Zdrowie

Leki przeciwbólowe OTC

610 produktów
Leki przeciwbólowe OTC

Leki przeciwbólowe OTC

O lekach przeciwbólowych OTC

Do leków przeciwbólowych OTC należą różne rodzaje środków przeciwbólowych, z których wszystkie zdolne są zmniejszyć lub zahamować odczuwanie bólu przez osoby je biorące. Co ważne, leki przeciwbólowe OTC nie mają wpływu na odbiór bodźców dotykowych. Kupując leki przeciwbólowe OTC należy zwrócić uwagę nie tylko na porównanie cen, ale przede wszystkim na to, co jest ich substancją czynną, która jest ich najważniejszym parametrem.

Substancje czynne w lekach przeciwbólowych OTC

Najczęściej spotykane w lekach przeciwbólowych OTC substancje czynne to kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen i naproksen.

Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem tak popularnych leków jak chociażby Aspiryna firmy Bayer. Najwięcej znajduje się go w korze wierzbowej i to właśnie stamtąd jest zazwyczaj pozyskiwany. Kwas acetylosalicylowy ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, choć ważną jego funkcją jest też zapobieganie sklejaniu się płytek krwi, co chroni przed jej zakrzepami (a te mogą prowadzić do tak groźnych chorób jak zawał, martwica kończyn czy udar mózgu). Ze względu na tę ostatnią funkcję leków z kwasem acetylosalicylowym nie poleca się osobom z chorobami, w których zaburzona jest krzepliwość krwi (np. hemofilią). Aspiryny i leków jej podobnych nie powinni też stosować ludzie mający podrażniony układ pokarmowy, gdyż lek ten działa drażniąco na błony śluzowe dwunastnicy i żołądka, co może prowadzić (w skrajnych przypadkach) do powstania nudności lub krwawienia. Nie poleca się też kwasu acetylosalicylowego astmatykom, ponieważ twierdzi się, że może on prowadzić do nasilenia się ataków duszności.

Wielką zaletą paracetamolu jest to, że jest on zdecydowanie łagodniejszy dla układu pokarmowego niż kwas acetylosalicylowy. Działa stosunkowo szybko – ból zaczyna ustępować już w około pół godziny po jego zażyciu. Paracetamol nie wpływa też w żaden sposób na poziom krzepliwości krwi, dlatego mogą go stosować nawet małe dzieci. Warto jednak zaznaczyć, że ma on tylko działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, nie działa zaś przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się więc przy bólu zęba, bólu głowy, nerwobólu czy im podobnych, jednak ze względu na brak działania przeciwzapalnego nie będzie użyteczny w chorobach stawów czy skręceniu kostki. Mimo że paracetamol uznaje się za lek bezpieczny, to jego przedawkowanie również może w skrajnych przypadkach powodować skutki uboczne. Natomiast przyjmowanie większych jego ilości wraz z alkoholem prowadzi dość często do marskości wątroby.

Ibuprofen, ze względu na jego silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, najlepiej zażywać po posiłku. Nie powinno się łączyć go z aspiryną, gdyż obie te substancje działają drażniąco na żołądek, natomiast możliwe jest łączenie go z paracetamolem (ten bardziej obciąża wątrobę niż żołądek). Przyjęcie leku z substancją czynną w postaci ibuprofenu zaleca się w przypadku pojawienia się bólów miesiączkowych, gorączki, bólów mających pochodzenie reumatolidalne oraz przy innych dolegliwościach o naturze zapalnej.

Działanie naproksenu jest dłuższe od działania substancji wymienionych wyżej i może utrzymywać się nawet do 12 godzin. Efekt przeciwbólowy osiąga on poprzez wyłączenie hormonów odpowiadających za powstawanie bólu i stanów zapalnych (prostaglandyn). Działanie takie jest bardzo skuteczne, jednak nie można zapominać, że prostaglandyny odpowiadają nie tylko za dwie powyższe rzeczy, ale też między innymi za ochronę układu pokarmowego, więc stałe przyjmowanie naproksenu w większych ilościach powodować może zgagę, ból brzucha, czy nawet wrzody. Przyjęcie leku, w którego skład wchodzi naproksen, zalecane jest bólach stawów mających pochodzenie reumatoidalne, zapaleniu ścięgien, bólach miesiączkowych, a także bólach zębów lub mięśni.

O czym nie można zapominać przyjmując leki przeciwbólowe OTC?

Zażywając leki przeciwbólowe OTC należy pamiętać, że pomimo tego, że są dostępne bez recepty i kupić je można na każdej stacji benzynowej, to możliwe jest ich przedawkowanie. Wystarczy, że zażywa się w większych ilościach dwa leki mające tą samą substancję czynną (np. Acard i Aspirynę, Ibuprom i Ibuprofen, Aleve i Naproxen), a naprawdę nietrudno jest o wystąpienie efektów ubocznych.

Za najbardziej bezpieczny lek przeciwbólowy OTC uważa się paracetamol. Jest on bodaj najlepiej przebadaną z przeciwbólowych substancji czynnych, a dodatkowo nie podrażnia żołądka, dzięki czemu mogą zażywać go tak kobiety w ciąży, jak i dzieci czy osoby z wrzodami żołądka.

Przy wyborze leków przeciwbólowych OTC ostatnie, czym powinniśmy się kierować, to reklamy i promocje. To, co znakomicie zadziała na zdrowie jednych, niekoniecznie musi tak samo działać na zdrowie innego użytkownika, dlatego też przed wyborem leku, nawet tego z grupy OTC, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty, który przy jego doborze uwzględni schorzenia konkretnego pacjenta.

Jeśli po zażyciu jednego leku przeciwbólowego OTC ból nie ustępuje, wtedy warto zastosować drugi, mający inną substancję czynną. Jeżeli jednak w dłuższym czasie i to nie pomoże, wtedy najlepiej wybrać się po poradę do lekarza.

Ceny i producenci leków przeciwbólowych OTC

Leki przeciwbólowe OTC dostępne są w postaci żeli, maści, syropów, tabletek, kapsułek, zawiesin, saszetek, aerozoli, kropli, kremów, maści, czopków, płynów, plastrów i ampułek. W swojej ofercie ma je większość producentów działających w kategorii leki OTC i suplementy.

Ceny leków przeciwbólowych rozpoczynają się już od około złotówki, zaś za te o najbardziej złożonym działaniu zapłacić trzeba będzie ponad 200 zł.

Tagi kategorii: Leki przeciwbólowe, Preparaty przeciwbólowe, Lek przeciwbólowy
No-cache: 1.231 s. (IBM5-fcgi)