zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking długopisów

Długopisy

-3 980 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Długopisy

O długopisach

Długopisy, wynalezione w roku 1938, zrewolucjonizowały zapisywanie różnego typu treści. Dzięki nim nie trzeba już się martwić o jakość stalówki, zapas atramentu i inne tego typu rzeczy, które były wymagane w piórach. Atrament obecny w długopisach nie wylewa się, dlatego też można je nosić w piórniku, w kieszeni czy rozmaitego typu etui bez obawy zabrudzenia się. Ceny długopisów zazwyczaj nie są wygórowane, jednak porównując ceny okaże się, że niektóre z ekskluzywnych ich rodzajów mogą być dość drogie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z oceny jakości. To ona mówi, jakie wady i zalety mają dane długopisy. Podpowiada też, jakie długopisy kupić, a których lepiej się wystrzegać.

Budowa długopisów

Podstawową częścią długopisów jest rurka z tworzywa sztucznego, do której wnętrza wlany jest gęsty tusz odpowiedniego koloru. Musi być on na tyle gęsty, by nie móc samoczynnie wylewać się z rurki, a przy tym móc docierać do obsadki. Obsadka bowiem, znajdująca się w górnej części rurki, zawiera kulkę o średnicy około 1 mm, która w trakcie pisania wykonuje ruch obrotowy. Z jego pomocą tusz równomiernie rozprowadza się po powierzchni, na której się pisze.

Rozważając ułożenie kulki bardziej szczegółowo należy powiedzieć, że jest ona osadzona w dopasowanym do niej gnieździe, umożliwiającym jej bezproblemowe obracanie się i zapobiegającym ewentualnemu wypadnięciu. Tusz wypływa z przestrzeni, która powstaje między kulką a gniazdem. Wymiary tego obszaru są na tyle małe, że w trakcie nieużywania długopisu tusz (z pomocą sił kapilarnych) nie powinien wypłynąć na zewnątrz.

Gdyby jednak tak się stało, zabezpieczeniem jest specjalna skuwka, którą nakłada się na górną część długopisu. Podobną do niej funkcję pełni mechanizm sprężynowy, dzięki któremu rurka chowa się do wnętrza długopisu. W jego skład wchodzi sprężynka, umieszczana w górnej części rurki, i specjalny system z zakończeniem, po naciśnięciu którego mechanizm zostaje uruchomiony.

Co ważne, w zależności od potrzeb, można wybrać długopis z jedną rurką bądź rurkami kilkoma. W drugiej sytuacji każda z rurek posiada atrament odmiennego koloru. Najpopularniejszymi barwami są niebieska, czarna, czerwona i zielona. Aby zmienić kolor, którym będzie się pisało, wystarczy uruchomić złożony mechanizm sprężynowy, który wycofa jedną rurkę, a w obsadce umieści drugą.

Kolejny element długopisu to obudowa. Najczęściej wykonana jest ona również z tworzywa sztucznego, choć w sklepach spotkać można także obudowy szklane, drewniane czy metalowe. Kolor obudowy może być dowolny i zależy wyłącznie od preferencji kupującego. Niekiedy obudowa zwieńczona jest niewielką metalową końcówką, która doskonale utrzymuje rurkę w odpowiedniej pozycji.

Dla wygody pisania na obudowie długopisu umieszcza się nakładkę stworzoną z silikonu bądź gumy. Znajduje się ona w miejscu, w którym trzyma się długopis podczas pisania. Ma ona gładką lub chropowatą powierzchnię, dzięki której przedmiot nie wysuwa się z ręki nawet wtedy, gdy jest ona spocona. Komfort używania długopisu mogą też podnieść specjalne wgłębienia lub zwężenia, z pomocą których długopis ma łatwiej dostosować się do kształtu dłoni.

Długopisy są niewielkimi przedmiotami, przez co łatwo je zgubić. Aby tego uniknąć, producenci wyposażają je w specjalne, długie zaczepki, przymocowane do dolnej części przedmiotu, a sięgające około połowy jego długości. Dzięki nim długopis można łatwo przyczepić do zeszytu, kieszeni czy zaczepki w piórniku.

Ceny i producenci długopisów

Jak już było wspomniane na początku, długopisy nie należą do produktów cechujących się wysokimi cenami. Porównanie cen długopisów pokazuje, że najtańsze tego typu produkty można kupić za około 30-50 gr. Chcąc jednak kupić ekskluzywny długopis na prezent, który ma przetrwać długie lata, trzeba będzie wydać sporo więcej, bo nawet ponad 3 000 zł. W takim wypadku obudowa wykonana może być nawet ze srebra czy złota, a pozostałe elementy z materiałów o ocenie jakości najwyższej z możliwych.

Producenci długopisów dzielą się na tych, którzy produkują długopisy do użytku codziennego i na tych zajmujących się tworzeniem produktów prestiżowych. Do najbardziej popularnych producentów z drugiej grupy należą między innymi: Parker, Waterman, Conway, Visconti czy Pelikan. Tańsze długopisy można kupić u firm Royal Design, Granit, Voyager, Corvina, Macma, Poliflame czy M-Collection.

Tagi kategorii: Długopisy i wkłady, Długopisy, Długopis
^
Cache: 0.0151 s. (IBM5-fcgi-1)