zamknij
Ranking dywanów

Dywany

-4 035 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Dywany

O dywanach i dywanikach

Zadbany i piękny dywan może być ozdobą każdego domu. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, dywany i dywaniki nadadzą mu cieplejszy charakter. Kiedyś dywany kojarzyły się z okresem PRL-u, dziś to zupełnie inna jakość, design i klasa. Dywany i dywaniki docenią wszyscy, którzy lubią przechadzać się boso po podłodze. Decydując się na zakup dywanu lub dywanika warto dowiedzieć się więcej o ich rodzajach, wykonaniu, parametrach. Chcąc kupić jak najlepszy produkt, warto również porównać ceny dywany i dywaników.

Rodzaje dywanów

Dywany wyróżnia się według kilku kategorii. Jedną z nich jest styl wytwarzania i miejsce produkcji. Kolorystyka oraz sposób wykonania takich dywanów i dywaników, ściśle wiąże się z jego pochodzeniem. I tak oto wyróżnia się dywany: perskie, pakistańskie, turkmeńskie, kaukaskie, indyjskie, tybetańskie, tureckie, Afgan, Beludż, chińskie, turkiestańskie, północnoafrykańskie i europejskie.

Do najbardziej znanych należą dywany perskie. Przez wiele osób uważane są one za niezwykle orientalne. Wytwarzane głównie w Iranie dywany i dywaniki grają tam niezwykle ważną rolę. Można je kupić praktycznie wszędzie.

Równie znane są dywany tureckie. Występują przeważnie w żywych kolorach, w większości dominuje w nich czerwień. Dywany i dywaniki tureckie są dość grube, tworzone za pomocą węzła tureckiego. Na tych dywanach często pojawiają się wzory geometryczne.

W dzisiejszych czasach dywany produkuje się na masową skalę. Są dzięki takiemu rozwiązaniu tańsze, pomimo bardzo wysokiej jakości. Mogą one być bardzo kolorowe lub jednokolorowe, a także posiadać różne runa i sposoby tkania.

Sposoby tkania dywanów i dywaników

Dywany i dywaniki dzieli się na kilka rodzajów, uwzględniając sposób ich tkania. Najbardziej tradycyjne są dywany gładkie. Tworzy się je, dzięki gęstemu tkaniu, czyli jak największej ilości pęczków będących obok siebie. Długość włosa takiego dywanu, to około 2,5 cm. Dywany wycinane, zwane również carving, tworzy się z różnych wycinków dających jeden, niepowtarzalny efekt. Takie dywany są dość trwałe, posiadają unikalny charakter.Ciekawym rodzajem są dywany shaggy. To miękkie, sprężyste dywany, o bardzo długim runie (nawet do 10 cm), doskonałe do chodzenia boso, a także jako dywany dla dzieci uczących się chodzić. Łatwe w utrzymaniu, doskonałe do czyszczenia są dywany przypominające matę, zwanę sizal look. Są to dywany bez runowe, twarde i szorstkie.

Kształty dywanów i dywaników

Aby dywan prezentował się dobrze, należy umiejętnie skomponować go z meblami. Warto aby jego wymiar i kształt był dostosowany do zajmowanej przez dywan powierzchni. Pod okrągłym stołem nie będzie dobrze prezentował się kwadratowy dywan, i odwrotnie. Dywany kwadratowe występują niezwykle rzadko, jednak doskonale pasują do kwadratowych pokoi. Do pokoi o niestandardowym wymiarze pasować będą okrągłe dywany lub małe chodniczki i dywaniki. Aby wyeksponować długi, wąski pokój, warto zainwestować w owalny dywan, który doda mu harmonii i stylu.

Skład runa dywanów i dywaników

Dywany wyróżnia się również ze względu na skład ich runa. Wytwarzane ze sztucznego włókna, odporne na ścieranie – takie są dywany polipropylenowe. Są one niezwykle popularne, dzięki dużej odporności materiału. Wykonane z polipropylenu dywany nie tracą kolorów, są odporne na chemikalia i wilgoć. Dodatkowo posiadają właściwości antystatyczne, czyli nie elektryzują się.

