zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking blatów kuchennych

Blaty kuchenne

-127 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Blaty kuchenne

O blatach kuchennych

Blaty kuchenne to niezwykle ważny element każdej kuchni. Chyba nikt nie wyobraża sobie przygotowywania posiłku gdzieś indziej niż właśnie na blacie. To on stanowi najbardziej wyeksponowaną część kuchni, a oprócz tego jest najcześciej użytkowaną tam przestrzenią. Dlatego tak ważne jest, by był odporny na wszelkie uszkodzenia, rysy czy plamy. Oprócz tego – liczy się także wygląd blatu!

Rodzaje blatów kuchennych

Kupując blat kuchenny przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, który z nich będzie idealny do naszych potrzeb. Liczy się tutaj przede wszystkim materiał wykonania, funkcjonalność oraz wygląd. Do wyboru mamy:

  • blaty z płyty laminowanej
  • blaty z kompozytu
  • blaty z kamienia naturalnego
  • blaty stalowe
  • blaty ze szkła
  • blaty drewniane
  • blaty z konglomeratu

Blat laminowany – najpopularniejszy i najtańszy

Jednym z wciąż najchętniej wybieranych blatów kuchennych jest model laminowany. Przede wszystkim jest on bardzo tani, ma prosta konstrukcję i składa się z płyty wiórowej i naklejonego na nią laminatu. Dzięki temu możemy mieć w swojej kuchni blat o różnej fakturze, z nadrukiem czy w dowolnym kolorze.

Przede wszystkim blaty laminowane są odporne na ścieranie oraz uderzenia. Ich dodatkową zaleta jest to, ze wytrzymują wysoką temperaturę, nawet do 180 stopni oraz nie straszne są im zadrapania czy przebarwienia, które mogą powstawać np. na skutek rozlania ciepłej cieczy czy działania promieni słonecznych. Oprócz tego modele takie są zaoblone jednostronnie lub dwustronnie, ale mogą posiadać także ostre krawędzie.

Trwałe i solidne – blaty z kompozytu

Blaty, które zostały wykonane z kompozytu są przede wszystkim rozwiązaniem nie tylko ładnym, ale też bardzo solidnym i trwałym. Atutem kompozytu jest to, że jest bardzo łatwy w obróbce, co pozwala skomponować go np. z podwieszanym zlewem, uzyskując przy tym gładką powierzchnię. Blaty kompozytowe wykonuje się z płyt MDF pokrytych mieszanką 2/3 minerałów oraz żywyciy akrylowej i pigmentów. Dzięki temu można otrzymać formę, która pasować będzie do każdej kuchni.

Minusem tego rodzaju blatów jest wysoka cena – jednak uzyskamy za nią świetny wygląd naszej kuchni, a także blat, który jest nietoksyczny, odporny na promienie UV oraz wszelkie uszkodzenia.

Blaty z tworzyw naturalnych

Kolejnym rodzajem są blaty, które dotąd uznawało się za bardzo luksusowe i drogie, jednak z uwagi na swój charakter coraz więcej osób decyduje się właśnie na modele wykonane z materiałów naturalnych. Tutaj do wyboru mamy przede wszystkim kamień – o nieregularnym i w pełni naturalnym wyglądzie. Wśród blatów naturalnych najczęściej do czynienia mamy z:

  • marmurem (delikatnym materiałem, który pięknie wygląda i dodaje kuchni charakteru. Należy go regularnie impregnować, jednak mimo tego na powierzchni mogą powstawać rysy czy przebarwienia)
  • granitem (odporny materiał, który świetnie nadaje się na blat kuchenny. Jest odporny na zarysowania, działanie wysokich temperatury czy chłonięcie plam. Mminusem jest dośc wysoka cena, która rekompensuje jednak bardzo elegancki wygląd).

Blaty w nowocześniejszym wydaniu

Obecnie coraz częściej wybiera się blaty o bardziej nowoczesnej formie, dlatego odchodzi się od klasycznych materiałów na rzecz stali, szkła czy drewna. Najlepszą alternatywą dla miłośników nietypowych rozwiązań jest oczywiście plat w pełni stalowy, który składa się płyty wiórowej pokrytej stalową blachą. Tego rodzaju produkty są w pełni odporne na uszkodzenia czy wilgoć.

Piękny wygląd naszej kuchni gwarantują także i blaty wykonane ze szkła. Są dość innowacyjne i jeszcze mało popularne, jednak prezentują się naprawdę ciekawie. Wykonuje się je ze szkła klejonego, hartowanego, co zwiększa żywotność blatu. Dodatkowo szkło może być barwione, błyszczące, matowe czy nawet posiadać wydruk na swojej powierzchni. Dzięki temu możemy sprawić, że nasza kuchnia nabierze absolutnie indywidualnego charakteru.

Znakomicie prezentują się także blaty drewniane, jednak są one najbardziej narażone na uszkodzneia mechaniczne czy powstawanie plam. Plusem jest jednak to, że zarówno modele lakierowane, jak i olejowane możemy dowolnie odnawiać.

Tagi kategorii: blaty kuchenne, blat kuchenny, blat do kuchni
^
Cache: 0.0123 s. (IBM5-fcgi-1)