zamknij
Bluetooth
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking telefonów komórkowych i smartfonów

Telefony komórkowe i smartfony

-1 650 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Telefony komórkowe i smartfony

O telefonach komórkowych i smartfonach

Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście lat temu telefony komórkowe mieli tylko nieliczni. Dzisiaj posługują się nimi praktycznie wszyscy, problemem staje się wybór odpowiedniego modelu.

Krótka historia „komórek”

Historia telefonów komórkowych rozpoczęła się w roku 1956 od prototypu stworzonego przez firmę Ericsson. Prototyp w niczym nie przypominał współczesnych komórek, miał gabaryty sporej walizki i ważył około 40 kilogramów. Był do tego niezwykle drogi. Nieco lżejsze i o mniejszych rozmiarach telefony komórkowe pojawiły się dopiero na początku lat 70-tych. Od tego czasu telefony komórkowe rozwijały się niezwykle prężnie. Dzisiaj są dobrem powszechnie dostępnym. Do tego mają mnóstwo dodatkowych funkcji.

Jakie są rodzaje telefonów komórkowych?

Obecnie w sprzedaży znajdują się następujące rodzaje „komórek”:

  • telefony tradycyjne, nazywane jednobryłowymi – dane są do nich wprowadzane ręcznie przy pomocy tradycyjnej klawiatury; wyróżniają się bardzo wyraźnymi przyciskami służącymi do nawigacji po ekranie. Są proste w obsłudze, chętnie wybierają je seniorzy. Z reguły mają mało zaawansowane funkcje dodatkowe, mają wyjątkowo wytrzymałe baterie
  • telefony dotykowe – nie ma w nich tradycyjnej klawiatury, steruje się je używając po prostu palca lub specjalnego rysika. Wyróżniają się mnóstwem multimedialnych funkcji
  • smartfony – także ma dotykowy ekran, ale jest on większy niż w typowej komórce dotykowej. Smartfony mają mnóstwo funkcji multimedialnych
  • telefony rozsuwane, czyli Slider
  • telefony z klapką – zbudowane z dwóch połączonych zawiasami elementów
  • telefony Qwerty – ich klawiatura przypomina klawiaturę, której używamy posługując się komputerem stacjonarnym

Jakie rodzaje wyświetlaczy stosowane są w komórkach?

W telefonach komórkowych stosuje się różne typy wyświetlaczy. Najbardziej popularny jest TFT, obraz z niego nie jest zbyt dobrej jakości. Następny typ to wyświetlacze ciekłokrystaliczne LSD, ekrany dotykowe w typie oporowym oraz najnowszy typ wyświetlaczy OLED. Najnowsze modele mają wyświetlacze, w których zastosowana została technologia 3D.

Na jakich systemach operacyjnych pracują telefony komórkowe?

Zdecydowana większość obecnie dostępnych telefonów komórkowych pracuje na jednym z czterech systemów operacyjnych, które spotkać możecie również m.in. w tabletach. Są to:

  • iOS
  • Symbian
  • Windows Mobile
  • Android

Każdy z tych systemów ma swoje zalety i wady.

Wielkość ekranu – jaką wybrać?

Im mniejszy ekran, tym telefon ma mniejsze gabaryty. Najstarsze modele komórek mają ekran nie przekraczający 4 cali. Najnowsze modele smartfonów mają przekątną przekraczającą 6 cali.

Tagi kategorii: komórkowy telefon, komórki, mobilne telefony
^
No-cache: 0.4925 s. (IBM5-fcgi-1)