Dywany heatsetowe wykonane są ze sztucznego włókna o dobrej jakości – dzięki temu nie tracą kolorów i są odporne na tarcie oraz ścieranie. Dzięki wysokiemu włosiu przypominają wełnę i są sprężyste. Dywany fryzowane są bardzo jakościowo do heatsetowych, posiadają sztuczne włókno o doskonałej jakości. Mają jednak krótsze runo, łatwe w konserwacji i utrzymaniu. Bardzo ciekawymi dywanami są te wykonane z akrylu. Dywany akrylowe są miękkie w dotyku, mają wysokie włosie – czym przypominają wełnę. Dodatkowo doskonale izolują ciepło, więc są przydatne zimą. Akrylowe dywany są odporne na działanie bakterii, enzymów, pleśni oraz substancji chemicznych. Ich jedynym minusem jest to, że mogą tracić kolory.

Dywany wiskozowe również należą do dywanów ze sztucznym włóknem. Są geste, ale lekkie, dodatkowo niezwykle odporne na zabrudzenia. Kolory posiadają charakterystyczny połysk. Bawełniane dywany posiadają wysokie jakościowo, naturalne włókno antystatyczne. Zaletą dywanów bawełnianych jest to, że nie tracą one kolorów i są odporne na zabrudzenia Jednak posiadają one sporo wad: mechacą się i niszczą dużo szybciej niż inne dywany.

Dywany wełniane są bardzo miękkie i miłe w dotyku. Wykonane zostały z naturalnych włókien o bardzo wysokiej jakości. Wełna jest odporna na zabrudzenia i antystatyczna. Ich minusem jest to, że mogą uczulać. Dywany wełniane wpływają na mikroklimat – pochłaniają nadmiar wilgoci, a gdy w pomieszczeniu robi się sucho, oddają wilgoć. Dodatkową mają właściwości wyciszające i izolacyjne. Ostatnim typem dywanów są te mające jedwabne włókna. Są gęste i lekkie, a dodatkowo również odporne na zabrudzenia. Mają właściwości antystatyczne. Ich kolory posiadają duży połysk.

Parametry dywanów

Decydując się na zakup dywanu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Istotny jest również typ runa, z jakiego jest on wykonany oraz inne parametry. Jakość dywanu określa się za pomocą punktów – czyli pęczków na metr kwadratowy. Im więcej pęczków, tym lepszy jakościowo dywan. Kolejną ważną cechą jest waga na metr kwadratowy. Masywniejszy, czyli cięższy dywan jest lepszy, ponieważ posiada większą ilość runa. Oznacza to, że jest bardziej odporny na ścieranie oraz niszczenie. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na oznaczenia dywanów, czyli piktogramy umieszczone na metkach. Istnieją także 2, najważniejsze certyfikaty jakości, na które warto zwrócić uwagę kupując dywany, np. wełniane. Jednym z nich jest Woolmark – czyli międzynarodowy znak handlowy, zezwalający na sprzedaż tylko czystej jakościowo wełny. Kupując dywan z takim oznaczeniem, można mieć pewność, że w 100% wykonany jest z takiego materiału, na jakim nam zależy. Certyfikat Wools of New Zeland przyznaje się dywanom o najwyższych standardach jakościowych.

Ceny oraz producenci dywanów i dywaników

Najtaniej można zakupić dywaniki antypoślizgowe, posiadające gumowe siatki. Ich cena nie przekracza 12 zł. Ręcznie tkane dywaniki, ze 100% bawełny można nabyć już od 17,95 zł. Do najdroższych należą perskie oraz egipski dywany, ręcznie tkane – ich cena sięga nawet 46 161 zł.

Producenci dywanów i dywaników, to m.in.: Agnella, Balsan, Domo, KARE design, Notrax, Blanco, ITC, Lano.

Tagi kategorii: dywaniki Dywany i, do dywany pokoju, dywan
^
Cache: 0.0138 s. (IBM5-fcgi-1)