zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking mikroskopów i lup
Zobacz następne
Lupy

Lupy

O mikroskopach i lupach

Mikroskopy i lupy to akcesoria, które są bardzo przydatne w nauce biologii, fizyki i chemii. Doskonale sprawdzają się zarówno w szkołach, jak i w domach. Dzięki nim zyskuje się możliwość obserwacji, jak różne elementy wyglądają w dużym powiększeniu i jaka jest zasada ich działania. Pozwalają na oglądanie drobnoustrojów, przemian krystalicznych, budowy skał. W zależności od potrzeb, można wybrać mikroskop i lupę z dowolnym powiększeniem.

Najpowszechniejszym rodzajem mikroskopu jest mikroskop optyczny, który wykorzystuje światło naturalne lub sztuczne. Tego typu urządzenie składa się z okularu, tubusa, śluby mikrometrycznej i makrometrycznej, rewolweru, obiektywów, stolika przedmiotowego, kondensatora oraz źródła światła. Na stoliku umieszcza się preparaty położone na szkiełku podstawowym i przykryte szkiełkiem nakrywkowym.

Fizyczna granica maksymalnego powiększenia obrazu za pomocą mikroskopu jest określona przez rozdzielczość kątową. Na wyrazistość obrazu ma również wpływ precyzja wykonania soczewek. Najlepsze mikroskopy optyczne osiągają maksymalne powiększenie do około 3500 razy. Z kolei standardowe urządzenia tego typu mają zwykle powiększenie 1500-krotne. Powiększenie osiągane za pomocą klasycznych lup jest znacznie mniejsze - osiąga około 7 razy, a w przypadku lup astygmatycznych do 40 razy.

Tagi kategorii: i lupy Mikroskopy, Mikroskopy, Lupy
^
Cache: 0.0136 s. (IBM5-fcgi-2)