośniki, to: 2.1, 3.1, 5.0, 5.1, 7.1, 11.1, aż do 14.2. Pierwsza cyfra oznaczenia to ilość głośników, przeważnie występujących w formie kolumn, satelit. Druga cyfra pokazuje ilość głośników niskotonowych - subwooferów. Głośniki dodatkowo dzielą się na miejsce ich ustawienia w pokoju. W skrócie: przednie, środkowe i tylne/boczne. 

Wielu osobom może wydawać się, że kable nie są tak ważną rzeczą, jak pozostałe akcesoria. Jednak nie ma nic bardziej mylnego. Im lepszej jakości kable, tym lepszy uzyskamy dźwięk - dotyczy to tylko stricte kabli dźwiękowych. Kable dobrej jakości upiększają dźwięk, nie ograniczają go w wyraźny sposób. Najlepsze kable do sprzętu audio wykonuje się z miedzi beztlenowej. Należy oczywiście dobrać kable do posiadanego zestawu audio - kabel za kilka tysięcy złotych nie zrobi różnicy przy zestawie za kilkaset złotych.

Parametry kina domowego

Decydując się na kino domowe należy zwrócić uwagę na parametry oferowanych sprzętów. Oprócz omówionej wcześniej ilości oraz rozmieszczenia głośników, ważna jest także moc wyjściowa urządzeń. To właśnie moc decyduje o głośności kina domowego. Najczęściej można spotkać głośniki, których moc wynosi ok. 100 – 150W (na jeden głośnik). Moc kina domowego powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. W małych pokojach dobrze sprawdzi się sprzęt mający tylko 50W (~400W), większe pomieszczenia potrzebują odrobinę większej mocy.

Równie ważna co moc jest impedancja, którą mierzy się w omach. Impedancja, to opór, który spotyka w głośniku prąd. Kolumny o mniejszej impedancji niż podana w amplitunerze, mogą sprawić, że wzmacniacz bądź głośniki ulegną zniszczeniu lub przepaleniu.

Przy zakupie amplitunera warto także zwrócić uwagę czy posiada on skrót Bi-Amp. Oznacza to, że urządzenie posiada dwa wzmacniacze, co daje znaczące korzyści w reprodukcji dźwięku. Równie istotny jest korektor graficzny, który umożliwia regulację tonów według własnych potrzeb, a którego ostatnimi czasy brakuje w tańszych urządzeniach, które posiadają predefiniowane kilka trybów pracy (np. małe pomieszczenie, duże pomieszczenie, film, gra etc.).

Także niezwykle ważnym parametrem jest ilość wejść oraz wyjść i złączy. Pozwalają one na współpracę z innymi urządzeniami. Jednym z wyjść jest HDMI,  którym podłącza się sprzęt z odtwarzaczem, konsolą czy adapterem. Dzięki temu otrzymuje się doskonałej jakości nie tylko dźwięk, ale również i obraz. Również telewizor czy projektor można podłączyć za pośrednictwem kabla HDMI. Mniej wymagający powinni zwrócić uwagę na złącza optyczne: nie dają one tak doskonałych efektów jak HDMI, jednak przesyłają dobrej jakości dźwięk. Dzięki portu USB urządzenie może odtwarzacz niezwykle wiele urządzeń: aparat fotograficzny, odtwarzacze muzyczne, komputery i wiele innych.

Ceny i producenci kina domowego

Jak już wcześniej wspomniano, mało wymagający klienci mogą zdecydować się na średniej klasy sprzęt. Dostarczy on wrażeń, jednak nie tak doskonałych jak sprzęty o wyższej klasie. Najtańsze, gotowe zestawy zaczynają się już o 239 zł. Jednak należy liczyć się z tym, że taki sprzęt może nie spełnić wszystkich oczekiwań.

Dobrej klasy kino domowe, zaczyna się od przedziału 1000-3000 zł. W tej cenie można nabyć amplituner, odtwarzacz oraz głośniki, które spełnią wymagania niektórych klientów. Fanatycy i miłośnicy doskonałego obrazu i dźwięku, którzy pragną poczuć się jak w kinie powinni zajrzeć do przedziałów powyżej nawet 10 tysięcy złotych. Za taką kwotę z pewnością znajdą coś, co zaspokoi ich dźwiękowe potrzeby. Należy pamiętać, że na sprzęcie dobrej klasy i jakości, który może posłużyć przez długie lata nie powinno się oszczędzać - tutaj sprawdza się zasada "im więcej zapłacisz, tym lepszy sprzęt otrzymasz".

Znani i cenieni producenci popularnych kin domowych, to: Denon, Harman/Kardon, Sony, Panasonic, Onkyo, Pioneer, Yamaha, LG, Kenwood, Pure Acoustics.

Tagi kategorii: domowe kino, domowe kina, domowego kina zestawy
^
Cache: 0.0135 s. (IBM5-fcgi-1)