Telefony komórkowe i smartfony
zamknij
Bluetooth
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking telefonów komórkowych i smartfonów

Telefony komórkowe i smartfony

-1 618 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Telefony komórkowe i smartfony

Telefony komórkowe i smartfony

O telefonach komórkowych i smartfonach

Dokonując zakupu telefonu komórkowego czy smartfona warto przejrzeć się i przeanalizować oferty zawarte w sklepie internetowym. Porównanie parametrów i danych technicznych powinno pomóc przy zakupie odpowiedniego modelu telefonu komórkowego i smartfona. Z porównania cen wynika, że telefon komórkowy można już nabyć za niecałe 100 zł.

Telefony komórkowe a smartfony

Telefon komórkowy i smartfon przede wszystkim różnią się od siebie parametrami. Smartfon posiada bardziej zaawansowaną specyfikację techniczną. Można stwierdzić, że smartfon łączy w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego. Smartfony posiadają także rozbudowane systemu operacyjne, z których warto wymienić najpopularniejszego Androida, a także iOS oraz WindowsPhone.

Telefon komórkowy

Telefon komórkowy może posiadać ekran dotykowy, klasyczną klawiaturę numeryczną lub klawiaturę QWERTY, lecz dwie ostatnie opcje zostały właściwie wycofane z rynku. Wyższa rozdzielczość wyświetlaczy zapewnia niezwykle wyraźny i ostry obraz, który zależy również od przekątnej i gęstości pikseli na ekranie. Najpopularniejsze rozdzielczości telefonów komórkowych, to 1280x720 oraz standard w postaci 1920x1080. Na horyzoncie są już modele z ekranami 4K.

Dawniej kupując telefon komórkowy można było wybrać model z serii muzycznej. Charakteryzowały się one odrobinę bardziej zaawansowanymi procesorami audio, lepszymi słuchawkami dołączanymi do zestawu, a także preinstalowanym aplikacjami do odsłuchu. Bez wątpienia królowały wtedy marki Sony i Ericsson proponujące serię Walkman, a także Nokia ze swoim odpowiednikiem o nazwie Xpress Music. Obecnie każdy smartfon posiada zaawansowany procesor audio umożliwiający odsłuch muzyki w jakości niemal studyjnej. Jedyną barierą jakości są słuchawki.

Dodatkowym gadżetem w telefonach komórkowych jest aparat fotograficzny. Najwyższy parametr dostępny przy telefonach komórkowych wynosi 41 Mpix, zaś najlepszy można odczytać wielkością matrycy, przesłoną i ogólną charakterystyką. Często aparat wyposażony jest również w lampę ksenonową - częściej wykorzystuje się tańsze LED-y - umożliwiającą robienie zdjęć przy słabych warunkach oświetleniowych lub niwelowanie cieni w mocnym słońcu. 

Jeśli chodzi o pamięć telefonów komórkowych to zazwyczaj spotyka się telefony o pamięci 16 GB. Do większości modeli można dokupić kartę zewnętrzną, która zwiększy pojemność pamięci urządzenia aż do 256 GB. Ponadto większość modeli telefonów komórkowych posiada Bluetooth oraz porty USB. Pozwala to na wymianę sprawne zarządzanie zawartością urządzenia: wymianę muzyki, archiwizację plików. Ponadto WLAN czy Wi-Fi pozwalają na korzystanie z Internetu, jeśli telefon znajdzie odpowiedni źródło sygnału.

Smartfon i jego najważniejsze parametry

Dokonując zakupu smartfonów można zdecydować się na 64-bitowe procesory ośmiordzeniowe posiadające częstotliwość w graniach 3GHz. Są to najlepsze procesory na rynku, w które wyposaża się topowe modele. Znacznie tańsze i popularniejsze są smartfony posiadające dwurdzeniowe procesory o częstotliwość 1,2 GHz. Ich wydajność jest zbliżona do procesorów montowanych w netbookach czy tabletach. Im procesor posiada wyższe wartości parametrów, tym w teorii urządzenie powinno działać szybciej i sprawniej. 

Smartfony mają wbudowane przynajmniej 8 GB pamięci. Najczęściej można spotkać się ze smartfonami, które posiadają kilkanaście gigabajtów pamięci. Dokonując zakupu można zdecydować się na smartfon mający 32 GB czy nawet 128 GB.

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne, więc aby korzystanie z niego było komfortowe jego wyświetlacz musi mieć odpowiednie wymiary. Najmniejsza przekątna smartfonów wynosi około 2,5 cala. Przy zakupie smartfonu optymalnym rozmiarem przekątnej wyświetlacza jest 4,7-5,1 cala. Z kolei rozdzielczość dostępnych na rynku smartfonów wynosi od 320x240 pikseli do nawet 3840x2160. Wysoka rozdzielczość jest dużą zaletą, ponieważ zapewnia ona bardzo dobrą jakość przeglądania multimediów, stron internetowych czy nawet niezwykle komfortowe czytanie ebooków.

Smartfon to bardzo wszechstronne urządzenie, więc trzeba się liczyć, że jego liczne funkcje pochłaniają dużo energii. Przy pełnym korzystaniu z funkcji smartfonu ładowanie baterii może odbywać się mniej więcej co drugi dzień.

Zaletą smartfonu jest to, że jego waga nie jest duża i bez trudu można go nosić w torebce czy kieszeni. Przeciętnie smartfony ważą 160-220 gramów.

Smartfon posiada tradycyjne technologie bezprzewodowe: Bluetooth, Wi-Fi, zaś od niedawna NFC oraz podczerwień. Ponadto w parametrach komunikacyjnych posiada także funkcje 3G lub 4G/LTE. Są one odpowiedzialne za przesyłanie danych zawartych w zasobach internetowych drogą radiową. Ich zaletą jest to, że umożliwiają przesyłanie danych w dowolnym miejscu na świecie.

Poza tym niektóre modele smartfonów posiadają złącze mini-HDMI, co pozwala na przeglądanie plików zawartych na dysku smartfona na ekranie telewizora. Popularne w smartfonach jest też wejście jack 3,5mm. Jego zaletą jest możliwość odtwarzania dźwięku przez słuchawki lub głośniki.

Smartfony posiadają własny system operacyjny, który steruje i zarządza każdym elementem urządzenia. Wśród popularnych systemów operacyjnych wykorzystywanych w smartfonach są: Android, iOS oraz WindowsPhone 10. Systemy takie jak Symbian czy BlackBerry OS zostały wyparte przez silniejszą konkurencję. Dzięki tym systemom istnieje możliwość korzystania z biurowych aplikacji Microsoft oraz Google, przeglądania Internetu, odczytywania poczty e-mail oraz korzystania z innych zaawansowanych aplikacji, z których jeszcze nie tak dawno temu musieliśmy korzystać siedząc przy komputerze. 

Smartfony posiadają zaawansowane aparaty fotograficzne z możliwością nagrywania filmów w 4K, odtwarzacze multimedialne będące w stanie uruchamiać materiały w jakości bezstratnej, a nawet ich prostą obróbkę. Smartfony posiadają o wiele większe możliwości niż telefony komórkowe. Ponadto wyposażone są w ogromną ilość czujników, z czego warto wymienić chociażby pulsometry pozwalające na sprawdzenie pulsu. Niemal wszystkie modele posiadają kompas cyfrowy, czujnik oświetlenia (dopasowanie jasności ekranu do intensywności światła) czy czujnik zbliżeniowy (ekran automatycznie blokuje się podczas zbliżenia do ucha).

Ceny i producenci telefonów komórkowych i smartfonów

Samsung, Apple, LG czy Nokia to firmy produkujące obecnie najlepsze smartfony i telefony komórkowe na rynku. Różnice cenowe pomiędzy smartfonami a zwykłymi telefonami komórkowymi mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. 

Tagi kategorii: komórkowy telefon, komórki, mobilne telefony
^
Cache: 0.0134 s. (IBM5-fcgi-2)